EU Observer: Rastu politički apetiti unutar EU za uvođenje sankcija Srbiji 1Foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Politički apetit unutar EU za uvođenje sankcija rastu, piše EU Observer, čak i dok Beograd pokušava da opere ruke od dramatičnog napada na Kosovu.

„Ova operacija ukazuje na ozbiljno vojno jačanje i predstavlja veliku eskalaciju“, rekao je komesar EU zadužen za upravljanje krizama Janez Lenarčič poslanicima EP u utorak. u Strazburu.

On je to rekao nakon što je grupa od 30 naoružanih etničkih Srba 24. septembra ubila kosovskog policajca u blizini sela Banjska na severu Kosova.

U pucnjavi u jednom srpskom pravoslavnom manastiru kasnije je kosovska policija ubila trojicu srpskih napadača.

Kosovo je takođe zaplenilo kamione sa oružjem i eksplozivom u nečemu što je ličilo na pripremu za veću ofanzivu.

Sa svoje strane, Srbija je u utorak uhapsila političara kosovskog Srbina Milana Radoičića iz stranke Srpska lista, koji je priznao učešće u napadu na Banjsku. On je narednog dana oslobođen.

Evropska komisija i spoljna služba sede na ibvici dok se ne pojave dokazi o tome ko je naredio napad u istrazi kosovske policije, kojoj pomaže Euleks, policijska misija EU na Kosovu.

Kosovski političari tvrde da iza toga stoji predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

„Dok smo se u Briselu uključili u ono što se naziva dijalogom o normalizaciji, Srbija se pripremala za invaziju na našu zemlju“, izjavila je u utorak kosovska ministarka spoljnih poslova Donika Gervala-Švarc.

Hrvatska se javno pridružila bloku od nekih osam zemalja EU koje su pozivale na sankcije Beogradu, navode diplomatski izvori.

 

A Lenarčič iz Komisije osudio je ponašanje Srbije oko onoga što EU naziva „terorističkim napadom“, bez obzira da li je Vučić vukao konce ili ne.

„Veoma je zabrinjavajuća retorika iz Beograda u vezi sa događajima od 24. septembra, kao i način obeležavanja dana žalosti“, rekao je Lenarčič.

Kada je počela pucnjava, Vučić je do granice sa Kosovom uputio oko 4.000 dodatnih vojnika, a njegov ministar odbrane Miloš Vučević rekao je da će vojska ući na Kosovo ako bude potrebno.

Vučić je naredio povlačenje snaga nakon opomene iz SAD i hitnih pregovora NATO-u u Briselu, na kojima je dogovoreno slanje još stotina britanskih i holandskih vojnika koji su već upućeni na Kosovo da pomognu u očuvanju mira.

Ali, proglasio je i nacionalni Dan žalosti, a srpske napadače političari su nazivali „herojima“, „borcima za slobodu“ i „mučenicima“. „Za mene oni nikada neće biti teroristi“, rekao je Vučić novinarima.

Srbija je zemlja kandidat za članstvo u EU, a Beograd i dalje prima oko 300 miliona evra godišnje u pretpristupnoj pomoći.

Ali njen napredak u EU je zaustavljen u poslednje dve godine zbog pogoršanja odnosa sa Kosovom, demokratskog nazadovanja i Vučićevog odbijanja da se pridruži sankcijama Zapada Rusiji zbog rata u Ukrajini.

Postupanje Beograda prema nedavnim događajima na Kosovu verovatno će loiše uticati po njen sledeći izveštaj o proširenju EU, koji treba da bude objavljen na jesen.

„Napredak Srbije u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Kosovom je od suštinskog značaja i nastaviće da određuje ukupan tempo pristupnih pregovora“, saopštila je u utorak Komisija EU.

Ali za većinu evropskih poslanika koji su istog dana govorili u Strazburu, pasivno-agresivni pristup EU više nije dovoljan.

„Mislim da ne treba da potcenjujemo šta se dešava na Kosovu. Kosovsko- srpsku zajednicu i Srpsku listu kontroliše Vučić“, rekao je hrvatski poslanik Ladislav Ilčić, upoređujući napad u Banjskoj sa početkom neprijateljstava Srbije protiv Hrvatske u ratu tokom 1990.tih.

„Ovaj pucanj na kosovskog policajca na dužnosti, Afrima Bunjaka, bio je pucanj u mir, pucanj u bezbednost, pucanj u normalan život na severu Kosova“, rekla je nemačka poslanica Zelenih u Evropskom parlamentu i izvestilac za Kosovo, Viola fon Kramon -Taubadel.

„Veze Radoičića sa zvaničnicima u Beogradu su više nego očigledne“, dodala je ona.

Poslanici Evropskog parlamenta pozvali su na sankcije Srbiji po uzoru na one koje su uvedene Kosovu u junu, kada je Priština optužena za rasplamsavanje etničkih tenzija na lokalnim izborima.

To je uključivalo suspenziju bilateralnih poseta i sastanaka na visokom nivou EU, kao i zamrzavanje pregovora o pretpristupnim fondovima za narednu godinu.

„Vučić je naučio od pokojnog srpskog lidera Slobodana Miloševića i drugih kako da pustimo neke zelene čovečuljke da rade nešto, a da se sami ne mešate. Posle događaja od 24. septembra, ne možemo da se vratimo na uobičajeni posao“, rekao je German Mihael Galer, poslanik Evropske narodne partije.

Nekoliko evropskih poslanika optužilo je Vučića da služi interesima ruskog predsednika Vladimira Putina sponzorišući nestabilnost i u Bosni, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji.

„Godinama smo prećutno dozvoljavali Vučiću da podriva stabilnost u regionu, da i dalje podržava Kremlj dok fondovi EU nastavljaju da teku i tretiramo ga kao prijatelja, podstičući ga da ide dalje“, rekao je holandska evroposlanica Tineke Strik.

„On (Vučić) svira u skladu sa Putinom. Nije zainteresovan da uđe u EU, već da ga koristi kao bankomat koliko god može“, dodala je ona.

Jedan grčki poslanik u Evropskom parlamentu izrazio je zabrinutost da bi sankcije EU mogle udaljiti srpski narod, iako se u Briselu još ne govori o oštrijim merama, poput crnih lista srpskih zvaničnika EU.

Ali jedini poslanik EU koji je zaista branio Srbiju u Strazburu bio je Žan Lin Lasepel, iz francuske krajnje desničarske i Rusiji prijateljske stranke Nacionalni savez.

EU ne bi trebalo da koristi ubistvo od 24. septembra da „zatvara oči“ pred zloupotrebom etničkih srpskih manjina od strane Kosova, rekao je on, koristeći izraz „navodna zemlja“ u opisivanju Kosova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari