Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKYPortparol Kremlja Dmitrij Peskovkomentarisao je izjavu srpskog predsednika Aleksandra Vučića da je Srbija spremna da proda municiju Evropskoj uniji, bez obzira na to gde će ona kasnije završiti, prenose RIA Novosti.
„Rusija shvata da se vrši neviđeni pritisak na Srbiju“, rekao je Peskov.
„Razumemo kakav se pritisak bez presedana vrši na Srbe. Dakle, priča tamo uopšte nije laka. Razumemo sa kakvim se teškoćama suočavaju Srbi“, odgovorio je Peskov na zahtev da prokomentariše Vučićevu izjavu da je republika spremna da proda municiju EU.
Šta je Vučić ponudio Evropi?
Vučić je u intervjuu za nemački magazin Cicero rekao kako Evropi treba municija te je potvrdio da je svojim prijateljima u Evropi ponudio dogovor o kupovini svega što Srbija ima, što je opisao kao fenomenalan doprinos evropskoj bezbednosti.
Vučić je napomenuo da su srpska skladišta municije puna, sa posebno velikim zalihama minobacačkih granata. Na pitanje o mogućnosti da se municija kupljena od Srbije naknadno preda Ukrajini, Vučić je rekao da će kupci moći da sa njom rade šta god žele.
Dodao je da im jednostavno trebaju dugoročni ugovori kako bi mogli da planiraju unapred. Ponovio je da je uvek tvrdio da je Srbija neutralna zemlja, ali da je apsolutno spremna da sarađuje sa evropskim prijateljima u vojnim pitanjima te da sada čeka odgovore evropskih zemalja na svoj predlog.
U maju se ruska Spoljna obaveštajna služba požalila da srpske odbrambene kompanije, uprkos proglašenoj neutralnosti Beograda, nastavljaju da snabdevaju Kijev municijom. Tokom leta, Moskva je ponovila optužbe, opisujući problem kao bolan i za Rusiju i za Srbiju. Nakon toga, Vučić je najavio obustavu izvoza municije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


