Evropska komisija 5. februara usvaja novu metodologiju pristupanja EU 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Evropska komisija i komesar za proširenje Oliver Varhelji, posle dva meseca rada, trebalo bi sutra da usvoje i predstave predlog nove metodologije procesa pristupanja Evropskoj uniji.

Predlog je, kako kažu u Komisiji, u obzir uzeo stavove zemalja-članica, „geopolitički i strateški interes EU“ koji se odgleda u „zaokruživanju evropskog projekta“, kao i dobrobit zemalja koje se nalaze na putu evrointegracija.

Komesar za proširenje Varhelji kaže da će se nova metodologije proširenja zasnivati na četiri kriterijuma: kredibilitetu, predvidljivosti, dinamici i jačem političkom vođstvu.

On je pozvao na kreiranje „dinamičnijeg i kredibilnijeg“ procesa, kako za zemlje-članice EU, tako i za zemlje-kandidate, piše Dojče vele.

„Ne želimo da menjamo proširenje, već da unapredimo proces“, poručila je Evropska komisija neposredno pred objavljivanje nove metodologije. Fokus nove metodologije bi, prema prvim najavama, trebalo da ostane (ali i da se pojača) – na vladavini prava, funkcionisanju demokratskih institucija, kao i na ekonomskom razvoju zemlja u procesu pristupanja. „To su pitanja koja su u srcu transformacije društva na čitavom Zapadnom Balkanu“, smatra Varhelji. Komesar za proširenje je izneo i stav da nova metodologija ne bi trebalo da se primenjuje na Srbiju i Crnu Goru kao zemlje koje su „već ušle u pregovore pod postojećim pravilima“.

Istovremeno, u Briselu razmatraju i mogućnost da bi nova metodologija mogla da bude „hibrid“ između postojećih i novi pravila koja bi „donekle modifikovala“ pristupni proces Srbije i Crne Gore, a u potpunosti bila u primeni u pristupnim pregovorima zemalja regiona koje tek treba da krenu u taj proces.

Ono na čemu u Briselu svi insistiraju i što će se najverovatnije naći u predlogu nove metodologije, jeste princip punopravnog članstva u EU kao „krajnji cilj“ politike i procesa proširenja.

U očekivanju predstavljanja predloga Evropske komisije nagađa se da bi Komisija mogla da od francuskog predloga „preuzme“ ideju o grupisanju poglavlja po oblastima, kao i princip postepenog pristupanja EU-politikama i finansijskim instrumentima tokom samog procesa pregovora, umesto dosadašnjeg „sveobuhvatnog ulaska“ u članstvo na kraju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari