Evropske zemlje štitiće zajedno infrastrukturu Severnog mora: "Povećan rizik od sabotaže i neželjene pažnje neprijateljskih aktera" 1Foto: Bernd Wuestneck/dpa via AP, File

Šest zemalja severne Evrope koje izlaze na Severno more radiće ubuduće zajedno na zaštiti podvodne infrastrukture od sabotaža.

To je dogovoreno sporazumom o zajedničkom radu na zaštiti koji su danas potpisale ;Danska, Belgija, Velika Britanija, Nemačka, Norveška i Holandija.

Dansko ministarstvo za klimu, energetiku i komunalne usluge nazvalo je Severno more „čvorištem ključne infrastrukture koja povezuje Evropu putem električnih kablova, gasovoda i telekomunikacionih veza“ i predstavlja važan izvor obnovljive energije.

„Uz sve veću prekograničnu međuzavisnost povećan je i rizik od sabotaže i neželjene pažnje neprijateljskih aktera“, saopštilo je dansko ministarstvo.

U Baltičkom moru 2022. godine dogodio se niz eksplozija koje su oštetile gasovode Severnog toka i još uvek nije razjašnjeno šta ih je izazvalo.

Eksplozije su oštetile gasovod Severni tok 1, kojim je Rusija snabdevala gasom Nemačku do avgusta 2022, a oštećen je Severni tok 2 koji nikada nije ni pušten u rad jer je Nemačka suspendovala proces sertifikacije, neposredno pre nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru te godine.

Danski ministar za klimu, energiju i komunalne usluge Lars Agard izjavio je da Severno more ima potencijal da postane „kolevka obnovljivog i bezbednog snabdevanja energijom u Evropi“.

Sporazum podrazumeva preispitivanje trenutnih mera zaštite i otpornosti podvodne infrastrukture, razmenu informacija i znanja i izveštavanje na operativnom nivou.

U maju 2022. Danska, Belgija, Holandija i Nemačka su saopštile da planiraju da ubrzaju zelenu tranziciju kontinenta i pomognu da se smanji zavisnosti od uvoza ruske energije kroz veliki novi projekat izgradnje vetroelektrana u Severnom moru.

Danska premijerka Mete Frederiksen tada je rekla da žele da povećaju ukupni kapacitet za proizvodnju vetroenergije na moru četiri puta do 2030. i deset puta do 2050. godine.

Plan je da se tom energijom obezbedi 230 miliona evropskih domaćinstava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari