Da li iza sabotaže Severnog toka stoji proukrajinska grupa: Oglasila se Ukrajina, ali i Kremlj 1Svereni tok 2 AP Photo/Dmitry Lovetsky

Nemački mediji javili su da je grupa od pet muškaraca i jedne žene, koristeći falsifikovane pasoše, iznajmila jahtu od poljske kompanije u vlasništvu ukrajinskih državljana. Navode i da je nepoznata nacionalnost počinilaca, prenosi Oslobođenje.

Novi obaveštajni podaci koje su analizirali američki zvaničnici sugerišu da je iza napada na gasovod Severni tok prošlog septembra stajala proukrajinska grupa, piše Njujork tajms.

Američki zvaničnici rekli su da nemaju dokaza da su ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ili drugi zvaničnici ukrajinske vlade bili umešani u bombardovanje gasovoda, izvestio je u utorak Tajms.

Eksplozije na gasovodima koji povezuju Rusiju i Nemačku dogodile su se 26. septembra u ekonomskim zonama Švedske i Danske. Obe zemlje su zaključile da su eksplozije bile namerne, ali nisu precizirale ko bi mogao biti odgovoran za njih, prenela je Al Džazira.

SAD i NATO su napade na gasovod okarakterisali kao „čin sabotaže“, dok je Moskva okrivila Zapad. Nijedna strana svoje tvrdnje nije potkrepila dokazima.

Novi obaveštajni podaci koje su analizirali američki zvaničnici sugerišu da iza tog čina stoje „protivnici ruskog predsednika Vladimira Putina“, preneo je Tajms, ne precizirajući ko su članovi grupe ili ko je naredio ili platio napad.

Američki zvaničnici na koje se poziva Tajms veruju da su ukrajinski ili ruski državljani verovatno umešani.

Ukrajina je negirala umešanost

Danska, Nemačka i Švedska, koje istražuju napad, saopštile su prošlog meseca da njihova istraga još nije završena.

Nemačka je u utorak saopštila da je pogledala izveštaj Tajmsa, ali da rezultati njene istrage još nisu poznati. U međuvremenu, viši saradnik Zelenskog Mihajlo Podoljak rekao je da Kijev „sigurno nije umešan“ u eksplozije i da nema informacije o tome šta se dogodilo.

Tajms navodi da bi svaka sugestija o ukrajinskoj umešanosti, direktnoj ili indirektnoj, mogla da poremeti odnose između Ukrajine i Nemačke.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i švedski premijer Ulf Kristersson odbili su da komentarišu izveštaj tokom konferencije za novinare u Stokholmu.

„U Švedskoj je u toku preliminarna istraga, tako da ne nameravam da komentarišem taj izveštaj“, rekao je Kristersson novinarima u utorak uveče.

Izveštaj Njujork tajmsa dolazi nakon što su nemački ARD i Cajt izvestili u utorak, bez navođenja izvora, da su nemačke vlasti uspele da identifikuju brod korišćen u sabotaži.

Nemački mediji javili su da je grupa od pet muškaraca i jedne žene, koristeći falsifikovane pasoše, iznajmila jahtu od poljske kompanije u vlasništvu ukrajinskih državljana. Navode i da je nepoznata nacionalnost počinilaca.

Oni su takođe izvestili da obaveštajni podaci ukazuju da bi iza napada mogla da stoji proukrajinska grupa, ali nemačke vlasti još uvek nisu pronašle nikakve dokaze.

U odsustvu glavnog osumnjičenog, zvaničnici međunarodne obaveštajne službe nisu isključili mogućnost operacije lažne zastave koja bi povezala napad sa Ukrajinom, navode nemački mediji.

‘Monstruozan zločin’

Portparol Kremlja rekao je da su medijski izveštaji o napadima na Severni tok koordinisani pokušaj da se skrene pažnja i pozvao na hitnu, transparentnu istragu.

„Očigledno je da autori napada žele da skrenu pažnju“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov za državnu novinsku agenciju RIA.

„Kako američki zvaničnici mogu bilo šta pretpostaviti bez istrage?“.

„Ne smemo da učestvujemo u istrazi. Danci i Šveđani su nam poslali pisma o tome tek pre nekoliko dana“, dodao je on.

„Ne samo da je ovo čudno, već ‘izgleda’ kao monstruozan zločin“, istakao je on.

Rusija je prošlog meseca podnela nacrt rezolucije Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, kojom će se, ako bude usvojena, tražiti od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da organizuje međunarodnu, nezavisnu istragu o napadu.

Američki istraživački novinar Sejmur Herš izvestio je u februaru da iza operacije bombardovanja gasovoda Severni tok stoje Sjedinjene Države i da im je Norveška pomogla u tome.

Bela kuća je osudila Heršov izveštaj, koji je citirao neimenovani izvor, opisujući ga kao „potpunu fikciju”, prenosi Oslobođenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari