Evropski sud pravde: Poljska krši zakone EU 1Foto: EPA-EFE/MARCIN BIELECKI

Evropski sud pravde je danas zaključio da odluke Poljske o smanjenju godina starosti za odlazak sudija u penziju i utvrđivanju različitih godišta zavisno od pola predstavlja kršenje zakona Evropske unije.

Zakon iz 2017. o snižavanju starosti za odlazak u penziju kod žena na 60 godina, a muškaraca na 65, u odnosu na prethodnih 67 godina kod oba pola, predstavlja uvođenje direktnih diskriminatornih uslova, zasnovanih na polu, saopštio je sud.

Presuda je doneta iako je Poljska lane promenila zakon, kako bi izjednačila starost potrebnu za odlazak u penziju za žene i muškarce, zbog čega su neke sudije odlučile da se vrate na posao. Evropski sud je zaključio da su neka aktuelna rešenja i dalje nejasna, javlja AP.

Sud je odbacio objašnjenje Poljske da bi zakon iz 2017. mogao biti shvaćen i kao pozitivna diskriminacija, u korist žena.

Pored toga, naveo je i da bi mera koja ministru pravde omogućava da zadrži neke sudije i pored ispunenja starosnog uslova za penziju mogla predstvljati kršenje nezavisnosti pravosuđa.

Evropska komisija je zaključila da se radi o značajnoj presudi, koja podržava nezavisnost sudstva u Poljskoj i šire i sprečava diskriminaciju na osnovu pola. Poljsko Ministarstvo spoljnih poslova je ocenilo da se presuda „odnosi na istorijske uslove, kakvi ne odražavaju aktuelna rešenja“.

Od kada je 2015. godine Partija zakona i pravde došla na vlast u Poljskoj, vlasti su ojačale kontrolu pravosudnog sistema, dovodeći svoje kadrove na mesto sudija i tužilaca primoranih da odu u penziju.

Partija zakona i pravde je za nove članove Ustavnog suda predložila državnog tužioca iz komunističkog doba i ključnu ličnost nedavnih promena u pravosuđu Stanislava Pjotroviča, pošto nije osvojio drugi poslanički mandat, kao i kontroverznu bivšu članicu parlamenta Kristinu Pavlovič.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari