Facebook fejsbukFoto: EPA-EFE/LUKAS COCH

Dok kompanije vlasnice društvenih mreža obećavaju da će raditi na suzbijanju ruskih dezinformacija o ratu u Ukrajini, istraživanja pokazuju da i dalje to ne čine u dovoljnoj meri i da dozvoljavaju da neprovereni postovi dspeju do miliona korisnika.

Fejsbuk nije označio 80 odsto postova koji na ovoj platformi promovišu brzo šireću teoriju zavere da Sjedinjene Države finansiraju upotrebu biološkog oružja u Ukrajini, pokazali su rezultati istraživanja koje je sproveo Centar za suzbijanje digitalne mržnje (CCDH).

Kako prenosi Gardijan, ova neprofitna grupa je analizirala uzorak postova u periodu od 24. februara do 14. marta u kojima se šeruju eksterni članci koji sadrže neosnovane tvrdnje o biološkom oružju.

Utvrđeno je da Fejsbuk u 80 odsto slučajeva nije označio ove postove ili kao “van konteksta”, ili da “sadrže delimično lažne informacije” ili “potpuno lažne informacije”.

“Ako naši istraživači mogu da identifikuju lažne informacije o Ukrajini koje otvoreno cirkulišu, onda je i Meta u mogućnosti da uradi to isto. Ali uprkos tome pokazalo se da u najvećem broju slučajeva ovakve informacije slobodno cirkulišu”, kaže izvršni direktor CCDH Imran Ahmed.

Teorija o biološkom oružju počela je da se širi na početku rata u Ukrajini, najpre na marginalnim mrežama, da bi na kraju dospela do velikih platformi poput Foks njuza.

Bela kuća je osudila ovaj mit, poručivši da je njega fabrikovala Moskva da bi opravdala moguću upotrebu hemijskog oružja u Ukrajini.

Ali on nastavlja da se širi društvenim mrežama, uključujući Fejsbuk.

CCDH je pozvao kompaniju Meta da temeljnije sprovodi označavanje lažnih ili delimično lažnih informacija.

“Ruske propagandne kampanje su godinama imali koristi od toga što Meta zatvara oči pred dezinformacijama. Uprkos tome što preduzima akcije protiv državnih kanala i vrši ogroman pritisak na njih, Meta ne suszbija u dovoljnoj meri narative od kojih korist ima Putinov režim”, kaže Ahmed.

Na kraju krajeva, algoritam će uvek dati prioritet dezinformacijama zato što su sadržajne, a Fejsbuk će zaraditi još novca dok se mi međusobno svađamo. Da bi se smanjilo širenje dezinofrmacija moramo ih saseći na samom izvoru”, zaključuje on.

Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari