Fransoa Oland neće glasati ni za koga 1Foto: Sergei Chirikov/EPA

Francuski predsednik Fransoa Oland nalaziće se u nedelju 22. januara u poseti Čileu, a kako glasanje preko punomoćnika nije dozvoljeno, on ima pristojan izgovor da se ne pojavi u prvom krugu glasanja za kandidata socijalista na predsedničkim izborima u Francuskoj.

Prvi krug ovog glasanaj će se održati 23. aprila. Boraveći u svom izbornom okrugu Korez, na jugozapadu Francuske, Oland je, prema navodima francuskih medija, ocenio da Manuel Vals, njegov bivši premijer i kandidat na socijalističkim stranačkim izborima, nema nikakav projekat, „njegov jedini projekt je bio da mene zameni, rekao je navodno Oland. On nije propustio da se, duhovito, osvrne na pitanja o njegovoj budućnosti, pa je rekao da neće završiti u Ephad de Correze nego u Paradis (raju). Ephad de Correze je starački dom koji se nalazi u mestu koje se zove Paradis.

Na socijalističkim izborima u nedelju učestvovaće sedam kandidata, među njima se po izgledima izdvajaju četiri. Francuski mediji su se poslednjih dana grozničavo bavili ispitivanjem za koga će glasati koji od viđenijih, a duboko podeljenih socijalista. Sem Olanda, za koga se pretpostavlja da neće glasati ni u drugom krugu, verovatno ni za koga neće glasati ni njegova bivša partnerka i majka njegovo četvoro dece, takođe bivša kandidatkinja a predsednika Francuske, a sadašnja francuska ministarka za ekologiju i energetiku Segolen Roajal. Ona je u anketi Monda demantovala da podržava kandidaturu Emanuela Makron, bivšeg francuskog ministra ekonomije, za predsednika Francuske.

Prema anketi lista Mond većina ministara u sadašnjoj francuskoj vladi glasaće za svog bivšeg šefa Manuela Valsa, deo njih je na službenom putu sa Olandom pa neće glasati ni za kog, a ministri inostranih poslova (Žan Mar Ero), spoljne trgovine, visokog obrazovanja, poljoprivrede još nisu odlučili kome će dati svoj glas. Odranije podeljeni poslanici Socijalističke partije Francuske u francuskom parlamentu biće podeljeni i u nedelju. Prema anketi lista Ekspres, od njih 275, koliko ih ukupno ima, stotinjak će glasati za Valsa, po 25 za Arno Montebura i Benoa Omona, dvadesetak za Vinsenta Pejona…

Neki socijalisti koji su se za nedelju odlučili za apstinenciju, oslanjaju se na ankete koje uporno i ubedljivo dokazuju da će socijalistički kandidat na predsedničkim izborima biti samo „trofej na zidu“ pošto su mu izgledi, ma ko to bio, nikakvi. To potvrđuje i anketa koju je od 10. do 15. januara među 15.021 građaninom starijim od 18 godina napravio Ipsos Sopra Steria u saradnji sa dnevnim listom Mond. Ukoliko kandidat socijalista u prvom krugu predsedničkih izbora bude Manuel Vals, on će borbu završiti na petom mestu sa 10 odsto glasova. Ispred njega će sa 25 odsto na prvom mestu biti Marina le Pen, zatim sa 24 odsto na drugom mestu kandidat desnice Fransoa Fijon, na trećem mestu sa 19 odsto Emanuel Makron, na četvrtom mestu sa 15 odsto kandidat levice Žan Lik Melenšon.

Ukoliko kandidati socijalista na predsedničkim izborima budu Arno Montebur ili Benoa Omon, obojica će takođe trku završiti u prvo krugu, ali sa nešto gorim rezultatom od Valsa – dobiće po sedam odsto glasova. U tom slučaju bi Le Pen i Fijon imali po jedan procentni poen više, Makron dva procentna poena više, a Melenšon bi izgubio jedan procentni poen. Poredak bi ostao isti – socijalisti bi ostali na petom mestu.

U drugi krug predsedničkih izbora socijalisti poslednji put nisu ušli 2002. godine kad je Lionel Žospen prvi krug završio na trećem mestu. NJega su potukli i u drugi krug se plasirali Žak Širak i Žan Mari Le Pen.

Za kandidata socijalista na predsedničkim izborima u Francuskoj mogu da glasaju svi državljani Francuske upisani u birački spisak, ako plate jedan evro i potpišu izjavu da dele vrednosti socijalista i njihovih partnera ekologa. Glasaće se na 5730 mesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari