Gotovo dve trećine Italijana želi psihološku pomoć 1Foto: EPA-EFE/ CIRO FUSCO

Posle devet nedelja karantina Italijani od danas mogu da prošetaju, posete bliske članove porodice, rođake.

Gradilišta i fabrike su ponovo otvoreni za čak 4,4 miliona zaposlenih u njima.

Ova država, koja je najpogođenija u Evropi pandemijom virusa korona juče je počela sa ublažavanjem mera i realizacijom takozvane faze dva otvaranja.

Epidemiološka situacija se stabilizuje, a prema predviđanjima ekonomista biće potreban period ekonomskog oporavka zemlje – očekuje se da će treća najveća ekonomija evrozone doživeti najveći pad od Velike depresije tridesetih godina prošlog veka.

Polovina radne snage dobija državnu pomoć, dok druga polovina strahuje od nezaposlenosti. Restorani koji su preživeli najgoru krizu u poslednjih nekoliko generacija od juče su otvoreni, ali samo za uslugu poručivanja hrane i dostave na kućne adrese, dok će barovi i poslastičarnice još ostati zatvoreni.

Obavezno je nošenje maski na javnim prostorima i u gradskom prevozu, a svim građanima se preporučuje da koriste drugačiji prevoz ukoliko je to moguće.

Kompanije su ponovo otvorene i moraju da se pridržavaju strogih mera – propisani razmak među zaposlenima, nošenje maski i rukavica, i obavezno poštovanje sanitarnih propisa.

Kako prenosi Juronjuz pozivajući se na italijansku novinsku agenciju ANSA, juče je oko 100 putnika čekalo da se ukrca u voz na liniji Milano-Napulj, a primetna je bila fizička udaljenost među putnicima koji su čekali prvi voz posle duže vremena. Na drumovima je bilo više automobila, a rekreativci su iskoristili vreme da džogiraju i vežbaju u parkovima.

Milanski dnevnik Korijere de la Sera prenosi da je bilo više saobraćaja u glavnom gradu Lombardije, inače regionu koji je zabeležio najviše slučajeva obolevanja i smrti od posledica virusa korona.

Stanje u metroima je bilo pod kontrolom – nisu bili pretrpani, prenosi ANSA. Faza dva znači još i da pogrebima od danas može prisustvovati do 15 osoba pod uslovom da svi nose maske.

Oni koji osete simptome virusa ili imaju temperaturu iznad 37,5 stepeni Celzijusa moraju ostati kod kuće, dok se i dalje prate potencijalni slučajevi i kontakti.

Zvanični podaci pokazuju da su u Italiji od posledica epidemije umrle 28.884 osobe, dok je 210.000 ljudi testirano pozitivno na virus korona što je najviše u Evropi.

Popuštanje mera je, zbog decentralizovanog sistema, neujednačeno – u pokrajinama Veneto i Kalabrija još prošle nedelje je bilo dozvoljeno serviranje jela i pića u barovima i restoranima, a područje Đenove razmišlja o otvaranju plaža i rekreativnim aktivnostima poput jedrenja, ali u manjim grupama. Susedna regija Emilia-Romanja ne nudi takvu mogućnost čak ni onima koji žive pored mora.

Kako pokazuju istraživanja, čak 62 odsto Italijana smatra da im je potrebna psihološka pomoć zbog mera karantina.

Ipak, podrška vladi premijera Đuzepea Kontea i dalje stoji na solidnih 63 odsto, iako je marta opala za osam odsto. Takođe, deo nezaposlenih ne veruje u sposobnost Kontea da sigurno izvuče zemlju iz krize.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari