Grojsman bi mogao da izgura i Porošenka? 1Foto:FoNet

Vrhovna rada Ukrajine juče je ubedljivim brojem glasova nove koalicije Bloka Petro Porošenko i Narodni front prihvatila ostavku dosadašnjeg ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka i u paketu prihvatila novog premijera Vladimira Grojsmana i njegov kabinet od 23 člana. Ali odmah zatim, i u čak dva navrata, ukrajinski parlament nije obezbedio dovoljan broj glasova za akcioni program Grojsmanove vlade. „Zamolio bih parlament da bude dosledan i da podrži program“, rekao je Grojsman.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; 

Pre ovih glasanja, ukrajinski parlament je povukao svoju februarsku odluku da rezultate rada vlade Arsenija Jacenjuka oceni nezadovoljavajućim, a Državno tužilaštvo je saopštilo da je krivična prijava protiv Jacenjuka zbog primanja mita odbačena jer u predistražnom postupku nisu nađeni dokazi za iznete optužbe. Jacenjuk je sa govornice ispraćen povicima „bravo“ pošto je izjavio da je kriza ukrajinske vlade veštački izazvana da bi se on uklonio s funkcije. „Hvala oponentima i neprijateljima što su me učinili jačim“, rekao je Jacenjuk.

U novom ukrajinskom kabinetu ima čak šest potpredsednika, što se smatra ustupkom brojnim interesnim grupama u okruženju Petra Porošenka, a novi ukrajinski premijer je uspeo da u kabinet ubaci dva svoja bivša zamenika iz vremena kad je bio gradonačelnik Vinice, od kojih je jedan vicepremijer. Navodno sporni kandidat ukrajinskog predsednika Petra Porošenka Vladimir Kovaljčuk nije među članovima vlade, što se knjiži kao važna pobeda Grojsmana i budi nadu da će on u svom radu pokazivati više samostalnosti nego što bi se od štićenika Petra Porošenka očekivalo. Za razliku od vlade Jacenjuka i nasuprot nekim najavama, u novoj vladi Ukrajine nema nijednog stranca, pa je ministarsku poziciju izgubila i američka državljanka Natalija Jaresko, koja je važila za ozbiljnog kandidata za premijera. Na svojim mestima su, po želji Porošenka, ostali dosadašnji ministri inostranih poslova i odbrane Pavel Klimkin i Stepan Poltorak, a po želji Arsenija Jacenjuka dosadašnji ministri unutrašnjih poslova i pravde Arsen Avakov i Pavel Petrenko. Mesto ministra zdravlja ostalo je nepopunjeno. Više kandidata kojima je ponuđeno ljubazno su se zahvalili. Kao posebno zanimljivo ističe se da je za šefa Poreske službe Ukrajine imenovana Nika Južanjina, koja je dugo vremena bila oditor kompanija u vlasništvu ukrajinskog predsednika.

Prema opštoj oceni pad dosadašnje i izbor nove ukrajinske vlade rezultat je rivalstva između Arsenija Jacenjuka i Petra Porošenka, koje je juče (privremeno) okončano pobedom Porošenka, ali će se, po oceni poznavalaca, nastaviti uzajamnim ucenjivanjem čiji je prvi znak bilo jučerašnje neuspešno glasanje o planu akcije novog kabineta. Neke, mada ne prevelike, nade polažu se u dosad nepoznate kvalitete Grojsmana, a Vladimir Bruter, stručnjak Međunarodnog instituta za humanitarno-politička istraživanja iz Kijeva, smatra da je Grojsman veoma ambiciozan i ako postigne neke uspehe, to će biti snažno pozdravljeno od strane Amerikanaca koji su pustili Jacenjuka niz vodu jer su videli da su njegovi resursi iscrpeni, a ne gaje nikakve iluzije u vezi s Porošenkom. Bruter u izjavi za list Izvestija čak ne isključuje mogućnost da Grojsman u budućnosti postane naslednik Porošenka.

Sam Grojsman je rekao da se Ukrajina suočava sa tri pretnje: „To su korupcija, neefikasnost državne uprave i populizam“. On je takođe podvukao da Kijev nikada neće priznati odvajanje Krima i Donbasa.

Posebno delikatno pitanje budućih odnosa nove ukrajinske vlade prema Moskvi uglavnom se, sa pojedinačnim iskakanjima, svodi na ocenu već pomenutog Brutera: „Ukrajinska vlada će postati manje ideološka, biće manje antiruske retorike, ali koalicija se nije promenila i vlada je po usmerenju ostala kakva je i bila“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari