HDZ i opozicija traže da EU razume Hrvatsku 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Stanje na terenu je neprihvatljivo i nikako nismo zadovoljni onim što smo videli, ocenili su italijanski poslanici Evropskog parlamenta (EP) nakon posete migrantskom centru Lipa nadomak Bihaća.

Tamo boravi 900 migranata u šatorima čekajući postavljanje kontejnera s grejanjem i sanitarnim čvorovima.

„Želimo da pomognemo. Zaista ćemo se truditi da našom posetom i kasnijim delovanjem budemo podrška i insistirati na ravnomernom raspoređivanju i prihvatanju odgovornosti za ove ljude. Kada to kažem, prvenstveno mislim na sve zemlje Evropske unije“, prenela je agencija Fena reči jednog od petočlane italijanske grupe iz EP.

Pre dolaska u Bihać, italijanski poslanici su boravili u Hrvatskoj gde su, kako su tokom vikenda javili reporteri koji su sa njima bili u pratnji, naišli na „rampu“ hrvatske policije koja im nije dopustila pristup delu granične linije, na koju najčešće nailaze migranti pokušavajući da iz Bosne i Hercegovine nastave put ka državama EU.

Događaj na granici Hrvatske i BiH, koji je u medijima ocenjen kao „međunarodni skandal“ za Danas je komentarisao Igor Peternel, predsednik Odbora za ljudska prava pri konzervativnoj stranci Domovinski pokret (DP), drugoj opozicionoj stranci po broju zastupnika u Hrvatskom saboru.

Kako je kazao, DP je „apsolutno za vladavinu prava, poštovanje ljudskih prava i konvencija koje su vezane za to, ali se red mora poštovati“.

„Hrvatska ima razvijene standarde i procedure kako policija kontrolira i smatramo da kao suverena zemlja možemo to činiti sami i da nam nije potrebna asistencija nikakvih nadkontrola u vidu nekakvih evroparlamentarnih izleta i egzibicionista“. „Kao ozbiljna zemlja“, kaže Peternel, „želimo vjerovati da postoje mehanizmi koji to mogu određivati sami i, što se nas tiče, do ovoga ne bi ni došlo već bi evroparlamentarci morali službeno zatražiti i reći šta oni hoće i šta su naumili raditi, a ne ovako ići zapravo ad hok“.

Na našu konstataciju da je nasuprot tvrdnjama ministra unutrašnjih poslova Davora Božinovića, načelnik Uprave za granicu Zoran Ničeno kazao da su „evroparlamentarci službeno najavili dolazak u Hrvatsku“, kao i nameru da pređu državnu granicu na kontrolnoj tački, Peternel kaže da je to „ključna stvar“.

„Ako su najavili svoj dolazak i imaju dozvolu onda imaju dozvolu. Međutim, ako se ispostavi da je ministar Božinović u pravu i da nisu najavili posetu onda to tako ne može ni u jednoj državi koja sebe smatra ozbiljnom“.

Arsen Bauk, zastupnik Socijaldemokratske partije u Saboru, kaže za Danas da „EU mora pokazati veliku razinu razumijevanja za Hrvatsku, obzirom na činjenicu da Hrvatska štitu vanjsku granicu EU u duljini većoj od 1.000 kilometara“.

Kako je istakao, onemogućavanje zastupnika parlamenta EU da se i lično uvere da je na granici Hrvatske i BIH sve u redu „svakako da ne olakšava da se to razumevanje pokaže u punoj meri“.

List Danas je pokušao da dobije komentar i od predstavnika vladajuće Hrvatske demokratske zajednice, ali nam se niko sa tri adrese nije odazvao pozivu.

Ministar Božinović je izjavio da su događaji tokom vikenda imali za cilj da „diskredituju institucije Hrvatske“ jer je, kako je rekao, dolazak delegacije bio u privatnom aranžmanu i nije bila u pitanju najavljena službena delegacija.

„Ovo je još jedna u nizu provokacija vezanih za postupanje hrvatske policije u ispunjavanju zadataka, a to je zaštita državne granice“.

„Javno smo“, kazao je, „govorili da policija postupa u skladu s hrvatskim zakonima, ali nekima to očito nije dovoljno i pokušavaju dokazati da policija postupa suprotno tome“.

„Hrvatska čuva najdužu kopnenu granicu EU u skladu sa zakonom, policiji je to zakonska obaveza. Nema onoga ko može ući u Hrvatsku tamo gde ulaz nije dopušten. Čemu onda granični prelazi među državama ako neko ima ili se poziva na pravo ulaska preko reka ili šuma? Ako neko ispunjava uslove za međunarodnu zaštitu, taj će doći na granični prelaz. Mi ćemo to objasniti evropskim institucijama“.

Božinović je kritikovao opoziciju koja je osudila postupanje policije.

„Nikada nisu stali u obranu hrvatske policije. Oni brane parlamentarce koji su hteli da zaobiđu hrvatski zakon. Unapred im je rečeno da ne mogu, i sada nas napadaju, a ovi domaći im daju za pravo, ja to ne mogu razumeti. Ne mogu razumeti da hrvatski nacionalni interes nije na prvom mestu“, kazao je Božinović, osvrnuvši se posebno na reakciju SDP-a.

Ovakve opaske šefa MUP-a, Bauk pripisuje „povećanom stresu ministra kojem je izložen zbog kovid krize“, dok Peternel za naš list ocenjuje da „ministar Božinović glumi velikog suverenistu i zaštitnika granica“.

Prema tvrdnjama Ničena, kada im je stigao zahtev od grupe evroparlamentaraca odmah su odgovorili na tu notu i rekli da sa zadovoljstvom prihvataju njihovu posetu, „ali da ne možemo izaći u susret prelasku granice“.

Kazao je da nakon te komunikacije, MUP nije dobio nikakav dodatni zahtev za posetu graničnoj policiji, već su se evroparlamentarci u subotu posle podne pojavili u blizini granične kontrolne tačke.

Uprkos upozorenjima evroparlamentarci su, tvrdi, zaobišli policijsku traku, nakon čega su ih u prelasku granice policajci zaustavili fizičkom blokadom 200 metara od granice.

„Ponudili smo im da gledaju granicu na nekom drugom mestu i oni su to odbili. Potom su otišli dalje u BiH“, kazao je Ničeno.

Četiri evrozastupnika i tri reportera iz Italije tvrde da su se našli „na meti hrvatske policije“ sa kojom su se, kažu, raspravljali nekoliko minuta.

Italijanski portal Avenire navodi da su policajci progonili grupu posmatrača kako bih ih sprečili da vide kontrolni punkt u obližnjoj šumi.

Nekoliko policajaca je, tvrdi portal, zgrabilo novinare dok je desetak drugih blokiralo prolaz.

„Možda ne želite da vidimo druga krivična dela i sve što se događa. To su neverovatni prizori. Ali neće se ovako završiti. Imate našu reč“, kazao je poslanik EP Brando Benifei.

„Humanost Evrope? O kakvoj humanosti govorimo, ako evrozastupnici ne mogu ni videti šta se događa na evropskom tlu“, rekla je poslanica Alesandra Moreti.

U delegaciji je bio i potpredsednik Evropske komisije za ljudska prava Pjetro Bartolo.

Parlamentarci su medijima objašnjavali da „ovako nešto nisu doživeli ni u Kurdistanu ili u Palestini“, te da nisu očekivali da se ovo može dogoditi na tlu EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari