Italija pred novim velikim lokdaunom 1Foto: EPA-EFE/ Matteo Corner

Italijanska vlada je odobrila pooštravanje mera protiv širenja kovida 19, te bi od ponedeljka polovina zemlje, uključujući region Lacio kojem pripada i Rim, mogla da bude u potpunom lokdaunu, pošto se beleži skok broja novozaraženih.

Kabinet italijanskog premijera Marija Dragija je dao zeleno svetlo za dekret prema kojem će regioni biti kategorisani kao visoko rizične „crvene zone“ ako budu nedeljno beležili više od 250 novih slučajeva zaraženih na 100.000 stanovnika, piše Gardijan.

U trećoj po veličini ekonomiji u evrozoni je u četvrtak zabeleženo gotovo 26.000 slučajeva novozaraženih kovidom 19 dok je 373 umrlo od posledica inficiranja.

Od početka pandemije pre godinu dana u Italiji je od virusa korona umrlo više od 100.000 ljudi, zbog čega je bio uveden višemesečni lokdaun, a zemlja je pogođena najgorom recesijom od Drugog svetskog rata, podseća britanski list. Pošto se sada šire novi zarazniji sojevi virusa, naseljeniji severni regioni kao što je Lombardija, a koja uključuje Milano, će, kako se navodi, kao još nekoliko biti od ponedeljka proglašeni „crvenom zonom“ s najvišim rizikom. Od ponedeljka će na snazi biti potpuni lokdaun i u Furlaniji-Julijskoj krajini čiji je glavni grad Trst, kao i u Venetu, Pijemonu, Markeu…

Dragijeva nova vlada nacionalnog jedinstva je ranije ovog meseca pooštrila mere u tzv. crvenim zonama, čime je obuhvaćeno zatvaranje barova, restorana, prodavnica, srednjih i osnovnih škola. Na građane se apeluje da ostanu kod kuće gdegod je to moguće.

Kampanija i Bolcano će i dalje biti u „crvenoj zoni“ dok će pojedini regioni, uključujući Toskanu, Liguriju, Abruco, Kalabriju, Molize, Apuliju, Siciliju, Umbriju i Dolinu Aoste biti u „narandžastoj zoni“ osrednjeg rizika, te će biti zatvorene prodavnice, muzeji, barovi i restorani. Sardinija će ostati u novoj najmanje rizičnoj kategoriji „bele zone“ gde će jedva biti restrikcija. Restrikcije će biti na snazi do uskršnjeg vikenda.

Italija je započela kampanju vakcinacije krajem decembra, ali, kao i u svim drugim delovima Evrope, isporuke cepiva kasne. Zbog zabrinutosti u vezi sa nuspojavama prilikom vakcinacije oksford/astrazenekom, regulatorno telo Italije je u četvrtak obustavilo nabavku doza ovog cepiva iako je upozorilo da nema dokaza da vakcina izaziva zgrušavanje krvi.

U međuvremenu, situacija s pandemijom kovida 19 se pogoršava i u Centralnoj Evropi. Prema pisanju Bi-Bi-Sija, u Češkoj je ponovo veliki broj zaraženih pacijenata završio na intenzivnoj nezi, a češke vlasti su u utorak poslale prvog pacijenta na lečenje u Poljsku, pošto su njene zdravstvene ustanove prebukirane. U Mađarskoj je broj zaraženih u novom talasu pandemije premašio rekord zabeležen u decembru, a u ponedeljak su zatvorene škole i većina prodavnica.

Do porasta broja novoinficiranih je došlo i u Poljskoj, gde je u sredu na dnevnom nivou registrovan najveći broj zaraženih od kraja novembra – 17.260. Portparol poljskog ministarstva zdravlja se požalio na „sve veću raspuštenost“ među Poljacima kada je reč o merama za sprečavanje širenja kovida 19. Restrikcije su ublažene prošlog meseca, ali su nedavno ponovo pooštrene u dva područja na severu.

Broj pacijenata obolelih od kovida 19 koji su poslati na lečenje u češke bolnice u sredu je dostigao 8.618, od kojih je 1.853 na intenzivnoj nezi. U Češkoj je u utorak registrovano 15.000 novoobolelih.

Stopa smrtnosti u susednoj Slovačkoj je malo iza stope smrtnosti u Češkoj, a slovački premijer Igor Matovič je u utorak apelovao na Evropsku agenciju za lekove (EMA) da ubrza proces izdavanja dozvole za rusku vakcinu sputnik V, upozoravajući da su životi „na kocki“. Matovič je nedavno nabavio dva miliona doza sputnik V, o čemu nije obavestio ni javnost ni svoje koalicione partnere, podseća Bi-Bi-Si.

Evropska unija je na meti kritika zbog spore vakcinacije, a za prva kašnjenja u isporukama cepiva je bila delimično okrivljena englesko-švedska farmaceutska kompanija Astrazeneka jer nije isporučivala naručene doze državama članicama.

Mađarska je takođe jedna od zemalja koja u poslednje vreme beleži najvišu stopu smrtnosti, a direktorka mađarske Službe za javno zdravlje Sesilija Miler je rekla da je trenutna situacija „veoma ozbiljna“. Broj hospitalizovanih pacijenata s kovidom 19 je u Mađarskoj dostigao rekordnih 8.270, manje od nedelju dana nakon što je mađarski premijer Viktor Orban upozorio da bi brojevi mogli da rastu i do 20.000. Mađarske vlasti vrše pritisak da se sprovodi kampanja vakcinacije. Do sada je vakcinisano 10,5 odsto mađarskog stanovništva. Mađarska je u januaru bila prva zemlja u EU koja je odobrila upotrebu ruske sputnjik V vakcine.

Kurc: Tajni ugovori o vakcinama

Beč – Austrijski kancelar Sebastijan Kurc juče je na konferenciji za novinare kritikovao EU povodom raspodele vakcina protiv kovida 19, tvrdeći da se to ne čini na osnovu broja stanovnika. Izjavio je i da neke države EU imaju „tajne ugovore“ za vakcine protiv korona virusa, prenose austrijski mediji. Dok se Austrija u raspodeli vakcina nalazi na sredini liste, države kao Bugarska su u nepovoljnom položaju, rekao je on. Prema Kurcu, te zemlje bi, ako se taj trend nastavi, tek na kraju leta ili na jesen mogle da sprovedu punu vakcinaciju. Druge zemlje, dodaje, biće gotove u maju. Kao primer Kurc je naveo Maltu, koja će po broju stanovnika do kraja juna dobiti tri puta više doza nego Bugarska, a Holandija dvaput više nego Hrvatska.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari