Iz Dodikovog kabineta traže od Ukrajine dokaze da je ikona iz Luganska kulturna baština te zemlje 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Iz kabineta predsedavajućeg Predsedništva BiH Milorada Dodika uputili su pismo Ambasadi Ukrajine u BiH, tražeći od njih da navedu relevantne informacije u vezi s ikonom koje, kako je navedeno, potvrđuju da ona spada u kulturnu baštinu te države.

U pismu se od ukrajinske ambasade traži i da navede da li se ikona, koju je Dodik poklonio šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu prilikom njegove nedavne posete BiH, nalazi na bilo kojoj listi otuđenih predmeta koje Ukrajina traži, objavio je sarajevski portal Klix.

Osim toga, naveli su da Dodikov kabinet i dalje teži dobrim diplomatskim odnosima s Ukrajinom i da zbog toga žele da se razjasni ova situacija.

Naglašeno je da očekuju odgovor kako bi mogli „odbaciti sve insinuacije koje je Ukrajina pokazala prema Dodiku“, kao i da nedavanje informacija spada u „agresivnu politiku“.

Iz kabineta su istakli da do sada nisu podržali nijednu rezoluciju, deklaraciju ili pravni akt koji zadire u unutrašnja pitanja Ukrajine, kao ni one koji se tiču otvorenih pitanja koje Ukrajina ima sa drugim zemljama.

Ranije je iz Dodikovog kabineta saopšteno da ikona koja je poklonjena Lavrovu „nije ukradena, već je ona osveštena i porodično je vlasništvo“.

Iz Dodikovog kabineta još su naveli da se prema njihovim saznanjima ikona ne nalazi ni na jednoj listi zaštićenog, izgubljenog ili otuđenog kulturnog blaga bilo koje zemlje.

Od Ambasade Ukrajine u BiH zatraženo je da pojasni na osnovu čega bazira tvrdnje da je ikona kulturna baština te zemlje, da iznese relevantne dokaze koji nisu bazirani na internet izvorima, te da samim time objasni i predoči dokaze kome i u kojem periodu je ona pripadala ukoliko ih poseduje.

Ministarstvo kulture i informativne politike Ukrajine je pre nekoliko dana saopštilo je da je ikona, koju je ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu poklonio predsedavajući Predsjedništva BiH Dodik, u vlasništvu Ukrajine.

Na ikoni je, kako je navedeno, pečat Odeske regionalne komisije za zaštitu spomenika materijalne kulture i prirode, koja je osnovana 1926. godine u Odeskom istorijsko-arheološkom muzeju.

„Činjenica da je na ikoni pečat regionalne komisije ukazuje da je ova ikona vlasništvo države Ukrajine“, rekla je zamenica ministra kulture i informativne politike Ukrajine Svitlana Fomenko.

Ministarstvo spoljih poslova Rusije juče je predalo ikonu Ambasadi BiH u Moskvi, koja bi danas trebalo da stigne u BiH, a Interpol bi trebalo da istraži njeno poreklo.

Tužilaštvo BiH je formiralo predmet o spornoj ikoni iz Luganska.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari