Izbora u Makedoniji neće biti 1(Foto: Wikipedija)

Ponoć između srede i četvrtka utvrđena je kao krajnji rok za podnošenje poslaničkih lista za učešće na vanrednim parlamentarnim izborima koji su u Makedoniji zakazani za 5. juni. Prema informacijama iz Državne izborne komisije, do juče u 15 sati nijedna od četiri ključne makedonske političke stranke nije podnela listu za učešće na izborima.

P { margin-bottom: 0.21cm; }Demokratska unija za integraciju Ali Ahmetija i Socijaldemokratski savez Makedonije Zorana Zaeva objavili su da listu neće ni podneti. Zaev je za skopske medije izjavio da je bila greška fiksiranje datuma za održavanje izbora i da bi oni trebalo da budu održani na jesen ili do kraja 2016. godine. Inače redovni parlamentarni izbori u Makedoniji trebalo bi da budu održani aprila 2018. godine. Listu je podneo jedino Narodni pokret za Makedoniju.

Vanredni parlamentarni izbori zakazani su, na zahtev SDSM a prema odredbama političkog sporazuma iz Pržina postignutog juna 2015. godine, najpre za 24. april, pa za 5. juni ove godine. VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog objavila je da ostaje pri 5. junu kao datumu održavanja izbora, ali ni ta stranka do juče po podne nije podnela svoju poslaničku listu Državnoj izbornoj komisiji.

Bert Kunders, ministar inostranih poslova Holandije, trenutno predsedavajuće EU, zaključio je u pismu liderima četiri ključne političke stranke u Makedoniji da uslovi za održavanje fer i kredibilnih izbora nisu ispunjeni jer, po navodima iz njegovog pisma, birački spisak nije očišćen, a mediji nisu osposobljeni za balansirano izveštavanje.

Zanimljivo je da je EU neki dan odobrila jednom od udruženja makedonskih novinara Udruženju novinara Makedonije (ZNM) donaciju od 200.000 evra za sprovođenje trogodišnjeg projekta „Novinarska mreža za slobodu medija u Makedoniji“. Pošto je pismo Kundersa izazvalo negodovanje u delu makedonskih medija, on je direktno pitan odgovorio da je informacije o neispunjenosti uslova za izbore dobio od makedonskih državnih institucija, međunarodnih i nevladinih organizacija. Kunders, primećeno je, nije naveo od kojih tačno državnih institucija je te informacije dobio.

Danas se u Skoplju očekuje specijalni izaslanik nemačke vlade Johanes Hajndl, čije imenovanje na tu funkciju se smatra pojačanim interesom Nemačke da se umeša u rešavanje dvogodišnje makedonske političke krize.

Javno tužilaštvo da zaštiti novinare od novinara

Udruženje novinara Makedonije (ZNM) pozvalo je državne institucije da reaguju, a makedonsko javno tužilaštvo da pokrene postupak protiv kolumnistkinje skopskog lista „Dnevnik“ Mirke Velinovske inače će biti saučesnici mogućeg nasilja prema određenim novinarima. Gorana Mihajlovskog, Aca Kabranova, Borjana Jovanovskog i Katarinu Blaževsku Velinovska u svojim kolumnama, prema navodima ZNM, etiketira kao „fašiste, kriminalce i izdajnike“.

I predsednica konkurentske Makedonske asocijacije novinara (MAN) Slađana Dimiškova prigovorila je Ministarstvu unutrašnjih poslova Makedonije da ništa nije preduzelo povodom fizičkih napada na novinara i snimatelja televizije „Sitel“, dvojicu novinara portala Plus-info i televizije „Nova“ i, prema njenim navodima, ozbiljnih povreda nanetih foto-reporteru lista „Večer“, kao ni povodom demoliranja redakcija lista „Republika“ i radija „Slobodna Makedonija“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari