Izraelska odbrana Asadovog rođaka 1Foto: D. Bisenić

Najmlađeg brata ranijeg predsednika Sirije Hafeza al Asada i teču sadašnjeg predsednika, Rifata al Asada (82), francusko pravosuđe osudilo je nedavno na četiri godine zatvora i oduzimanje nepokretnosti u vrednosti od 100 miliona dolara.

On je bio optužen za dela koja uključuju neplaćanje poreza i zloupotrebe u korišćenju sirijskih fondova.

Njegova imperija nekretnina uključuje dve vile u Parizu, 40 stanova, farmu i velelepni zamak.

Jedna od njegovih vila ima više od 3.000 kvadratnih metara.

Vlasti Španije zamrzle su 507 nepokretnosti u vrednosti od 700 miliona evra, dok su vlasti Velike Britanije privremeno oduzele jednu londonsku vilu.

Slučaj protiv njega započet je kada je francuska organizacija za borbu protiv korupcije Sherpa, zajedno sa Transparency International pokrenula tužbu 2013.

Sve to, naravno, događalo se usred međunarodne vojne akcije protiv Sirije.

Rifat al Asad je napustio Siriju 1984. pošto je pokušao državni udar protiv svog brata.

Dve godine posle napuštanja Sirije, odlikovan je Ordenom Legije časti.

Njega međunarodni krugovi optužuju da je komandovao trupama 1982. u Hami, kada je brutalno ugušen ustanak koji su organizovala „Muslimanska braća“.

Sada se izjašnjava kao protivnik svog rođaka Bašara, kao što je bio protiv njegovog oca.

Francuski komentatori, međutim, smatraju da je ceo slučaj instrumentalizovan u nastojanju da se Bašar el Asad ukloni s vlasti.

Ono što je posebno zanimljivo, jeste da je Rifat Asad pomoć u svom slučaju potražio i našao u izraelskim i jevrejskim krugovima. Prema navodima izraelskih novina, među njima su jevrejsko-izraelski advokati i krug drugih uticajnih ličnosti.

Vodeći su dvojica čuvenih izraelsko-jevrejskih advokata Mordehaj Civin i Žil Vilijam Goldnadel.

Goldnadel je poznati francuski advokat i pisac, lični prijatelj premijera Netanjahua, koji je zastupao vodeće francuske političare, kao i Orianu Falači i ruskog biznismena Arkadija Gajdamaka, Civin je poznati međunarodni advokat za probleme ljudskih prava i krivičnih slučajeva koji je, iako je Izraelac, poznat po zastupanju Arapa iz zemalja s kojima je Izrael u zategnutim i neprijateljskim odnosima, a bio je i branilac bosanskih Srba pred Haškim tribunalom.

Zanimljivo je da je su pre nekoliko godina savetnici i advokati organizovali susret Rifata Asada sa jednim od najimpresivnijih obaveštajaca Mosada, Rafijem Ejtanom.

Ejtan je bio visoki zvaničnik Mosada, najpoznatiji po tome što je neposredno rukovodio operacijom koja je dovela do hapšenja Adolfa Ajhmana, ali i drugom operacijom kojom je omogućeno Izraelu da se domogne atomske bombe.

Posle napuštanja Mosada 1993. postao je biznismen koji je vodio više velikih poljoprivrednih i građevinskih projekata na Kubi.

Porodica Rifata al Asada, odnosno neki od 16 zvanično priznatih potomaka od četiri žene, objašnjavaju da je izbor njihovog oca logičan zbog „veza i međunarodnog uticaja kojim raspolažu izraelsko-jevrejski advokati i krugovi“.

Oni naglašavaju da sam novac potiče iz legalnih i poznatih izvora, među kojima dominiraju saudijska ulaganja kojima je upravljao njihov otac.

Istovremeno, odbijaju politizaciju celog slučaja, tvrdeći da u dostizanju pravde ne postoje neprijatelji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari