Kako je Putina još jednom izneverio njegov glavni saveznik u Evropi 1Foto: EPA-EFE/PAVEL BEDNYAKOV

Mađarska, članica Evropske unije koja je najbliskija sa Vladimirom Putinom, spremna je da povuče potez koji je u suprotnosti sa agendom ruskog predsednika.

Zamenik predsednika mađarskog parlamenta Čaba Hende rekao je juče novinarima da se očekuje da će njegova zemlja glasati za pridruživanje Švedske NATO-u.

Dozvola Mađarske da Švedska uđe u ovaj vojni savez predstavljala bi veliki udarac za Putina, koji je sprečavanje širenja NATO-a naveo kao jedan od razloga što je pokrenuo rat u Ukrajini, piše Njuzvik.

Mađarski premijer Viktor Orban se već dugo smatra čvrstim saveznikom ruskog lidera.

On se javno zalagao protiv sankcija EU čiji je cilj da se Moskva kazni za rat u Urkajini i pokušavao je da osujeti vojnu podršku NATO-a Kijevu.

Orban je prethodno rekao da Mađarska, koja je članica NATO-a, ima rezerve u vezi nedavnih prijava Švedske i Finske za pridruživanje alijansi.

Međutim, Hende – koji je u Orbanovoj desničarskoj stranci Fides – sada kaže da Mađarska podržava bar jednu od tih prijava.

„Jasno smo stavili do znanja da mađarska vlada, mađarski predsednik, premijer i većina članova parlamenta podržavaju članstvo Švedske u NATO“, izjavio je Hende za švedsku novinsku agenciju TT, preneo je AP.

Osim što se zalagao protiv EU sankcija Rusiji, Orban je pokazao solidarnost sa Putinom time što je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog nazvao „protivnikom“ nekoliko sedmica pošto su ruske snage počele invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.

Ipak, neki analitičari kažu da se Orbanova podrška Putinu ne poklapa uvek sa njegovim izjavama u javnosti.

Vilijam Reno, profesor i šef katedre za političke nauke na Novtvestern univerzitetu, rekao je za Njuzvik da se Orban ne pridržava uvek svojih reči.

„Orban preti da će blokirati EU i NATO pomoć Ukrajini ali obično u poslednjem trenutku odustane od svojih pretnji da će staviti veto“, kaže Reno.

U međuvremenu, javila se nesigurnost u pogledu toga koliko zaista značaja Putin pridaje proširenju NATO-a, bar u smislu da je to bio povod za pokretanje invazije.

Džon Spenser, penzionisani major vojske Sjedinjenih Država i šef katedre za studije o urbanom ratovanju u Medison polisi forumu, rekao je za Njuzvik da ne veruje u Putinove izjave o proširenju NATO-a.

„Mislim da je to samo lažni narativ“, kaže Spenser.

Kako dodaje, da je proširenje zaista razlog invazije na Ukrajinu, Putin bi pretrpeo „veliki gubitak“ ako bi se Finska i Švedska pridružile alijansi, naročito s obzirom na to da Švedska deli oko 1.300 kilometara granice sa Rusijom.

Hendeovi komentari o tome da će Budimpešta ratifikovati prijavu Švedske za prijem u NATO došli su nakon njegovog sastanka sa članovima švedske vlade u Stokholmu.

On je rekao da se očekuje da će Mađarska o tome glasati krajem marta.

Hende i njegova delegacija bi uskoro trebalo da posete i Finsku.

AP je javio da su novinari u Briselu pitali generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga da prokomentariše Hendeove izjave.

„One šalju pozitivnu poruku i preporuku za ratifikaciju. Tako da je, naravno, pred nama još deo puta, ali ostvarili smo napredak“, rekao je Stoltenberg.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari