Kakvi su tenkovi Abrams koje SAD šalju Ukrajini i gde su do sada korišćeni? 1foto EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

SAD su danas odobrile isporuku 31 tenka M1 Abrams Ukrajini. Vest je usledila nakon što je Nemačka potvrdila da će Ukrajini staviti na raspolaganje 14 svojih tenkova Leopard 2. Slanje američkih tenkova u Ukrajinu potvrdio je američki predsednik Džo Bajden, koji je na početku odao počast Ukrajini, dodajući da se ta zemlja poslednjih 11 meseci „suočava sa zaista brutalnom ruskom agresijom”.

Zašto je tenk M1 Ambrams važan za Ukrajinu u ratu protiv Rusije?

Tenk M1 Abrams jedno je od najmoćnijih kopnenih oružja u američkom arsenalu. Sposoban je da se približi neprijateljskim tenkovima, vojnim položajima i drugim ciljevima, raznese ih svojim topovima i mitraljezima, a zatim ubrza. Teški oklop tenka štiti vozilo i četvoročlanu posadu od vatre iz malokalibarskog oružja, fragmenata granata, pa čak i direktnih pogodaka. Može da pređe vodu do 1,2 metra dubine.

„Osnovna misija tenkovskog voda je da se približi i uništi neprijatelja“, stoji u prvoj rečenici dokumenta o obuci za komandante tenkova američke vojske i marinaca iz 2019.

Abrams je korišćen protiv Sovjeta, u Zalivskom ratu, u Iraku i Avganistanu

Nazvan po generalu Krejtonu Abramsu, komandantu tenkova iz Drugog svetskog rata, prvi Abrams je ušao u službu u američkoj vojsci 1980. godine. Prvobitno namenjen za borbu protiv Sovjeta u nemačkom strateškom Fulda Gap-u, Abrams je nekoliko puta unapređen većim topom i poboljšanim oklopom, prenosom i pogonom.

Tokom godina, Pentagon je kupio više od 7.000 tenkova u različitim konfiguracijama. Abrams je prvi put korišćen u akciji u Zalivskom ratu, gde je dobio visoke pohvale od komandanata, posada i održavalaca za svoju smrtonosnost i izdržljivost u suočavanju sa neprijateljskom vatrom i brzinom, prema izveštaju američke vlade iz 1992. godine.

Tenkovi su pomogli američkoj vojsci da savlada iračke snage tokom invazije na Irak 2003. godine, kao i u asistiranim napadima i drugim operacijama u Faludži i drugde. Tenkovi su takođe služili u Avganistanu, gde je oklopna četa marinaca raspoređena 2011. godine i zadobila samo jednu ranu u misiji uprkos tome što su 19 puta napadnuti improvizovanim eksplozivnim napravama, navodi vojni časopis Militari Reviev.

Problem može biti potrošnja goriva, logistika i složeno održavanje

Međutim, tokom čitave njegove službe, vojnici i ratni planeri su bili zabrinuti zbog ogromne potrošnje goriva i ograničenog dometa rezervoara i dugotrajne logistike i održavanja koji prate Abrams u borbi. Ovo je, između ostalog, primoralo Pentagon da nevoljno pošalje tenkove u Ukrajinu.

Bataljon od 58 tenkova zahteva desetine pomoćnih vozila i stotine vojnika da bi bio u funkciji, formula poznata u vojnim krugovima kao odnos zuba i repa. To bi moglo uključivati oklopna vozila hitne pomoći, komandna vozila, kamione za održavanje i onesposobljene kamione za vuču cisterni. Kamioni moraju da prevoze gorivo, municiju, maziva, motorno ulje, hidrauličnu tečnost i izuzetno teške rezervne delove.

„Kada bismo Ukrajincima dali samo tenkove, a ne logističku podršku, mi im ne bismo činili uslugu“

„Sve što je u vezi sa tenkom je teško“, rekao je Den Grazier, bivši oficir američke vojske. I pored svega toga, tenkovski bataljon može da deluje samo dva ili tri dana na terenu bez popune iz logističkog bataljona, kaže Grazier.

„Da smo Ukrajincima dali tenkove, a nismo im dali sve što im je potrebno da ih logistički podrže, teško da bismo im činili uslugu“, rekao je on. „Postoji mnogo toga što treba da se vuče iza tenka da bi se pokrenuo“, zaključuje on.

Dakle, iako je veoma sofisticirano i skupo oružje, Abrams je teško održavati i predstavlja logistički izazov jer radi na mlazno gorivo.

„Abrams i Leopard su zapravo blizanci“

„Nemački leopard i američki Abrams su zapravo blizanci“, kaže Sidni Fridberg, urednik digitalnog časopisa Breaking Defence. „Veoma su slični. Velika vozila, teško oklopljena. Mnogo bolje zaštićeni od bilo čega što su Sovjeti napravili ili bilo šta što Rusi trenutno imaju“, dodaje Fridberg.

Glavna razlika između Abramsa i Leoparda je motor. Leopard 2 ima dizel motor koji je mnogo lakši za održavanje i koji se više koristi širom Evrope, dok Abrams koristi snažnije i složenije turbinske motore.

Budući da se Abrams znatno manje koristi širom Evrope, Ukrajina bi mogla da se bori sa logističkom infrastrukturom kao što su nabavka rezervnih delova, skladištenje i opšte održavanje, kaže Fridberg. Tenk za četiri osobe takođe će zahtevati dodatnu obuku o složenim mašinama, dodaje on.

„Južna Ukrajina je idealna za tenkovsko ratovanje“

Aleksa Gatopulos, odbrambeni analitičar Al Džazire, kaže da su borbeni tenkovi najnovije generacije ključni za Ukrajinu ako želi da probije rupe u ruskim odbrambenim linijama i povrati izgubljenu teritoriju koju su Rusi zauzeli u prvim nedeljama invazije.

Južna Ukrajina je ravna i idealna za tenkovsko ratovanje. Rusija je izgradila brojne rovove i utvrđene bunkere da zaustavi ukrajinsko napredovanje u toj oblasti. U ukrajinskoj ofanzivi tenkovi bi napredovali zajedno sa vojnicima zaštićenim borbenim vozilima pešadije kao što su američki Bredli, nemački Mardar, pa čak i BMP-2 ruske proizvodnje, kaže Gatopulos.

Bilo kako bilo, Zapad se posle mnogo pregovora i odugovlačenja ipak ujedinio i poslao teško naoružanje u Ukrajinu. Ali Bajden je u svom obraćanju naglasio da će za isporuku Abramsa Ukrajini biti potrebni meseci, a ne nedelje. Takođe, još nije odlučeno na kojoj lokaciji će ukrajinski vojnici biti obučeni da koriste Abrams, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari