Kašogija ubio agent u želji da se "dokaže"? 1Foto: EPA-EFE/US DEPARTMENT OF STATE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY

Pritisak na Saudijce da objasne sudbinu nestalog novinara Džamala Kašogija raste. U tu svrhu danas je kraljevinu posetio i državni sekretar SAD Majk Pompeo koji se u Rijadu sastao sa kraljem Salmanom nakon čega je trebalo da otputuje u Tursku.

Jer, kako prenose američki mediji, Saudijci su možda spremni da priznaju Kašogijevu smrt. Njujork tajms i Si-En-En, pozivajući se na neimenovane izvore, pišu da će Saudijci priznati Kašogijevu smrt kao „posledicu ispitivanja koje je otišlo u pogrešnom smeru“, te da su imali nameru samo da ga iz Turske prebace u Arabiju.

Američki list piše da će kraljevski sud možda sugerisati da je službenik unutar obaveštajne službe kraljevine, inače prijatelj princa Mohameda, ubio Kašogija. Prema tim medijskim napisima, krunisani princ je dozvolio ispitivanje i privođenje Kašogija u Saudijsku Arabiju, ali je „obaveštajni zvaničnik, u želji da se dokaže, povukao pogrešne poteze“.

Očekivanja su da će Pompeo biti „veće sreće od Trampa“, koji je u ponedeljak razgovarao telefonom sa kraljem ali od njega nije uspeo da sazna ništa. „Upravo sam razgovarao sa kraljem Saudijske Arabije koji je negirao da išta zna o tome šta se dogodilo sa saudijskim državljaninom“, tvitovao je Tramp nakon razgovora.

Kašogi je poslednji put viđen pre dve nedelje u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Turski zvaničnici veruju da su Kašogija ubili saudijski agenti ali Saudijci to negiraju. Turska policija završila je celovečernji pretres konzulata koji su im dozvolile saudijske vlasti. Kasnije je novinarima priznao da mu to uporno negiranje Rijada zvuči kao da su oni lažljive ubice. „Ko zna?“, kazao je Tramp.

Ceo slučaj nosi sa sobom mnogo rizika imajući u vidu jake saudijsko-američke veze. Tramp je već isključio mogućnost otkazivanja vrlo unosnog oružanog dogovora sa Rijadom mada je pretio kaznama kraljevstvu ne budu li pronašli odgovorne za smrt novinara. Kraljevstvo je besno reagovalo na sve, kako su naveli, političke i ekonomske pretnje navodeći da će odgovoriti na kaznene mere poput sankcija još jače.

Kralj Salman je naredio istragu o nestanku novinara u ponedeljak iako su do sada poricali ikakvu umešanost u navodno ubistvo. Kao odraz rastućeg pritiska na Saudijsku Arabiju visoka komesarka UN za ljudska prava Mišel Bašele zatražila je od Saudijske Arabije i Turske da otkriju šta znaju o slučaju. Kako je rekla, tokom istrage trebalo bi se odreći diplomatske nepovredivost i imuniteta diplomata.

Kašogijeva porodica u Saudijskoj Arabiji u saopštenju poziva na „nezavisnu i nepristrasnu komisiju“ koja će sprovesti istragu. Sa druge strane, mnogi Saudijci ohrabreni medijima koji su pod kontrolom države, više su naklonjeni stavovima rukovodstva. Rijadom čak kruže spekulacije da je ono što se dogodilo u Istanbulu sve deo zavere Katara i Turske kako bi diskreditovali „nevino kraljevstvo“. Nezvanično se ipak mnogi pitaju da li je krunisani princ Mohamed bin Salman, čovek koji je pozdravljan kao vizionarski spasitelj Saudijske Arabije, otišao suviše daleko. Poveo je svoju zemlju u skupi i čini se uzaludni rat u Jemenu. Takođe, upleo se u spor sa Katarom, zavadio se sa Kanadom u vezi sa ljudskim pravima, pohapsio neke zbog mirnih protesta i otuđio mnoge u kraljevskim i poslovnim krugovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari