Kim DŽong Un i Donald Tramp doputovali u Singapur (FOTO) 1 EPA-EFE/TERENCE TAN / MCI / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL

Lider Severne Koreje Kim DŽong Un doputovao je u Singapur uoči jednog od najiščekivanijih samita u novijoj svetskoj istoriji, budući da bi već u utorak trebalo da se sastane sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, što bi bio veliki korak ka prevazilaženju tenzija zbog nuklearnog arsenala Pjongjanga.

Kimov avion je sleteo po podne po lokalnom vremenu na aerodrom, a mere bezbednosti su bile znatno pojačane. Singapur je objavio fotografiju na kojoj se vidi kako se Kim rukuje s ministrom spoljnih poslova Vivijanom Balakrišnanom. Velika limuzina sa severnokorejskom zastavom okružena crnim automobilima sa zatamnjenim staklima prošla je kroz grad ka hotelu Sent Redžis, gde je jednom prilikom odseo i kineski predsednik Si Đinping.

Američka delegacija je u Singapur krenula iz Kanade, gde je održan samit G-7, a kako se navodi, za sutra je najavljen susret lidera SAD sa singapurskim premijerom Lijem Sjenlungom. Tramp je u aviobazu Paja Lebar sleteo u 20.21 sat po lokalnom vremenu, a s njim su doputovali i državni sekretar SAD Majk Pompeo, savetnik za nacionalnu bezbednost DŽon Bolton, šef osoblja Bele kuće DŽon Keli i portparolka Bele kuće Sara Senders. Za njih su rezervisane sobe u Šangri-la hotelu, saopšteno je iz Bele kuće.

Okosnicu samita u Singapuru činiće pitanja nuklearnog oružja Severne Koreje i mira na Korejskom poluostrvu. Severna Koreja je decenijama razvijala nuklearno oružje, što je kulminiralo 2017. Osim toga, Pjongjang je testirao rakete koje imaju domet do teritorije SAD. Raketno testiranje je izvršeno usred kampanje „ogromnog pritiska“ koju su predvodile SAD, koje su pooštrile sankcije Severnoj Koreji i povećale mogućnost vojnog delovanja.

U novogodišnjem obraćanju naciji Kim je rekao da je njegova zemlja završila razvoj svog nuklearnog programa, te će se usredsrediti na ekonomski razvoj, ukazujući na mogućnost sastanka s predstavnicima Južne Koreje. Nakon niza ostvarenih kontakata između dve Koreje, južnokorejski zvaničnici su preneli Trampu u martu da će Kim biti voljan da se sastane s njim oči u oči. Sutrašnji samit će biti održan nakon višenedeljnih diskusija, koje su u pojedinim trenucima bile nabijene izuzetnim tenzijama, pa je susret čak bio nakratko otkazan, pošto su pojedine poruke američkih savetnika razljutile Pjongjang. Dvojica lidera su pre toga godinu i po dana razmenjivali žučnu retoriku, koja je neretko bila i uvredljiva, a bilo je čak i pretnji ratom.

SAD žele da se Severna Koreja nepovratno odrekne nuklearnog oružja tako da se to može proveriti na međunarodnom nivou. Međutim, kako ukazuju agencije, to ne znači da SAD očekuju da konačan sporazum o tome bude postignut u Singapuru. Tramp je rekao da je tu zapravo reč o „upoznavanju sa situacijom“, dodavši da „će to biti proces“. Pojedini analitičari tvrde da je Kim već izvojevao pobedu samim tim što je dobio priliku da se sastane s najmoćnijim liderom na svetu. Oni takođe postavljaju pitanje zašto bi odustao od nuklearnog arsenala nakon toliko napora da se on proizvede. Pojedini tvrde da Kim to nikada neće učiniti ako se i svi ostali na Korejskom poluostrvu ne razoružaju, uključujući SAD. Međutim, Kim je rekao da želi da se usredsredi na ekonomski razvoj Severne Koreje, te želi ukidanje sankcija i međunarodne investicije. Pitanje koje se postavlja jeste kakve je ustupke spreman da napravi i da li će se držati svojih obećanja, budući da su i njegovi prethodnici govorili da će se odreći nuklearnog oružja.

Kako podsećaju agencije, Tramp je nagovestio da bi u Singapuru mogao da bude potpisan sporazum o zvaničnom okončanju Korejskog rata, koji je završen primirjem 1953, što će, kako je lider SAD rekao, „biti lakši deo“. Tramp je takođe rekao da ako pomisli da se stvari odvijaju loše, napustiće sastanak, ali da ako stvari budu išle dobro, Kim bi mogao da dobije poziv da poseti Belu kuću.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari