Foto: EPA-EFE ROMAN PILIPEYKina je danas odbacila kao „čiste izmišljotine“ izjave američkog predsednika Donalda Trumpa, koji je u svom obraćanju prethodnog dana ponovno pokrenuo optužbe o mešanju u američke predsedničke izbore 2020. godine.
Donald Tramp je optužio Peking da je nezakonito pribavio 220 miliona američkih dosijea birača, uključujući imena, adrese i druge podatke korištene za registraciju za glasanje, te da je pokušao „lažirati“ glasačke listiće u korist Džoa Bajdena.
– Optužbe američke strane nisu ništa drugo nego čiste izmišljotine i zlonamerne klevete za koje se odavno pokazalo da su neutemeljene, odgovorio je Lin Jian, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova, na konferenciji za novinare u petak.
– Kinu ne zanimaju američki izbori i nikada se nije mešala u njih, dodao je, prenosi HRT.
Naprotiv, međunarodna zajednica jasno vidi ko se obično meša u unutrašnje stvari drugih zemalja, nastavio je.
– Pozivamo američku stranu da razmislimo o vlastitim postupcima, prestane s neutemeljenim klevetama protiv Kine, suzdrži se od korišćenja Kine kao političkog pitanja na svojim izborima i učini više na promicanju odnosa Kine i SAD-a, zaključio je portparol.
Tramp redovno tvrdi da je Bajden „ukrao“ izbore 2020., što su optužbe koje nikada nisu dokazane.
Podneseno je više od 60 tužbi, a nije otkrivena nikakva prevara koja je mogla promeniti ishod izbora. Čak i unutar Trampove administracije zvaničnici su više puta odbacili te optužbe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


