Majkrosoft upozorio: Kina će uz pomoć veštačke inteligencije pokušati da poremeti izbore u SAD, Indiji i Južnoj Koreji 1Foto: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Kina će ove godine pokušati da utiče na izbore u SAD, Južnoj Koreji i Indiji sa sadržajem generisanim veštačkom inteligencijom, upozorio je Majkrosoft, prenosi Gardijan.

 

Američka tehnološka kompanija saopštila je da očekuje da će sajber grupe koje podržava kineska država ciljati na važne izbore tokom 2024. uz pomoć Severne Koreje, navodi se u izveštaju tima za obaveštajne službe kompanije koji je objavljen danas.

„Dok stanovništvo u Indiji, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama izlazi na birališta, verovatno ćemo videti kineske sajber aktere i aktere uticaja, a donekle i severnokorejske sajber aktere, kako rade na ciljanju ovih izbora“, navodi se u izveštaju.

Majkrosoft je saopštio da će Kina „u najmanju ruku“ kreirati i distribuirati sadržaje generisane veštačkom inteligencijom preko društvenih medija koji će „koristiti njihovim pozicijama na ovim izborima“.

Kompanija je dodala da je uticaj sadržaja napravljenog od veštačke inteligencije mali, ali su upozorili da bi se to moglo promeniti.

„Iako je uticaj takvog sadržaja na publiku i dalje nizak, kinesko sve veće eksperimentisanje u proširenju memova, video zapisa i zvuka će se nastaviti – i moglo bi se pokazati efikasnim u nastavku“, poručili su.

Majkrosoft je u izveštaju naveo da je Kina već pokušala da sprovede dezinformacionu kampanju generisanu veštačkom inteligencijom na predsedničkim izborima u Tajvanu u januaru.

Kompanija je saopštila da je ovo prvi put da je videla entitet koji podržava država kako koristi sadržaj napravljen od veštačke inteligencije u pokušaju da utiče na izbore u inostranstvu.

Grupa koju podržava Peking pod nazivom Oluja 1376, takođe poznata kao Spamouflage ili Dragonbridge, bila je veoma aktivna tokom tajvanskih izbora. Njeni pokušaji da utiču na izbore uključivali su postavljanje lažnog audio zapisa na Jutjub izbornog kandidata Terija Goua – koji je odustao u novembru i dao podršku drugom kandidatu.

Iz Majkrosofta kažu da je snimak „verovatno generisan AI“. Jutjub je uklonio sadržaj pre nego što je stigao do mnogih korisnika.

Grupa koju podržava Peking pokrenula je niz memova generisanih veštačkom inteligencijom o kandidatu, Vilijamu Laiju – kandidatu za suvereni Tajvan čemu se Peking protivi – iznoseći neosnovane tvrdnje protiv Laija optužujući ga za proneveru državnih fondova.

Takođe je povećana upotreba televizijskih voditelja vesti generisanih veštačkom inteligencijom, taktika koju je koristio i Iran, pri čemu je „voditelj“ iznosio neutemeljene tvrdnje o Laijevom privatnom životu, uključujući i rođenje vanbračne dece.

Majkrosoft je rekao da su voditelji vesti kreirani pomoću alata CapCut, koji je razvila kineska kompanija BiteDance, vlasnik TikTok-a.

Kineske grupe, ističu, nastavljaju da organizuju kampanje uticaja u SAD. Glumci koje podržava Peking koriste naloge na društvenim mrežama da bi postavili „pitanja koja izazivaju podele“ i pokušali da razumeju probleme koji dele američke glasače.

„Ovo bi moglo biti prikupljanje obaveštajnih podataka i preciznosti o ključnim glasačkim demografskim podacima uoči predsedničkih izbora u SAD“, navodi Majkrosoft.

Prošlog meseca, vlade SAD i Velike Britanije optužile su hakere koje podržava Kina da vode višegodišnju sajber kampanju usmerenu na političare, novinare i kompanije, kao i britanske izbore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari