"Putin glavna zvezda": Koji su glavni zaključci sa kineskog foruma Pojas i put 1Foto: EPA-EFE/ANDRES MARTINEZ CASARES

Dvodnevni globalni skup koji je proglašen za“„najvažniji diplomatski događaj“ godine u Kini završen je u sredu u kineskoj prestonici, a Peking je hvalio svoju ogromnu ulogu u svetskom razvoju – i svoju alternativnu viziju viziji Sjedinjenih Država, prenosi CNN.

Dvadesetak lidera i više od stotinu delegacija, uglavnom sa globalnog juga okupili su se na Forumu inicijative kineskog lidera Si Đinpinga Pojas i put (BRI) – globalnog infrastrukturnog pokreta koji je učvrstio kinesku mesto kao velikog međunarodnog igrača od njegovog pokretanja pre deceniju.

Skup na kome je Vladimir Putin bio počasni gost takođe je pružio prozor u Sijevu viziju sveta u kome nema normi i vrednosti koje promovišu liberalne demokratije.

Skup nije ostavio sumnju u to ko je bio najvažniji prisutni svetski lider u očima Si Đinpinga.

Na raskošnom banketu dobrodošlice u Velikoj dvorani naroda u Pekingu u utorak, zlatna vrata su se otvorila kako bi otkrila Sija i Putina kako koračaju u prostoriju rame uz rame, a drugi lideri i njihovi supružnici su ih pratili iza.

Putin je bio prvi među nekolicinom gostujućih lidera koji je u sredu dobio reč na ceremoniji otvaranja foruma. Tamo, i tokom tri sata bilateralnih sastanaka sa Sijem kasnije tog dana, ruski lider je istakao svoju blisku povezanost sa Kinom.

Dve zemlje dele „zajedničke pretnje“, koje su ojačale „rusko-kinesku interakciju“, rekao je Putin novinarima pre odlaska iz Pekinga, nakon što je rekao da su on i Si „detaljno“ razgovarali o „situaciji“ i na Bliskom istoku i u Ukrajini.

Kina i Rusija su javno pozvale na prekid vatre u Gazi, a nijedna nije eksplicitno osudila Hamas zbog njegovog napada na Izrael koji je izazvao sukob – što je u oštroj suprotnosti sa izlivom podrške Izraelu od strane lidera širom Evrope i SAD.

Tokom sastanka sa Putinom, Si je pozdravio kinesko-rusko partnerstvo kao „dugoročnu obavezu“, naglašavajući „večno dobrosusedstvo i obostrano korisnu saradnju“ i aludirajući na njihovu zajedničku granicu od 4.300 kilometara i zajedničke ciljeve. Jedni drugi vide kao ključnog partnera u suprotstavljanju onome što smatraju svetskim poretkom koji predvode SAD.

Jasne podele među velikim svetskim silama

Sijev iskaz solidarnosti sa Putinom na Forumu Pojas i put takođe je naglasio produbljivanje podela između najvećih svetskih sila.

Događaju su prisustvovala 24 lidera – mnogo manje od 37 koji su putovali na prethodni BRI forum pre četiri godine.

Među zvanicama bili su oni iz evropskih zemalja. Pre četiri godine dogadjaju su prisustvovali i tadašnji italijanski premijer Đuzepe Konte, kao i lideri iz Grčke, Austrije, Portugalije i Češke.

Od tada, u Evropi je porastao skepticizam u pogledu globalnih ambicija Kine, posebno u pogledu ekonomske i diplomatske podrške Pekinga Moskvi. Italija, jedina članica G7 koja se pridružila BRI, razmatra napuštanje projekta kada joj istekne članstvo sledeće godine.

Među liderima koji su prisustvovali bili su mađarski premijer Viktor Orban, predsednik Kazahstana Kasim-Džomart Tokajev, Joko Vidodo iz Indonezije i drugi iz Afrike, Azije i Latinske Amerike. Talibani su takođe poslali delegaciju.

U svojim govorima, mnogi lideri su na forumu rekli da se nadaju da će podstaći preko potreban, održivi razvoj u svojim zemljama, dok su neki takođe pozvali na više multilateralni, kooperativni svet.

Iako nije pomenuo SAD po imenu, Si je izneo očigledne napade protiv onoga što Peking vidi kao nastojanja Amerike da se zadrži na vrhu i uguši uspon Kine.

„Gledanje na razvoj drugih kao pretnju ili shvatanje ekonomske međuzavisnosti kao rizika neće poboljšati sopstveni život niti ubrzati razvoj“, upozorio je on u svom uvodnom obraćanju.

Rat na Bliskom istoku baca senku na globalne odnose

Rat na Bliskom istoku bacio je senku nad skupom naročito kada su stigle vesti o razornoj eksploziji u bolnici u Gazi u kojoj su ubijene stotine raseljenih Palestinaca koji su se sklonili od izraelskih vazdušnih napada.

Ali pominjanje situacije je uglavnom izostalo na forumu. Niko od nacionalnih lidera koji su govorili na ceremoniji otvaranja nije pomenuo sukob.

Si je u četvrtak dao svoju prvu javnu izjavu o sukobu otkako je Hamas započeo napad 7. oktobra.

Na sastanku sa egipatskim predstavnikom na forumu, kineski lider je pozvao na prekid vatre i okončanje rata „što je pre moguće“, podržavajući rešenje sa dve države koje bi uspostavilo nezavisnu palestinsku državu.

Si je takođe rekao da je Kina spremna da ojača koordinaciju sa Egiptom i drugim arapskim zemljama kako bi „promovisala rano, sveobuhvatno i trajno rešenje palestinskog pitanja“, navodi se u izveštaju državne televizije CCTV.

Peking je u nedelju saopštio da će poslati svog specijalnog izaslanika za Bliski istok Zhai Juna u region u narednim danima.

Kina naglašava „visokokvalitetan“ globalni razvoj

Forum je takođe ukazao na sledeće poglavlje Inicijative Pojas i put, koje ulazi u drugu deceniju pošto se ekonomski rast Kine usporava i troškovi zaduživanja širom sveta rastu.

Program, za koji Peking kaže da je mobilisao čak bilion dolara u finansijama, odigrao je značajnu ulogu u pomaganju zemljama u razvoju da grade puteve, mostove, luke i željeznice – ali se suočio s optužbama da zemlje opterećuju previše dugova i imaju negativne uticaje na životnu sredinu.

Kineski zvaničnici pozdravili su ono što su naveli kao napore da se inicijativa pomeri u novu fazu „visokokvalitetnog“ razvoja i fokusirali su se na odvojenim forumima na digitalnu ekonomiju i kako promovisati održivi „zeleni razvoj“.

Takođe su se postavljala pitanja da li će Kina nastaviti da liberalno finansira velike infrastrukturne projekte, jer podaci takođe pokazuju značajan pad takvog finansiranja poslednjih godina.

Ali kada su ga na završnoj konferenciji za novinare pitali o programima finansiranja infrastrukture koje su predložile druge nacije poput SAD poslednjih godina, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je sugerisao da će Peking nastaviti da zastupa svoja prava u ovom prostoru.

„Očigledno, konkurencija ne bi trebalo da znači da radimo jedni protiv drugih, već da međusobno unapređujemo jedni druge“, rekao je on, naglašavajući količinu globalnih razvojnih projekata Kine.

„Zašto ne pogledamo međunarodne rezultate u pogledu toga ko može da izgradi više puteva, železnica i mostova za zemlje u razvoju i ko može da izgradi više škola, bolnica i stadiona za ljude zemalja u razvoju“, rekao.

„Imamo samopouzdanje i sposobnost“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari