jevgenij prigožin i dmitrij utkinFoto: EPA-EFE/STRINGER

„Vagner je okrutan momak“, rekao je Vagnerov oficir za Radio Slobodna Evropa 2018, govoreći o višem terenskom komandantu plaćenika Dmitriju Utkinu, čiji je pseudonim bio „Vagner“.

„On nije budala“, dodao je.

Kada se 23. augusta srušio privatni avion za koji su ruske vazduhoplovne vlasti saopštile da je prevozio Vagnerovog šefa Jevgenija Prigožina na putu od Moskve do Sankt Peterburga, Utkinovo ime je takođe bilo na listi putnika, piše RSE.

Svih deset osoba u avionu je poginulo, saopštile su ruske vlasti.

Telegram kanal VChK-OGPU, za koji se veruje da je povezan s ruskim sigurnosnim službama, objavio je da je Utkin, opisan kao Vagnerov „vojni komandant i šef obuke“ i kao „Prigožinova desna ruka“, poginuo u nesreći zajedno s Prigožinom.

Nacističke tetovaže

Dmitrij Utkin je rođen 1970. godine u industrijskom gradu Azbestu u regionu Urala.

U ranom detinjstvu, Utkin i njegova majka preselili su se u selo Smoline u centralnoj Ukrajini.

Nakon što je završio srednju školu, upisao je vojnu akademiju u Lenjingradu, rodnom gradu Prigožina i predsednika Rusije Vladimira Putina koji se sada zove Sankt Peterburg, iz koje je regrutovan u specijalne snage ruske vojne obaveštajne službe, poznate kao GRU.

Služio je u GRU od 1993. do 2013. godine, boreći se u oba rata u Čečeniji i dospeo do čina potpukovnika.

Prema brojnim izveštajima novinara i Vagnerovih boraca, Utkin je bio oduševljen estetikom i ideologijom nacističke Nemačke.

Pojavile su se njegove fotografije koje pokazuju nacističke tetovaže na grudima i ramenima.

Usvojio je ime Vagner po Rihardu Vagneru, kompozitoru iz 19. veka koji je bio miljenik Adolfa Hitlera.

Takođe je navodno praktikovao moderni oblik slovenskog paganizma pod nazivom „Rodnovery“.

Utkin je 2013. godine počeo raditi za navodno privatnu kompaniju „Moran Security Group“, koju su stvorili ruski vojni veterani kako bi obezbedili sigurnost i vojnu obuku širom sveta.

Kompanija je specijalizovana za borbu protiv piraterije na moru.

Otprilike u isto vreme, dva plaćenika povezana sa kompanijom „Moran Security Group“ stvorili su grupu registrovanu u Hong Kongu pod nazivom „Slavonic Corps Ltd.“ za regrutaciju Rusa da se bore u Siriji i da obezbede vladu sirijskog predsednika Bašara al-Asada.

Utkin je služio u Slavenskom korpusu, koji je pretrpeo poraze u borbama sa sirijskim militantima.

Nakon bitke u kojoj je ranjeno nekoliko plaćenika Slavenskog korpusa, ruska vojska ih je evakuisala u Rusiju.

Dvojicu plaćenika koji su osnovali grupu uhapsila je Federalna služba bezbjednosti (FSB) u Rusiji zbog nezakonitih plaćeničkih aktivnosti.

„Upitan mamac“

Utkin je odmah formirao svoju plaćeničku grupu, Vagner, koristeći svoj ratni nadimak kao ime.

On i drugi Vagnerovi plaćenici primećeni su u ukrajinskom regionu Krim tokom ruskog zauzimanja ovog poluostrva u Crnom moru početkom 2014.

Kasnije su se borili zajedno sa separatistima koje podržava Rusija u delovima istočnih ukrajinskih regija Donjecka i Luganska.

Prema istraživačkoj grupi Bellingcat, 2020. Utkin „nije bio na vodećem mestu“ u formiranju Vagnera, već je prije korišten kao figura i „mamac koji se može poreći“ da se prikrije umešanost ruske vlade.

Utkin i njegovi Vagner borci vratili su se u Siriju 2015. nakon perioda intenzivne obuke u južnom ruskom Krasnodarskom regionu.

Grupa je pretrpela velike gubitke u ofanzivi na Palmiri i oko nje u martu 2016.

Ruska vlada je i dalje poricala da je povezana s plaćenicima, iako su oni blisko sarađivali s ruskom vojskom i redovno su transportovani ruskim vojnim avionima.

Vezu između Kremlja i plaćenika postalo je teže poreći kada je Utkin viđen kako prisustvuje raskošnom događaju u Kremlju u decembru 2016.

Tada je i fotografisan s predsednikom Vladimirom Putinom kako nosi odlikovanje Orden hrabrosti.

Na pitanje za šta je Utkin odlikovan, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao samo: „Obično to daju za hrabrost“.

Prema nekim izveštajima, Utkin je komandovao Vagnerovim snagama tokom nesretnog pokušaja pobune grupe u junu, tačno dva meseca pre pada aviona.

U to vreme, Igor Girkin, bivši ruski obavještajac koji je 2014-15. igrao istaknutu ulogu u nasilju protiv Kijeva u istočnom ukrajinskom regionu Donbasu, napisao je: „Nisam upoznat s Utkinovim moralnim kvalitetima, ali on definitivno ima operativni talenat koji se usavršavao tokom mnogo godina.“

Skidanje glava?

U julu 2022. penzionisani ukrajinski obaveštajac Viktor Keljuk rekao je da Vagner grupa pokušava „rebrendiranje“, stvarajući novu „privatnu vojnu kompaniju“ pod nazivom Liga.

Keljuk je za „Current Time“ televiziju rekao da je cilj Lige izgleda bio da filtrira manje kvalifikovane Vagnerove borce, uključujući osuđenike, i stvori jedinicu „za izvršavanje težih i važnijih zadataka“.

Utkin je, rekao je Keljuk, bio baziran gotovo isključivo u Vagner centru za obuku u ruskoj regiji Rostov, koja graniči s Ukrajinom, i radio na ovom projektu.

Smrt Prigožina i Utkina, ako se potvrdi, bila bi „odlučujući trenutak“ za Vagnera i njegove aktivnosti u Africi i drugde, rekao je novinar Ilja Roždestvenski iz istraživačke grupe Centra za dosije, koji je opisao Utkina kao „direktnog komandanta na terenu“.

„To bi obezglavilo Vagnerove borce i ostavilo ih de facto bez vodstva“, rekao je on za „Current Time“ 23. augusta.

„Oni ne bi imali kome da se zakunu na lojalnost i morali bi da traže nove poslodavce. U takvom slučaju, Ministarstvo odbrane je najverovatniji kandidat“, dodao je.

„Smrt nije kraj“, rekao je Utkin u nedatiranom razgovoru s Prigožinom koji je objavljen na internetu. „To je samo početak nečeg drugog.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari