Podržava Vučića, a ne studente: Ko je Peter Sijarto, mađarski ministar koga optužuju da je odavao informacije Rusima? 1Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto našao se u centru pažnje svetske javnosti. Radi se o navodima da je Moskvi odavao poverljive informacije sa ključnih sastanaka Evropske unije (EU). To tvrdi istraga Vašington posta koja se poziva na izjave evropskog zvaničnika.

Kako navodi list, Sijarto je navodno tokom pauza na sastancima Saveta EU telefonom zvao Lavrova kako bi ga izvestio o toku rasprave među evropskim čelnicima.

Time je, sugeriše se u izveštaju, ruskim vlastima davao uvid u moguće smerove delovanja Unije. Neimenovani bezbednosni izvor izjavio je za list kako je zbog toga “Moskva godinama praktično sedela za stolom na svakom sastanku EU“.

Sijarto je brzo odlučio da se opravda rekavši da je sve to laž. “Širite laži kako biste podržali stranku Tisa i instalirali proratnu marionetsku vladu u Mađarskoj. To vam neće uspeti“, napisao je mađarski ministar na X-u.

Potom je, preneli su mediji, ipak priznao da je zvao Lavrova tokom zatvorenih sastanaka EU tvrdeći da je to standardna diplomatska praksa. Sijarto je rekao da se na ministarskom nivou u EU ne razmatraju osetljive informacije i negirao je bilo kakvo kršenje bezbednosnog protokola.

Zanimljivo je da ga je upravo Lavrov 2021. odlikovao Ordenom prijateljstva.

Sijarto, političar koji je, baš kao i mađarski premijer Viktor Orban, u odličnim odnosima sa režimom Aleksandra Vučića, rado je viđen gost u Srbiji. “Srbija uvek može računati na Mađarsku”, rekao je u jednoj od poseta Beogradu. Podržao je vladu Srbije tokom studentskih protesta protiv korupcije, optužujući demonstrante da žele da destabilizuju Srbiju.

Vrlo je involviran u priču o tome da mađarski MOL preuzme kontrolni udeo u Naftnoj industriji Srbije (NIS) od ruskog Gasproma. Smatra da će to pomoći Budimpešti, Srbiji i Slovačkoj da se odupru energetskim ucenama iz Ukrajine. Podržava ulazak Srbije u EU i podržava Rusiju.

Kritikuje Ukrajinu i Uniju. Tvrdi da Mađarska nikad neće pristati na to da Ukrajina postane članica EU. Prema njegovim rečima, mađarski narod je jasno stavio do znanja da ne želi da Ukrajina bude članica Evropske unije.

“Pošto pitanja proširenja Unije zahtevaju saglasnost svih njenih članica, a Mađarska i mađarski narod su sasvim jasni da ne podržavaju članstvo Ukrajine, Ukrajina neće biti članica EU“.

Peter Sijarto je rođen 30. oktobra 1978. Od 2014. je na poziciji ministra spoljnih poslova i trgovine. Prethodno je obavljao funkciju zamenika ministra spoljnih poslova i trgovine i parlamentarnog državnog sekretara Ministarstva spoljnih poslova i trgovine.

Pridružio se Fidesu, Orbanovoj stranci, 1998. godine. Iste godine je izabran za člana opštinske vlade u gradu Đeru, a zatim je ponovo dobio mandat između 2006. i 2010. godine.

Za predsednika Fidelitasa, omladinske organizacije Fidesa, izabran je 2005. Ovu poziciju je obavljao do 2009. Prvi put je postao poslanik Narodne skupštine 2002. godine. Mandate je dobijao i 2006, 2010, 2014. i 2018. godine.

Nakon što je proveo pola godine u Sjedinjenim Američkim Državama, završio je srednju školu u Benediktinskoj gimnaziji Čučor Gergelj u Đeru 1997. godine. Diplomirao je na Univerzitetu ekonomskih nauka i javne uprave u Budimpešti (danas Univerzitet Korvinus u Budimpešti) sa smerom međunarodni odnosi i sportski menadžment.

Oženjen je Silvijom od 2009. sa kojom ima dvoje dece, piše na Vikipediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari