Koliko Evropljani piju mleka? 1Foto: Pixabay

Zapanjujućih 99,9 procenata mališana unosi u svoj organizam previše mlečnih proizvoda, gotovo tri puta više nego što je potrebno.

Ovo pokazuje najveća do sada rađena studija o dečjoj ishrani objavljena u Britanskom žurnalu ishrane, u kojoj je učestovalo 2.336 mališana.

Novo istraživanje Eurostata, pak, pokazuje da građani Evrope ne piju toliko “čistog” mleka, već većinu pretvaraju – u sir i maslac, na koje odlazi skoro 70 odsto ukupne mlečne proizodnje. Svega 11 odsto Evropljani i popiju.

“U 2016. godini u mlečnom sektoru je bilo dostupno 152 miliona tona mleka i obrađenih namirnica”, pokazuje istraživanje Eurostata. “Od toga 37 odsto (56 miliona tona) je korišćeno za proizvodnju sira i 30 odsto za proizvodnju maslaca, a dodatnih 13 odsto se koristi za proizvodnju kreme i 11 odsto za proizvodnju konzumnog mleka.”

Velika Britanija najviše proizvodi mleka za piće u EU, čak jednu petinu. Francuska, Nemačka, Italija, Holandija i Poljska zajedno su proizvele 70 odsto sira proizvedenog u EU.

Ovo su rezultati nakon što su mlečne kvote 2015. godine izačene kao tržišna regulativa EU.

“Ekstremne promene su male u poljoprivrednom sektoru”, navodi se u statistici Evrope. “Međutim, proizvodnja mleka je porasla u EU-28 između 2015. godine, kada su nestale mlečne kvote. Ovo je rezultat kombinacije nekoliko faktora: rast najproduktivnijih stočarskih mlekara, smanjenje manje produktivnih i različitih nacionalna dinamika.”

Direktna posledica ukidanja kvota za mleko, koje svaka zemlja može da izveze, dovela je do – pada cena mleka, ali i razvijanja mlečne industrije u manjim zemljama. Tako je na nacionalnom nivou, stočarstvo poraslo na Kipru (za 8,7 odsto), Luksemburgu (za 5,8 odsto) i Irskoj i Holandiji (obe za 4,5 odsto).

Otvaranje tržišta je pak dovelo i do velikog pada u proizvodnji mleka i uopšte stočarstvu u Letonici, Estpnivi, Litvaniji, Slovačkoj i Grčkoj. Sve ove zemlje beleže pad u proizvodnji za oko pet odsto.

Jedna krava u Evropskoj uniji da 40,2 kilograma mleka.U 2016. godini u EU-28 proizvedeno je 168,3 miliona tona mleka. Proizvodnja kravljeg mleka iznosila je 163,0 miliona tona, dok je mleko od ovaca i koza predstavljalo 5,4 miliona tona.

Prinos mleka najveći je po kravi u Lombardiji, a najmanji u regionu kontinetnalne Hrvatske.
Mlekare u Nemačkoj prikupile su više od jedne petine ukupnogf kravljeg mleka, a odmah iza je Francuska, koju slede Britanija i Holandija. Španija je sakupljala najveću količinu mleka ovih vrsta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari