Ambasador Saudijske Arabije u Velikoj Britaniji princ Muhamed bin Navaf bin Abdulaziz je upozorio da bi „alarmantna promena“ u stavu Londona prema njegovoj zemlji mogla da ima „ozbiljne posledice“.

On je u autorskom tekstu u Dejli telegrafu, u kojem je poseban akcenat stavio na britansko odlaganje potpisivanja sporazuma o obuci zatvorskog osoblja Saudijske Arabije, napisao da je lider britanskih laburista DŽeremi Korbin „povredio međusobno poštovanje (dve zemlje)“, svojom tvrdnjom da je on bio važan instrument prilikom donošenja takve odluke. Princ Muhamed je takođe naglasio da Saudijskoj Arabiji „niko neće držati predavanja“.

Saudijsku Arabiju već dugo optužuju za kršenje ljudskih prava. Rijad je pod sve većim pritiskom Velike Britanije zbog ophođenja prema doseljenicima, ali i prema svojim državljanima koji imaju problema sa islamskim zakonima zemlje. Britanska vlada je nedavno saopštila da se povukla iz spornih sporazuma, koji se tiču obuke zatvorskog osoblja, sa Saudijskom Arabijom vrednih više od osam miliona dolara (5,9 miliona funti).

Portparolka britanskog premijera Dejvida Kamerona je tada izjavila da takav potez ukazuje na rešenost Vlade da se usredsredi na nacionalne prioritete, navodi Bi-Bi-Si. Princ Muhamed je u tekstu rekao da je njegova zemlja „uvek morala da se bori s nedostatkom razumevanja i nesporazumima“, ali kao što njegov narod poštuje „tradiciju, običaje, zakone i religije Britanije, očekujemo da nam Britanija ukaže isto poštovanje“.

„Jedan nedavni primer povrede tog međusobnog poštovanja jeste tvrdnja DŽeremija Korbina, lidera opozicije, da je ubedio premijera Dejvida Kamerona da otkaže ugovor o zatvorskim konsultacijama sa Saudijskom Arbijom, koji je vredan 5,9 miliona funti“, naveo je princ Muhamed. On je takođe rekao da se otkazivanje ugovora poklopilo sa spekulacijama koje ga dovode u vezu sa izvesnim brojem „događaja“ u zemlji.

„Ako će opsežne trgovinske veze između dve zemlje biti manje važne od izvesnih političkih ideologija, onda će ova poslovna razmena od ključnog značaja biti u opasnosti. Želimo da se ovaj odnos nastavi, ali ne želimo da nam bilo ko drži predavanja. Ishitrene odluke koje su donete zarad kratkoročnih dobitaka često donose više štete nego koristi na duge staze“, rekao je saudijski ambasador.

Držeći govor na nedavnoj konferenciji Laburističke partije, Korbin je apelovao da se otkaže sporazum o zatvorima. Kako je naglasio, vladi je nabijen osećaj krivice i tako je naterana na „potpunu promenu stava prema ovom užasnom ugovoru“. On je rekao da Kameron treba da „uputi snažnu poruku represivnim režimima da je Velika Britanija stub ljudskih prava“ i da bi tim ugovorom bila pokvarena reputacija Britanije u svetu.

Ministar pravde Majkl Gav je takođe bio za povlačenje iz sporazuma, piše Tajm, jer, kako je naveo, Vlada ne treba da pomaže režimima koji praktikuju odrubljivanje glave, kamenovanje, raspeća i bičevanje prema strogim islamskim zakonima. Kejt Higam iz organizacije za ljudska prava „Reprieve“ je rekla da je potrebno da saudijske vlasti „shvate da dok ne stave tačku na užasne zloupotrebe u kraljevstvu, nijedna zemlja koja poštuje ljudska prava neće želeti da bude blizu njihovog 'pravosudnog' sistema“.

Između dve zemlje su nedavno nastupile tenzije zbog 74-godišnjeg doseljenika Karla Andrija, koji je stavljen iza rešetaka, pošto je kod njega pronađeno domaće vino. U jednom trenutku se pričalo da mu sleduje 360 udaraca bičem. Korbin je takođe poručio Kameronu da apeluje na Saudijsku Arabiju da ublaži kaznu saudijskom državljaninu Ali Mohamedu Bakiru al Nimru, kome je pretila smrtna kazna, pošto je proglašen krivim za više krivičnih dela, uključujući povredu odanosti prema kralju.

Princ Muhamed je takođe rekao da „snažna kritika“ reagovanja njegove države na sirijsku izbegličku krizu „nije bila fer, pošto nije navedeno da je Saudijska Arabija prihvatila više od 2,5 miliona raseljenih Sirijaca“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari