Lažne vesti pred izbore na Tajvanu 1Foto: Wikipedia

Grupa građana na Tajvanu se bori protiv kampanje uticaja i širenja dezinformacija “u stilu Rusije”, za koju se veruje da potiče od kopnene Kine samo nekoliko nedelja uoči predsedničkih izbora, piše Gardijan.

Građani Tajvana izlaze na birališta 11. januara na kojima će glasati za jednog od dva kandidata – aktuelnu predsednicu Tajvana Caj Ing Ven iz Demokratske narodne partije (DPP), pod čijim su rukovodstvom veze s Pekingom postale zategnute, ili za Han Kuo Jua iz Kuomintanga (KMT), koji zagovara bliže odnose s Kinom.

Izbori u velikoj meri predstavlja referendum o budućnosti odnosa Tajvana s Pekingom. Han je favorit Pekinga, piše Gardijan, dok partija aktuelne predsednice sprovodi kampanju pod sloganom “Pružite otpor Pekingu, odbranite Tajvan”. U TV debati u kojoj je u nedelju suprotstavila stavove sa svojim rivalima Caj je rekla da “širenje ambicija” Kine predstavlja najveću pretnju po demokratiju.

Grupe građana na Tajvanu tvrde da grupe u Kini koriste otvorenost jednog od najslobodnijih društava u Aziji da sprovode onlajn kampanju širenja dezinformacija, koja je efikasnija zbog upotrebe zajedničkog jezika. U jednoj studiji koju je nedavno sproveo Institut V-Dem na Univerzitetu Gutenberg u Švedskoj se navodi da je Tajvan najizloženiji inostranom širenju lažnih informacija.

Kako se navodi, lažne informacije su tvrdnje da je doktorat tajvanske predsednice lažan ili da je demokratski aktivista u Hongkongu Džošua Vong šutnuo jednog starijeg čoveka kada je u oktobru posetio Tajvan i sastao se s članovima DPP-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari