Liban i Iran uvode čak mesec dana karantina 1Foto: EPA-EFE/ JEROME FAVRE

Situacija sa velikom korona krizom u Evropi i Americi kao da je sa agende svetskih medija skinula druge delove sveta, iako u njima, pogotovo u Južnoj Americi i na Srednjem i Bliskom istoku nije ništa bolje stanje.

Tako je libanska vlada najavila juče da će zbog pogoršanja epidemiološke situacije u zemlji, od subote na snagu stupiti lokdaun i trajaće do kraja meseca.

U Libanu su tokom proteklih sedmica učestalo obarani rekordi po broju novozaraženih na dnevnom nivou, zbog čega je medicinski sektor u zemlji preopterećen, a mesta na odeljenjima za intenzivnu negu su gotovo popunjena, što znači da neće moći da primaju nove pacijente.

SZO je saopštila da je u Libanu 1.527 zdravstvenih radnika bilo pozitivno na virus korona od kada je prijavljen prvi slučaj u februaru.

Libanska vlada je ovu odluku donela uprkos oštrim kritikama biznis sektora koji su već godinu dana u nezavidnoj situaciji pošto zemlja prolazi kroz najtežu ekonomsku i finansijsku krizu, koja je dodatno pogoršana pandemijom.

Kako prenosi Gardijan, lider libanskog radničkog sindikata Bečara el Asmar upozorio je da će efekti potpunog lokdauna „biti katastrofalni po radnike i ekonomske aktivnosti“, naglasivši da „radnici ne mogu sebi da priušte da sede kod kuće“.

Aja Majzub iz organizacije „Human Rights Watch“ upozorava da je kriza dovela do toga da se veliki broj Libanaca nađe „ispod linije siromaštva“, i dodala da je vlada obavezna da obezbedi da svi građani imaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, hranu, vodu i druge osnovne potrebe, „uključujući i period kada je stanovništvo pod naređenjem za ostanak kod kuće“.

U Libanu, zemlji sa 6,8 miliona stanovnika od kojih oko 1,5 miliona čine sirijske izbeglice, registrovano je 95.355 zaraženih i 732 smrtna slučaja, iako se smatra da su ovi brojevi mnogo viši.

Situacija je dodatno pogoršana posle eksplozija koje su početkom avgusta potresle luku u Bejrutu, usmrtivši i ranivši mnoge, uz ogromnu materijalnu štetu koja se procenjuje na milijarde dolara.

Mnoga odeljenja za intenzivnu negu koja su bila namenjena pacijentima obolelim od kovida 19 tada su popunjena hiljadama onih koji su pretrpeli povrde prilikom eksplozija u luci.

U pokušaju da se izbori sa novim talasom epidemije, vlada u Iranu uvela je juče policijski čas.

Restorani i druge neesencijalne firme i prodavnice u Teheranu i još 30 gradova su dobili naređenje da moraju da se zatvaraju u šest sati posle podne u narednih mesec dana, kako bi se sprečilo poptuno popunjavanje bolnica i usporilo širenje zaraze, koja je usmrtila preko 39.000 ljudi.

U Iranu su tokom proteklih mesec dana 10 puta obarani rekordi po broju smrtnosti u 24 sata, što je pokazatelj ubrzanog širenja zaraze, i pored toga što vlasti tvrde da je povećan broj testiranja poslednjih dana.

Zbog strmoglavog ekonomskog pada, vlasti pokušavaju da izbegnu potpuni lokdaun.

Zemlja je već mnogo pretrpela zbog američkih sankcija koje su ponovo uvedene 2018. kada se Trampova administracija povukla iz Iranskog nuklearnog sporazuma.

Iranska valuta je dodatno opala tokom proteklih nedelja, zbog čega su milioni građana koji već žive u siromaštvu pretrpeli dodatni udar.

S druge strane, Hongkong i Singapur juče su najavili da će od 22. novembra ponovo uspostaviti putničke veze između dva grada i ukinuti obavezni karantin za strane posetioce.

Hongkonški sekretar za trgovinu i singapurski ministar saobraćaja najavili su da će se početi sa po jednim letom dnevno za svaki grad, sa limitom od 200 putnika po letu, što bi, ukoliko situacija sa epidemijom ostane pod kontrolom, od 7. decembra trebalo da se poveća na po dva leta u svaki grad.

Međutim, oni su upozorili i da će letovi biti obustavljeni ako se u nekom od dva grada pogroša epidemiološka situacija.

Saobraćajna „izolacija“ od marta

Putnici će moći da lete između Honkonga i Singapura, ali će morati da prođu testiranje na kovid 19. Ni u jednom od dva grada neće se zahtevati karantin po dolasku, niti će biti restrikcija po pitanju svrhe putovanja. Za Hongkong, u kojem zabrana dolaska za sve koji nisu stanovnici važi još od marta, ovaj sporazum sa Singapurom će predstavljati prvo uspostavljanje putničkih veza sa nekim drugim gradom. Putnici koji dolaze iz Kine i susednog Makaa i dalje moraju u dvonedeljni karantin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari