Lukašenko najavio odbranu "tenkovima" 1Foto: EPA-EFE/ SERGEY DOLZHENKO

Gotovo šest meseci od gušenja protesta nakon predsedničkih izbora za koje opozicija tvrdi da su pokradeni, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko je i dalje na vlasti bez nagoveštaja bilo kakvih promena.

On je ranije obećavao da će na sastanku Vlade sa industrijskim liderima i visokim zvaničnicima iz svih Vladinih sektora koji treba da bude održan ove nedelje napraviti ustupke i možda čak „isplanirati“ i svoj odlazak s vlasti. Međutim, očekuje se da će Beloruski narodni sabor koji zaseda danas pokazati lojalnost Lukašenku i dati zvanično odobrenje za njegov ostanak na čelu države. Mala je verovatnoća da će zasedanje rezultirati bilo kakvom pravom političkom promenom, ocenjuju posmatrači, preneo je Gardijan.

„Lukašenko je očigledno odlučio da je već pobedio i sada može da povuče neka svoja obećanja“, rekao je politički analitičar iz Minska Artjom Šrajbman.

Gardijan podseća da je izgledalo da su Lukašenku „dani odbrojani“ u avgustu kada su protesti bili u jeku, odnosno kada su „stotine hiljada demonstranata“ širom zemlje zahtevali nove izbore i podržali ideju o uspostavljanju prelazne vlade sa Svetlanom Tihanovskom na čelu, suprugom političara koji je uhapšen, a koji je Lukašenku bio rival na izborima.

Lukašenko je potom pretio nasiljem, a bilo je i hapšenja i zastrašivanja organizatora protesta. Predsednik Belorusije je, međutim, zadobio podršku Kremlja. Nakon sastanka s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom Lukašenko je rekao da će nastaviti sa ustavnim reformama da bi se obezbedila nesmetana tranzicija na parlamentarni sistem vladavine, ali, nakon nekoliko meseci polupomirljive retorike vratio se na staro, preteći novim talasom nasilja.

„Mnogi su već shvatili da ćemo delovati odlučno da bismo odbranili svoju zemlju. A uskoro će shvatiti i ostali… Braniću zemlju koliko god me to koštalo, bilo na tenku, bilo s mašinskom puškom u rukama“, rekao je Lukašenko prošle nedelje na sednici Vlade. Takođe je procurio snimak na kojem se čuje kako zamenik ministra policije govori o izgradnji zatvora za demonstrante.

Policija za razbijanje protesta i tajna služba KGB, koji su lojalni Lukašenku, započeli su žestoku akciju protiv svih koji su učestvovali u organizaciji protesta. Stotine ljudi je i dalje iza rešetaka, dok je na hiljade napustilo zemlju, pri čemu su mnogi politički aktivni Belorusi sada u Varšavi ili Viljnusu. Masovni mitinzi koji su se tokom jeseni održavali na nedeljnom nivou postali su stvar prošlosti, a sada ima samo manjih lokalnih protesta.

„Dinamika se od septembra i oktobra promenila, ali je proces propadanja sistema i dalje u toku. Pokušavamo da stimulišemo taj proces i da izgradimo kanale za povećanje broja dezertera“, rekao je Franak Vjačorka, savetnik Tihanovske.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari