"Mali" i "lažov" zajedno protiv "foliranta" Trampa 1Foto:FoNet AP

Američki tajkun Donald Tramp, koji trenutno vodi u republikanskom taboru u izbornoj utakmici za predsedničku nominaciju SAD, našao se na udaru žestokih napada svojih rivala tokom republikanske debate. Senatori Marko Rubio i Ted Kruz nisu štedeli reči u debati održanoj u Detroitu dan nakon što su veterani iz redova Republikanske stranke apelovali na birače da ne glasaju za Trampa. U po običaju žestokoj debati Tramp je priznao da je promenio stav prema nekim pitanjima, istakavši da je fleksibilnost adut. Republikanci-veterani Trampa vide kao problem koji će izgubiti na izborima.

                       p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Debata je počela tako što je Trampu postavljeno pitanje u vezi s kritikom koju je republikanac Mit Romni, bivši predsednički kandidat, izneo na njegov račun, optuživši ga za maltretiranje, pohlepu i mizoginiju. Biznismen je te optužbe odbacio i nazvao Romnija „propalim kandidatom“. Romni je, naime, nekoliko sati pred debatu zapravo predvodio apele republikanaca protiv Trampa, koga je nazvao „folirantom“ i „prevarantom“. Romni je takođe ocenio da bi zbog Trampove politike, kao što je deportacija migranata bez dokumenata i zabrana muslimanima da uđu u SAD, svet bio manje bezbedno mesto. Kampanji protiv Trampa pridružili su se i istaknuti republikanci Pol Rajan, predsednik Predstavničkog doma Kongresa SAD, i DŽon Mekejn, senator iz Arizone, koji je 2008. predstavljao republikance na predsedničkim izborima.

U debati u četvrtak je učestvovao i guverner iz Ohaja DŽon Kejsič. Rubio je rekao da „neće predati konzervativni pokret nekome ko misli da je nuklearna trijada rok bend iz 1980-ih“. Kao najbizarniji deo debate ocenjuje se trenutak u kojem je Tramp govorio o veličini svojih ruku da bi zatim prešao na veličinu drugih delova tela. Kruz je između ostalog rekao da je Tramp deo korumpiranog vašingtonskog sistema, koji je finansirao izbornu kampanju Hilari Klinton 2008.

Debatu je obeležio niz uvreda lične prirode, a Tramp je senatora iz Floride nazivao „malim Rubiom“, a senatora iz Teksasa „lažovom Tedom“. Američki biznismen je takođe opravdao simulaciju davljenja, kao metoda iznuđivanja informacija, „životinja na Bliskom istoku“ i ubijanje porodica terorista.

Od „super utorka“ Tramp se suočava s neprestanim ponižavajućim kritikama iz republikanskih redova. Naišao je na prozivke zbog promene svojih političkih stavova, propalih kompanija i podrške demokratama. Američki biznismen je rekao publici da zadržava pravo da bude „fleksibilan“ i promeni mišljenje o pitanjima ako tako oseća.

Prema rečima dopisnika, kada je debata u jednom trenutku postala baš „prljava“, Ted Kruz se Trampu obratio rečima: „Diši, diši, samo diši.“ Analitičari, međutim, naglašavaju da je zapravo Republikanska stranka ta koja ne može da dođe do daha jer nastoji da diskredituje Trampa iz straha da će uništiti partiju. Ipak, stiče se utisak da joj to do sada nije polazilo za rukom jer Trampu ne opada rejting.

Tramp je takođe bio primoran da objasni sudsku parnicu koja se tiče propalog Tramp univerziteta. On je rekao da će pobediti u toj parnici, dok je Rubio naglasio da on pokušava da „vrbuje ljude da glasaju za njega kao što je vrbovao ljude da mu daju novac“. Panel Foks njuza je prozvao Trampa i zbog promene stava prema sirijskim izbeglicama, ratu u Avganistanu i bivšem predsedniku SAD DŽordžu Bušu. „Imam veoma jako uporište. Ali nikada nisam video da je neko uspešan a da nije fleksibilan, odnosno da nema izvesni stepen fleksibilnosti“, odgovorio je Tramp.

Aktuelni favorit za predsedničku nominaciju u republikanskom taboru se u debati, čiji je inače sponzor Foks njuz, suočio licem u lice s voditeljkom Megin Keli, koju je na prvoj republikanskoj debati nazvao „fuficom“. Ovog puta joj se, međutim, smešio i udelio kompliment na račun izgleda.

Danas na birališta izlaze građani Kanzasa, Kentakija, Luizijane i Mejna. Milijarder je pobedu odneo u deset od 15 država u kojima je do sada održano glasanje. NJegove pristalice kažu da cene njegovu autentičnost i poslovnu pronicljivost i smatraju ga snažnim liderom kakav je potreban zemlji.

Pošto se Ben Karson povukao iz trke za nominaciju, sada se za poziciju zvaničnog predstavnika republikanaca na predsedničkim izborima SAD bore četiri kandidata, dok ih je na početku bilo 17. U demokratskom taboru trenutno vodi bivša državna sekretarka SAD Hilari Klinton, koja je pobedila u deset država koje su do sada glasale, dok je njen rival Berni Senders trijumfovao u pet. NJih dvoje će učestvovati u debati sutra u Mičigenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari