"Mesto za uvrede i govor mržnje": Oslobođenje o sednicama srpskog parlamenta, koje se svode na "čaršijska ogovaranja, optužbe i svađe poslanika" 1foto (BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/Peđa Vučković)

 

Sednica Skupštine Srbije kojom se traži ostavka ministra policije traje već nedeljama i mogla bi da posluži kao najbolji primer kako je vlast ta koja širi jezik mržnje, nasilja, primitivizma i netrpeljivosti, piše Oslobođenje.

Sednica parlamenta posvećena bezbednosnoj situaciji u zemlji i mogućoj ostavci nekoliko ministara traje već danima, ali nema naznaka da će neki od zahteva opozicije biti ispunjen.

Sednice se uglavnom svode na čaršijske tračeve, uvrede i optužbe, rasprave poslanika i zloupotrebu položaja predsednika Skupštine iz redova vladajuće koalicije.

Predstavnicima opozicije je onemogućeno repliciranje, dok je poslanicima većine dato sve vreme sveta da najbrutalnije vređaju, šire govor mržnje i nasilje, ali možda pre svega uličnu (ne)kulturu u najvišem zakonodavnom telu.

Ništa, ništa drugačije nije bilo ni danas – to što je parlament mesto za debatu, kritiku i promene na bolje, u slučaju Srbije ne znači baš ništa.

Na domaćem terenu to je samo još jedan prsten koji jači koristi za nokautiranje protivnika, i to nesportski, naravno.

Bruka i sramota

Govoreći danas u parlamentu, poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić, čovek koji važi za jednog od najaktivnijih poslanika opozicije u parlamentu, skreće pažnju na pojavljivanje na televiziji Predraga Koluvije, prvooptuženog u aferi Jovanjica, najvećoj plantaži skanka koja je pre tri godine pronađena u ovom delu Evrope.

Međutim, vlasti su Koluviju posle pritvora uzele u zaštitu, najpre posredno, a potom sve otvorenije, da bi mu televizija Hepi, perjanica Vučićeve vladavine, omogućila dvosatno gostovanje.

Baš kao da je oficir a ne vlasnik plantaže droge, što Koluvija sve vreme osporava, tvrdeći da mu je afera nameštena.

Ova plantaža, godinama predstavljana kao rasadnik zdrave hrane, u više navrata je dobijala pomoć države kroz subvencionisane kredite, a novinari koji prate slučaj tvrde da veze Koluvije sežu duboko u najviše strukture države.

Konačno, sve je jasnije i jasnije, samo je problem što to verovatno neće biti sankcionisano u Srbiji.

„Taj čovek kao narko-diler uživa najveću zaštitu vlasti kao narko-diler. Takvu zaštitu nisu imali u Kolumbiji“, dodaje Aleksić, pitajući da li laže Koluvija ili ministar policije, koji tvrdi da nema niti je imao kontakte sa vlasnikom plantaže, pošto je Koluvija javno rekao da je Bratislav Gašić pozvao ga na slavu Bezbednosno-informativne agencije dok je bio na njenom čelu.

Sa svoje strane, ministar tvrdi da nije prijatelj sa narko-dilerom koji opet insistira da je reč o čoveku kome je opozicija uzela na zub iako je „pošten poljoprivrednik”.

Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić javno rekao da „ne da Gašića“, a premijerka je potvrdila da je on fantastičan ministar sa još boljim rezultatima i da ne snosi nikakvu, pa ni moralnu odgovornost za masovna ubistva u zemlji.

Obraćajući mu se pošto je sve vreme prisutan na sastancima jer se traži njegova ostavka, poslanica opozicije Marinika Tepić mu je poručila da je „on bruka i sramota za policiju i državu Srbiju”.

”Ima li išta bizarnije od toga da Vi, vaša vlast, vaš predsednik govorite kako je vama teže nego roditeljima stradale dece i onima koji su pukom srećom preživeli, čime pokazujete da sram nemate. Ako je postojala ikakva dilema da li je zahtev za Vašom smenom opravdan, sve ono što ste ovde govorili proteklih nedelja, pokazao je da jeste i da ste Vi sramota i za policiju Srbije, i za državu Srbiju, i za politiku Srbije”, kazala je ona.

Građani od prvog dana protesta Srbija protiv nasilja, koji su organizovani nakon tragedija, traže smenu Gašića, a vlast je nedeljama izbegavala da ovo pitanje stavi na dnevni red Skupštine.

Država tvrdi da niko iz sistema nije odgovoran za to što se desilo, s tim što je ministar prosvete Branko Ružić podneo ostavku tri dana nakon tragedija rekavši da je u pitanju “lični čin” i da oseća moralnu odgovornost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari