Zimbabve: Poginulo šest osoba u masovnim protestima 1Foto: EPA-EFE AARON UFUMELI

Broj poginulih u sukobima demonstranata sa policijom i vojskom tokom protesta u Harareu povećan je na šest, nakon što su tri lica podlegla zadobijenim povredama, saopšteno je iz policije.

Portparol policije Čeriti Čaramba izjavila je da je situacija u zemlji, naročito u prestonici, i dalje napeta i da je i dalje neophodna pomoć vojske u pružanju bezbednosti.

UN, EU i Velika Britanija, čija je Zimbabve nekadašnja kolonija, pozvali su na uzdržanost, izrazivši zabrinutost zbog sukoba i nasilja nakon opštih izbora.

Tokom protesta, hiljade demonstranata su se sukobile s vojskom i policijom, koje su pucale iz vatrenog oružja, bacale suzavac i rasterivale ljude vodenim topovima. Juče, samo nekoliko dana posle izbora – koji su prvi nakon odlaska višedecenijskog predsednika Roberta Mugabea i smatraju se za početak novog razdoblja u istoriji ove osiromašene zemlje – vojnici su patrolirali ulicama glavnog grada, mnoge prodavnice su bile zatvorene, a saobraćaj se odvijao znatno smanjenim intenzitetom. Prethodni dan su obeležili protesti tokom kojih su zabeležene brojne scene nasilja, nakon čega su na ulicama ostale krhotine stakla i spaljeni i razbijeni predmeti.

Lider vladajuće stranke Zanu-PF i predsednik Emerson Mnangagva, koji je prošle godine zamenio Mugabea, napisao je na Tviteru da je “u kontaktu” sa opozicionim liderom Nelsonom Čamisom, “da bi razgovarali o tome kako da hitno reše nastalu situaciju”, kao i da moraju da “nastave dijalog kako bi održali mir”. On je zatražio nezavisnu istragu događaja koji su doveli do ubistava tokom protesta i izrazio saučešće porodicama žrtava.

“Ova zemlja je dom svih nas, i mi ćemo potonuti ili zaplivati svi zajedno”, poručio je Mnangagva. Ministar unutrašnjih poslova Obert Mpofu upozorio je da vlada “neće tolerisati postupke kakvi su viđeni na protestima”. Kancelarije opozicione stranke Pokret za demokratske promene (MDC) u Harareu su juče bile zatvorene, a ispred zgrade su stajala dva oklopna policijska vozila puna policajaca i još dva vozila opremljena vodenim topovima. Na drugim mestima u gradu viđeni su kamioni sa vojnicima koji su, mašući palicama, rasterivali ljude uz povike “idite kući”.

Do prvih sukoba je došlo ispred sedišta Izborne komisije Zimbabvea, koju pristalice opozicije optužuju za pristrasnost, a zatim su se brzo proširili i u druge delove grada. Vojska je poslata u Harare pošto se pokazalo da policija ne može sama da izađe na kraj sa demonstrantima koji su tvrdili da su izbori održani u ponedeljak namešteni. Kako su izvestili dopisnici, prenele su agencije, Harare je posle demonstracija nalikovao na ratnu zonu, sa vojnim helikopterima koji preleću iznad centra grada, oklopljenim vozilima koja se kreću kroz zapaljene ruševine i vojnicima koji jure ulicama za preostalim demonstrantima koji su bacali kamenje na njih.

Gusti oblaci dima uzdizali su se ka nebu, a na ulicama ispunjenim krhotinama na mnogim mestima mogli su se videti tragovi krvi. Prestrašeni prolaznici su se skrivali u dovratke prodavnica ili iza zidova zgrada na kojima su još uvek stajali nalepljeni posteri sa predsedničkim kandidatima, dok su se prolamali zvuci pucnjeva iz vatrenog oružja a kamenje letelo kroz vazduh. Svedoci navode da su videli kako vojnici tuku demonstrante pendrecima.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je političke lidere i narod Zimbabvea da prekinu sukobe i da se uzdrže od svakog vida nasilja. NJemu se pridružila i britanska ministarka spoljnih poslova Harijet Boldvin, koja je izjavila da je “duboko zabrinuta” nasiljem i takođe zatražila od političara da “preuzmu odgovornost i osiguraju mir u ovom kritičnom trenutku”.

Organizacija Amnesti internešenal pozvala je vlasti da pokrenu “hitnu i efikasnu” istragu o smrti troje ljudi u sukobima sa vojskom i policijom. “LJudima treba da bude zagarantovano pravo da protestuju”, naveli su iz ove organizacije.

Pristalice opozicije su prethodnih dana u više navrata izražavale sve veće nestrpljenje zbog odlaganja objave zvaničnih rezultata izbora, prvih nakon što je Mugabe sišao s vlasti posle četiri decenije. Scene nasilja tokom protesta predstavljale su dramatičan kontrast u odnosu na radost koja je vladala na istim tim ulicama kada je proslavljeno okončanje Mugabeove vladavine u novembru. Tada su vojnici posmatrani kao patriotski heroji, za razliku od dana koji su obeležili protesti, kada su, bar kada je u pitanju opozicija i oni koje je podržavaju u Harareu, ponovo smatrani za branitelje vladajuće stranke Zanu-PF.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari