džo bajdenFoto: EPA-EFE/Ken Cedeno / POOL

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena odlučila je da neće Ukrajini dati bespilotne letelice Grej igl (Sivi orao) MQ-1C.

Vol strit džornal (WSJ) je objavio ovu ekskluzivnu vest, podsećajući da je odluka doneta uprkos višemesečnim molbama Kijeva i kongresnih predstavnika obe stranke koji su se zalagali za slanje moćnog oružja ukrajinskoj vojsci.

Ministarstvo odbrane SAD odbilo je da pošalje dronove kako bi izbeglo eskalaciju sukoba na terenu i da bi signaliziralo Moskvi da SAD nisu spremne da pošalju oružje koje bi Ukrajinci mogli da iskoriste za pretnju ciljevima unutar ruske teritorije, neimenovani zvaničnici i drugi ljudi upoznati sa detaljima su rekli za WSJ, prenosi Jutarnji list.

Još ranije se izveštavalo o oklevanju Amerike zbog bojazni da će napredna američka tehnologija korišćena u dronu pasti u ruke neprijatelja, ali to, prema izvorima WSJ, nije bio primarni razlog negativne odluke.

Amerika je slanjem sistema HIMARS pomogla Ukrajincima da izvedu uspešne kontraofanzive širom zemlje, a Ukrajinci su se nadali da će dobiti „Sive orlove“ i da sa njima započnu još uspešniju fazu rata protiv Rusije.

Međutim, posle ove vesti jasno je da do toga neće doći.

„Sivi orao“ se naziva i „nebeski ratnik“. To je naslednik drona MK-1 Predator.

Prvi put je poleteo još 2004. godine, korišćen je u Avganistanu, ali je od tada unapređen.

Iako su turske bespilotne letelice Bajraktar bile naširoko korišćene u Ukrajini i pokazale su se kao hit, stručnjaci veruju da bi Sivi orao prošao još bolje jer Ukrajini daje sistem sa ubojitijim mogućnostima od Bajraktara.

Sivi orao ima precizniji radar i sistem za elektronsko ratovanje i može da nosi dvostruko veću težinu od bombi.

Može da nosi najmanje četiri protivoklopne rakete Helfajer, što je veoma sofisticirana i precizna raketa koja deluje u svim uslovima terena iu svako doba dana.

Neophodan je u naoružanju američkih jurišnih helikoptera.

Kako prenose američki mediji, Sivi orao može da leti više od 27 sati i da pređe 2.500 nautičkih milja.

Osim na Bliskom istoku, korišćen je i u podsaharskoj Africi.

Prema dostupnim specifikacijama, njegova poboljšana nosivost je oko 360 kilograma, maksimalna brzina je povećana na 309 kilometara na sat, a leti na nešto manje od 9.000 metara visine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari