Nediplomatski "sparing meč" 1Privlačenje pažnje: Sastanak u Enkoridžu Foto: EPA-EFE/ LIU JIE XINHUA

Prve razgovore na visokom nivou između kineskih zvaničnika i predstavnika administracije Džozefa Bajdena obeležile su oštre reči i međusobne optužbe. Na susretu organizovanom na Aljasci, kineski zvaničnici optužili su SAD da „podstiču države da napadaju Kinu“ dok je Vašington odgovorio da je Kina „na Aljasku izgleda došla sa namerom da privuče pažnju“.

Odnosi između dve supersile vrlo su zategnuti poslednjih godina, podseća Bi-Bi-Si.

Na razgovorima su učestvovali državni sekretar Sjedinjenih Država Entoni Blinken i savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan, dok su sa kineske strane prisustvovali diplomata Jang Jieči i ministar spoljnih poslova Vang Ji.

Iako raspoloženje na početku nije bilo dobro, jedan američki zvaničnik kazao je da su naredni razgovori iza zatvorenih vrata biti „sadržajniji, ozbiljniji i direktniji“ i da su trajali više od planiranih dva sata.

U vrlo otvorenoj uvodnoj izjavi pred razgovore, Blinken je najavio da će SAD „razgovarati o dubokoj zabrinutosti zbog postupaka Kine, uključujući i one u Sinđangu prema ujgurskim muslimanima, u Hongkongu, Tajvanu, te sajber napadima na Sjedinjene Države, i o ekonomskoj prinudi prema saveznicima“.

„Svaki od ovih poteza ugrožava pravila poretka koja održavaju globalnu stabilnost“, rekao je Blinken.

Jang je, u svom odgovoru, optužio Vašington da koristi vojnu silu i finansijsku nadmoć za ugnjetavanje drugih zemalja.

„Zloupotrebljavate takozvane pojmove nacionalne bezbednosti da bi ometali normalnu trgovinsku razmenu i podstakli neke zemlje da napadaju Kinu“, dodao je on.

Jang je naveo i da su „ljudska prava u SAD na niskoj tački“, te da su „Afroamerikanci ubijani“.

Salivan je uzvratio istim tonom govoreći da Vašington nije tražio sukob sa Kinom, ali da će se „uvek zalagati za svoje principe, za svoj narod i prijatelje“.

Razmena oštrih reči pred tri serije razgovora, koji su okončani juče ujutru, odvijala se na očigled svetskih medija.

Ovo je bio prvi sastanak SAD i Kine na visokom nivou od juna prošle godine.

Ocene su da je ovo bio „nediplomatski sparing meč“, naročito jer je susret trebalo da posluži kao polazna tačka za građenje odnosa Amerike i Kine u vreme nove američke administracije.

Bajdenov tim ranije je bio otvoren u javnoj kritici Pekinga, zato su, kako stoji u tumačenjima, Kinezi znali šta mogu da očekuju.

Činilo se da su došli spremni da uzvrate udarac, prenose mediji.

Kako se navodi, posebno su bili besni zbog sankcija Vašingtona uvedenih dan uoči razgovora, zbog Hongkonga.

Iako je administracija Bajdena bila oštra povodom niza pitanja, izražena je spremnost za saradnju sa Pekingom u svemu što je od zajedničkog interesa.

Ipak, odnos Sjedinjenih Država i Kine opisan je kao „geopolitičko takmičenje između demokratije i autokratije“.

Američka delegacija optužila je Kinu za kršenje dogovorenog protokola od dvominutne uvodne reči svake strane.

„Izgleda da je kineska delegacija stigla u nameri da se hvali, usredsređena na javnu teatralnost i dramatiku, a ne na suštinu“, rekao je visoki zvaničnik administracije u Vašingtonu.

Dodao je da će SAD nastaviti razgovore kako je planirano, navodeći da su „preterane diplomatske prezentacije često usmerene na domaću publiku“.

U kasnijim izjavama za državne medije, kineski zvaničnici rekli su da su SAD, a ne Kina, prekršile protokol prekoračivši dogovoreno vreme u uvodnim rečima.

Oni su optužili Ameriku za „neosnovan napad na kinesku unutrašnju i spoljnu politiku“.

Pozitivnijim tonom citiran je Jang koji je rekao da „ozbiljne poteškoće u kinesko-američkim odnosima u prošlosti ne bi trebalo da se nastave“.

Bi-Bi-Si ukazuje da su razgovori bili prva šansa za administraciju Bajdena da pokaže kako namerava da izađe na kraj sa onim što je Blinken nazvao „najvećim geopolitičkim testom 21. veka“.

Kina traži „resetovanje“ pošto su odnosi pod Trampovom administracijom „pali na dno“, navodi britanski servis.

Vang je rekao da je Peking spreman da ponovo otvori „konstruktivan dijalog“.

Kada je reč o trgovini, SAD optužuju Kinu za nepošteno ponašanje, poput subvencionisanja industrija, krađe intelektualne svojine, održavanja niske vrednosti valute i postavljanja trgovinskih prepreka.

Sa svoje strane, Kina želi da se eliminišu velike trgovinske carine na kinesku robu koje je uvela Trampova administracija. Takođe optužuju SAD za suzbijanje uspešnih kineskih tehnoloških kompanija, poput Huaveja.

SAD optužuju Kinu i za genocid nad ujgurskim stanovništvom u Sinđangu i gaženje demokratskih prava u Hongkongu nedavno uvedenim zakonom o bezbednosti.

Kinezi su odbili kompromisno rešenje za pitanja za koja kažu da su stvar nacionalnog suvereniteta i bezbednosti, pozivajući SAD da prestanu da se mešaju u ono što Peking smatra svojim unutrašnjim poslovima.

Optužili su SAD i da „blate“ vladajuću Komunističku partiju Kine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari