
Traži se odgovor na pitanje kako je 2.750 tona amonijum nitrata, izuzetno eksplozivne hemikalije koja se koristi za đubrivo, skladišteno u luci šest godina.
Bolnice su prenatrpane, a jedna oštećena u eksploziji morala je da evakuiše pacijente na obližnje polje.
Zgrade u gradu su oštećene i guverner Bejruta je rekao danas da stotine hiljada možda neće moći da se vrate u svoje domove dva ili tri meseca.
Spekulacije o nemaru podstaklo je zvanično pismo koje se pojavilo na Internetu, a u kome se vidi da je odeljenje carine godinama upozoravalo da velike zalihe amonijum nitrata u hangaru u luci predstavljaju opasnost i tražilo od sudskih zvaničnika da se donese presuda o uklanjanju.
Tako veliki tovar uskladišten je u luci otkako je konfiskovan s jednog broda koji je, kako se veruje, detoniran je pošto je požar izbio u bilzini.
Državni tužilac Gasab Oueidat naredio je bezbednosnim agencijama da odmah počnu istragu svih pisama koje se tiču materijala uskladištenog u luci, kao i ljudi zaduženih za održavanje skladištenje i zaštitu hangara.
U pismu šef carine upozorava na opasnost ako materijal tamo ostane po bezbednost zaposlenih u luci i traži instrukcija sudije šta da se uradi.
Šef je rekao da je pet sličnih pisma poslato 2014, 2015. i 2016. godine i predloženo se da se materijal izveze ili proda libanskom proizvođaču eksploziva ali se ne zna se da li je odgovor ikada stigao.
Predsednik Libana Mišel Aun najavio je na današnjoj sednici vlade da će istraga biti tranasparentna i da će svi odgovorni biti kažnjeni.
„Nema reči kojima bi se opisala katastrofa koja je pogodila Bejrut prošle noći“, rekao je on.
Posle sednice Vlade proglašeno je dvonedeljno vanredno stanje čime je vojska dobila punu vlastmoć.
Vlada je takođe objavila da će javne škole i neki hoteli biti otvoreni za one koji su ostali bez kuće i obećana je kompenzacije za žrtve.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Samo sreći možemo da zahvalimo što Srbija nije prošla ovako u zadnjih 30-ak godina. U lozničkoj Viskozi je tako godinama stajao izuzetno otrovni CS2, što je samo jedan od desetina primera nemarnosti lokalnih vlasti.