Nove kontrole na granicama EU 1

U skladu s izmenama šengenskih propisa Hrvatska od petka ima obvezu na svim graničnim prelazima na spoljnoj, ali i unutrašnjoj u granici EU provjerava sve putnike kroz dostupne baze podataka, saopštilo je MUP Hrvatske.

MUP Hrvatske upozorava da će putnici morati duže da čekaju na obavljanje granične kontrole.

Kroz dve baze podataka: nacionalnu bazu podataka Informacionog sistema MUP i Interpolovu bazu podataka, sprovodiće se sitemska provera svih putnika, prenela je Hrvatska televizija.

MUP Hrvatske navodi da „državljani trećih zemalja“ za ulazak u Hrvatsku moraju imati valjanu putnu ispravu koja omogućava prelazak granice, a koja mora biti važeća barem tri meseca nakon planiranog datuma odlaska s državnog područja država članice i mora biti izdata unazad 10 godina.

Takođe, moraju „opravdati svrhu i uslove nameravanog boravka i imati dovoljno sredstava za izdržavanje, kako za vreme trajanja nameravanog boravka, tako i za povratak u njihovu matičnu državu ili tranzit do treće zemlje za koju su sigurni da će ih prihvatiti ili su takva sredstva u mogućnosti da zakonito pribave“.

Za putnicima u dostupnim bazama podataka ne sme biti izdato upozorenje u svrhu zabrane ulaska i ne smeju predstavljati pretnju za javni poredak, međunarodnu sigurnost, javno zdravlje ili međunarodne odnose bilo koje od država članica, kažu u MUP.

I ministar unutrašnjih poslova Mađarske Šandor Pinter rekao je da će od danas i građani Evropske unije biti detaljno kontrolisani i samo će posle provere moći da pređu granicu.

Mađarska će poštovati šengenska pravila i očekivanja da se zaštite spoljne šengenske granice. To znači da niko bez kontrole ne može da pređe granicu i da se mora sprečiti da neko uđe u zemlju preko zelene linije, naglasio je Pinter.

Mađarski ministar unutrašnjih poslova rekao je da su kod graničnih prelaza Tompa i Reske izgrađene tranzitne zone za tražioce azila kapaciteta za po 250 osoba.

U tranzitnim zonama niko neće biti u pritvoru. Svaki azilant koji ne želi da sačeka završetak procedure može slobodno da se kreće prema Srbiji, rekao je Pinter i dodao da je ove godine oko 80 lica dobilo neku vrstu međunarodne zaštite u Mađarskoj.

Ministar je naveo da je Mađarska svesna teške situacije u kojoj se nalazi Srbija zbog toga što u njoj ilegalno boravi između sedam i deset hiljada migranata.

Pinter je rekao da duž srpsko-mađarske granice patroliraju zajedničke patrole srpske i mađarske policije, a da mađarski policajci na makedonsko-srpskoj granici pomažu srpskim kolegama u radu na zaštiti granice.

Glavni savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Vlade Mađarske Đerđ Bakondi tvrdi da su krijumčari preusmerili migrantsku rutu preko Rumunije i da su rumunski graničari za proteklih nedelju dana uhvatili 240 migranata u pokušaju da iz Rumunije pređu u Mađarsku.

Krijumčari sve intenzivnije iz Srbije prebacuju ilegalce u Rumuniju, a potom vozovima i kamionima pokušavaju da ih prošvercuju u Mađarsku, naveo je Bakondi.

Savetnik mađarskog premijera ranije je izjavio da dolazi u obzir i izgradnja ograde na mađarsko-rumunskoj granici, „ukoliko se za to ukaže potreba“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari