Novi sojevi virusa korone stižu sa snega 1Foto: EPA-EFE/ PHILIPP GUELLAND

Nemačka je najnovija u nizu zemalja u kojoj je otkriven novi soj virusa korona, pri čemu su nove mutacije registrovane kod bolničkih pacijenata u Bavarskoj.

Lokalni mediji su izvestili, preneo je Si-En-Bi-Si, da je nepoznata varijanta virusa otkrivena među 35 pacijenata u bolnici u bavarskom gradu Garmiš-Partenkirhen, gde je i poznato skijalište, na jugoistoku Nemačke.

Mutirani virus je otkriven kod 35 od ukupno 73 novoinficiranih u bolnici, izvestio je u ponedeljak bavarski lokalni list BR24, preneo je Si-En-Bi-Si.

Uzorci su poslati na ispitivanje u univerzitetsku bolnicu Šarite u Berlinu. Zvaničnici su saopštili da je ovaj soj virusa korona drugačiji od onih nedavno registrovanih varijanti u Ujedinjenom Kraljevstvu i Južnoj Africi.

Zamenik direktora bolnice Klemens Stoklauzner je rekao u ponedeljak na konferenciji za novinare da još uvek nije poznato da li je ovaj novi soj virusa zarazniji (kao što je slučaj sa onima koji su otkriveni u Britaniji i Južnoj Africi) ili smrtonosniji.

„U ovom trenutku smo otkrili malu tačku mutacije i nemamo apsolutno nikakva saznanja da li je ona od kliničkog značaja. Moramo da sačekamo da se izvrši potpuno sekvenciranje“, rekao je Klemens Stokklauzner.

Kako je utvrđeno, britanski i južnoafrički sojevi virusa nisu smrtonosniji sami po sebi, ali, pošto se brže šire, njime se zaražava veći broj ljudi, što dovodi do većeg broja hospitalizovanih pacijenata i nažalost više smrtnih ishoda.

Vest o pojavi novog soja virusa u Nemačkoj saopštena je istog dana kada je nemački ministar zdravlja Jens Špan rekao da trenutni nivo sekvenciranja virusa korona u zemlji nije dovoljan i da će laboratorije biti u obavezi (uz nadoknadu) da vrše sekvenciranje uzoraka virusa korona da bi se nadgledale njegove mutacije.

Stopa zaražavanja u Nemačkoj je i dalje razlog za zabrinutost, s obzirom da je Institut Robert Koh, agencija za javno zdravlje, juče prijavila još 11.369 slučajeva novoinficiranih, te je ukupan broj zaraženih od početka pandemije premašio dva miliona.

Ukupan broj smrtnih slučajeva iznosi 47.622.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je prošle nedelje rekla poslanicima iz redova svoje Hrišćansko-demokratske unije (CDU) da „ako ne uspemo da zaustavimo širenje britanskog virusa, do Uskrsa ćemo imati deset puta više zaraženih… Potrebno je da mere budu na snazi još osam do deset nedelja“, izvestio je nemački list Bild.

Merkel i premijeri 16 nemačkih država su na jučerašnjem sastanku razmatrali produžetak mera za suzbijanje pandemije.

Špan je u ponedeljak naglasio da mutaciju virusa koja je registrovana u Britaniji ne treba nazivati „britanskim virusom“ kao što prošle godine onaj koji se pojavio u Kini nije nazivan „kineskim“.

Novi soj virusa korona je registrovan i u Sent Moricu, gde je poznato skijalište, te je u ponedeljak oko 300 zaposlenih i 95 gostiju iz dva luksuzna hotela smešteno u karantin, a škole i ski-škole su zatvorene, nakon što je desetak ljudi testirano pozitivno na zarazniju varijantu virusa.

U istočnom kantonu Graubinden je izdata naredba da svi nose maske u mestu sa 5.200 meštana koje se ponosi time što je kolevka modernih zimskih sportova.

Nadležni su utvrdili da je reč o mutiranom virusu koji je lako prenosiv kao varijante virusa koje su otkrivene u Južnoj Africi i Britaniji, ali nisu mogli sa sigurnošću da kažu da li se uzorci poklapaju sa ostalim sojevima jer tek treba da se izvrši sekvenciranje uzoraka.

Oni koji su stavljeni u karantin će biti testirani, te oni koji budu testirani pozitivno će biti izolovani dok će oni s negativnim testovima moći da odu, ali će morati da poštuju pravila o karantinu kada dođu kući.

Nacionalnost zaraženih nije poznata, ali su nadležni saopštili da među gostima hotela verovatno ima i stranaca.

Ski-liftovi i dalje rade uprkos virusu, a lokalni zvaničnici su branili odluku da skijališta i dalje budu otvorena, rekavši da je situacija bezbedna ako se nose maske i poštuje mera „socijalne distance“, te da treba pustiti ljude da skijaju jer su onda druga mesta manje krcata.

Pojava virusa korona na skijalištima nije novina, s obzirom da je i ski-centar Išgl u austrijskom Tirolu bio žarište na početku pandemije, budući da se tamo u martu, kako su tada preneli austrijski mediji, virusom korona zarazilo na stotine, a možda i na hiljade ljudi.

Kako se navodi, prvi slučaj zaraženog je registrovan 6. marta, a lokalne vlasti su prvi put upozorene prethodnog dana da postoji mogućnost da je ovo područje opasna zona i da ima sumnjivih slučaja.

Austrijsko skijalište je, međutim, nastavilo da radi, uključujući restorane i kafiće.

Prvo upozorenje je stiglo sa Islanda čije su vlasti uvele meru prema kojoj su svi skijaši po povratku iz Austrije morali da provedu 14 dana u karantinu.

Tirolsko negativno iskustvo

Uprkos upozorenju, austrijske lokalne vlasti su puštale u martu skijaše da nesmetano dolaze u ski-centar i da se vraćaju u svoje matične zemlje bez ikakvog upozorenja. Kasnije je ceo Tirol stavljen u karantin, ali, kako se navodi, prekasno. Austrijske vlasti su, takođe, apelovale da svi skijaši koji su boravili u tom periodu u Tirolu odu u samoizolaciju, bez obzira da li imaju simptome ili ne. Međutim, predsednik Udruženja za zaštitu potrošača je nedavno podigao tužbu protiv države Austrije za „pokušaj prekrivanja i nedelovanja nakon saznanja o širenju virusa u Išglu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari