Commemoration of Olympics 1972 Terror Attackfoto EPA/PETER KNEFFEL

Predsednici Nemačke i Izraela Frank Volter Štajnmajer i Isak Hercog prisustvovaće obeležavanju 50 godina od napada na Olimpijsko selo u Minhenu i ubistva 11 izraelskih sportista.

Štajnmajer i Hercog su nedavno u zajedničkoj izjavi poručili da nemačka država priznaje svoju „odgovornost i priznaje užasnu patnju ubijenih i njihove rodbine“.

Očekuje se da današnjoj komemoraciji u Minhenu prisustvuju predstavnici porodica ubijenih, Međunarodnog olimpijskog komiteta, Palestinske uprave…

Napad su izvršili pripadnici palestinske terorističke grupe „Crni septembar“ 5. septembra 1972.

Porodice ubijenih sportista su nekoliko dana pre godišnjice postigle dogovor sa nemačkom vladom o novom, većem, novčanom obeštećenju.

Pregovori o obeštećenju su trajali nedeljama, a prošlog meseca su porodice zapretile da će bojkotovati komemorativnu ceremoniju, pošto su iznos koji im je ponuđen za odštetu ocenili kao prenizak.

Nemačka novinska agencija Dpa i drugi mediji javili su da je Nemačka povećala svoju ponudu porodicama na oko 28 miliona evra, u odnosu na prvobitnu ponudu od 10 miliona evra za porodice, koja bi uključivala već izvršena plaćanja.

Od toga će savezna vlada platiti 22,5 miliona evra, Bavarska pet miliona, a grad Minhen 500.000 evra, prenela je agencija dpa.

Nemačka je odmah posle napada uplatila rođacima žrtava oko 4,19 miliona maraka, odnosno oko dva miliona evra.

Agencija dpa prenela je da su rođaci 2002. dobili još tri miliona evra.

Štefen Hebestrajt, portparol nemačkog kancelara Olafa Šolca je prošle nedelje potvrdio da je došlo do dogovora, ne navodeći konkretne cifre.

Hebestrajt je, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, rekao da dogovor “uključuje ponovnu procenu događaja od strane komisije nemačkih i izraelskih istoričara, objavljivanje dosijea u skladu sa zakonom, klasifikaciju i prihvatanje političke odgovornosti u okviru ceremonije komemoracije, kao i davanje daljih usluga oko priznanja savezne vlade, pokrajine Bavarske i grada Minhena“.

Napad na sportiste dogodio se 5. septembra 1972, kada je osmočlana palestinska grupa „Crni septembar“ ušla u zgradu u Olimpijskom selu u kojoj su bili smešteni izraelski sportisti i odmah ubila dvoje, a devetoro zadržala kao taoce.

Akcija spasavanja nemačkih službi bezbednosti na minhenskom aerodromu se narednog dana, 6. septembra, pretvorila u fijasko.

Ubijena su petorica sportista i šestorica trenera, kao i jedan nemački policajac. Stradalo je i pet Palestinaca, dok su trojica preživela i oslobođena su posle otmice „Lufthanzinog“ aviona koja je usledila 29. oktobra.

Teroristi koji su napali Olimpijsko selo i ubili izraelske sportiste su, sem skretanja pažnje na palestinsko pitanje, imali i konkretne zahteve.

Tražili su oslobađanje 232 palestinska zatvorenika koje je držao Izrael, kao i puštanje na slobodu “kolega, terorista iz različitih zemalja, nemačkih Ulrike Majnhof i Andreaa Badera, kao i japanskog Kozo Okamota.

“Crni septembar”

Sem ubistva izraelskih sportista, teroristička organizacija “Crni septembar” je 1971. i 1972. izvršila nekoliko spektakularnih akcija.

Ubili su jordanskog premijera Vasvi Tala u Kairu novembra 1971. Oteli su dva „Lufthanzina“ aviona, februara 1972. na letu između Tokija i Frankfurta i u oktobru.

Drugom otmicom su isposlovali oslobađanje trojice preživelih minhenskih napadača.

Pošto ih je Nemačka oslobodila, u strahu od novih napada i bez konsultacije sa Tel Avivom, Izrael je odlučio da sam kazni teroriste zbog napada u Minhenu.

Izraelska tajna služba Mosad je sprovela akciju “Operacija božji gnev”, tokom koje je narednih godina navodno likvidirala većinu članova “Crnog septembra” koji su bili povezani sa ubistvom u Minhenu.

Akciju je naredila tadašnja premijerka Izraela Golda Meir, a predvodio je Ehud Barak, koji je kasnije postao predsednik vlade Izraela.

Vođa “Crnog septembra” Abu Daud, ipak nije likvidiran. On je 1999. objavio memoare “Palestina: Od Jerusalima do Minhena”, u kojima je tvrdio da je finansiranje napada na Olimpijsko selo obezbedio Mahmud Abas, aktuelni predsednik Palestine.

Abu Daud je umro u 73. godini u Damasku 2010. od posledica bolesti bubrega.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari