jevgenij prigožinFoto: Betaphoto/AP Photo

Kada je 2017. godine Violeta Prigožina iz Sankt Peterburga upisala slikarski kurs, ostalim polaznicima je verovatno izgledala kao još jedana penzionerka koji je kasno odabrala hobi.

Međutim, samo godinu dana kasnije otvorila je umetničku galeriju Boje života na centralnoj aveniji, Boljšoj prospekt. Ubrzo je počela da izlaže sopstvenu umetnost, da organizuje žurke i privlači pažnju lokalnih medija, piše Fajnenšel tajms u velikom izveštaju.

U televizijskom programu na državnom kanalu Kanal 1 divili su se pretvaranju žene u svetsku umetničku senzaciju preko noći.

„Nije htela da sedi besposlena, pa je našla ne samo novi hobi, već i poziv“, istaknuto je u prilogu.

Slučajni posetilac galerije verovatno ne zna da slavni umetnik ima nadaleko poznatog sina: Jevgenija Prigožina, bivšeg prodavca hot-dogova koji je postao šef zloglasne privatne armije, a koji se na svetskoj sceni nametnuo kao moćni vojskovođa tokom ruske invazije na Ukrajinu, ali i jedan od najozloglašenijih ratnih zločinaca na svetu.

Privatna vojska koju je osnovao osumnjičena je za kršenje ljudskih prava, uključujući ubistvo, silovanje i mučenje, dok je njegovo poslovno carstvo američka vlada označila kao ‘transnacionalnu kriminalnu organizaciju’.

Poslednjih godina, porodici Jevgenija Prigožina posvećeno je neočekivano malo pažnje. Do početka invazije na Ukrajinu, Prigožinova deca su se mogla slobodno kretati širom Evropske unije, uživajući u luksuznom životu iako su njihov otac i njegove kompanije pod zapadnim sankcijama od 2016. godine.

Međutim, za razliku od drugih ruskih tajkuna koje podržava Kremlj, čiji članovi porodice uživaju u bogatstvu, Zapad veruje da su članovi Prigožinove porodice igrali aktivnu ulogu u njegovim brojnim poslovima tokom godina.

Dok su ruski tenkovi prošle godine ulazili u Ukrajinu, SAD, EU i Velika Britanija su odgovorile uvođenjem sankcija ne samo vodećim ličnostima bliskim Kremlju, već i njihovim porodicama.

Dve Prigožinove ćerke i njegova supruga su pod sankcijama SAD i EU, dok su majku umetnicu sankcionisali Britanci, EU i Kanada zbog podrške Vagneru.

Ali dok je međunarodna ljutnja zbog Vagnerovih aktivnosti samo porasla tokom prošle godine, nametanje troškova Prigožinovoj porodici pokazalo se težim nego što se očekivalo.

Prošlog meseca, Violeta Prigožina, koja sada ima 83 godine, odnela je neočekivanu pobedu na sudu EU. Njeni advokati uverili su sudije prvog veća Opšteg suda EU u Luksemburgu da ona nema nikakve ekonomske veze sa sinom ili njegovom kompanijom Konkord. Ograničenja koja su joj nametnuta su ukinuta, a Savetu EU naloženo je da plati troškove postupka.

Prigožinov uspeh u žalbi pred evropskim institucijama, koja se, prema presudi, oslanjala na informacije sa Vikipedije, ističe pravnu složenost nametanja odgovornosti članovima porodica ruskih oligarha.

S obzirom na život koji su Prigožinova deca mogla da uživaju pre invazije, postavlja se pitanje da li su zapadne vlade bile nemarne kada je reč o Vagnerovom šefu.

„To je nemar. Prigožin i mnogi ruski oligarsi i državni zvaničnici otvoreno rade protiv Zapada, a istovremeno njihove porodice uživaju u luksuzu koji Zapad nudi“, komentariše Petras Auštrevičijus, litvanski poslanik u Evropskom parlamentu.

On veruje da je blag pristup porodice Prigožin doprineo sposobnosti šefa Vagnera da izgradi veliku plaćeničku operaciju.

„Predvideli smo i potcenili Prigožinovu privatnu vojsku. Nismo doneli prave odluke u pravo vreme“, utvrdio je.

Prigožin nije odgovorio na zahtev FT da prokomentariše sankcije uvedene njegovoj supruzi i deci. Njegova majka je preko svog francuskog advokata rekla da odbija da komentariše optužbe.

Prigožin se pobunio protiv „izdajnika” u ruskim elitama koji, kako je pre nekoliko nedelja rekao Telegramu, „žive u inostranstvu, odlaze na odmor u inostranstvo i podižu decu u inostranstvu”.

Ipak, sve do prošle godine, to je bio način života u kojem su uživali neki članovi njegove porodice – pre svega skakanje, skup sport koji su volela deca američkih tehno milijardera i evropskih aristokrata.

Četiri dana pre invazije, 20. februara 2022. godine, plavokosi ruski tinejdžer takmičio se u amaterskom preponskom takmičenju u Olivi, odmaralištu u blizini Valensije, Španija. Bila je to Veronika Prigožina, mlađa od dve Prigožine ćerke. Jahala je svog sivog Ditara i završila na 4. mestu. Nagrada je bila 50 evra.

Zapisi koje je sastavila Međunarodna konjička federacija (FEI) pokazuju da su se od 2014. Veronika i Polina, starija ćerka, takmičile van Rusije na stotinama takmičenja sa štalama, uključujući Happy Feet, Brunetti i Zitanu. Takmičili su se u Nemačkoj, Francuskoj, Portugalu, Italiji, Belgiji i Španiji.

Nijedan od konja koje su Prigožinove ćerke jahale na ovim takmičenjima nije registrovan na ime šefa ruske privatne armije. Nekoliko odgajivača konja i trenera koji su prodavali ili trenirali konje koje su jahale Prigožinove ćerke nisu mogli da potvrde FT-u stvarne vlasnike životinja, ali su rekli da veruju da su u vlasništvu Poline. Ona je odbila zahteve za komentar.

Godine 2015, Pol Hendriksu, belgijskom veterinaru za konje, prišao je čovek koji govori engleski i želeo je da kupi svog konja, Kazapiloko. Isti čovek je tada došao da pogleda konja u društvu Poline, koja ga je nekoliko puta jahala pre nego što ga je kupila.

„Bila je amaterska u jahanju. Nikad se više nisam čuo sa njima, ali devojka je bila veoma srećna“, priseća se Hendriks.

Prigožin i članovi njegove porodice nisu bili pod sankcijama kada je Kazapiloko kupljen. Ali Polina je 60 puta jahala Kazapiloko na međunarodnim konjičkim takmičenjima od njegovog prvog izleta u toskanski grad Areko 2018. godine, nakon što je njen otac sankcionisan.

Krajem 2019. godine, kada je Prigožinova imovina, uključujući i privatni avion, sankcionisana, skoro svi konji koje su jahale njegove ćerke iznenada su preregistrovane u Ruskoj konjičkoj federaciji na imena drugih lica, prema podacima o vlasništvu konja Međunarodne federacije.

Među njima je bio i Kazapiloko. Polina je nastavila da se takmiči na tim konjima u Španiji i Portugalu i jedina je jahačica koja se takmičila na tom konju.

FEI je za FT rekao da nema ovlašćenja niti jurisdikciju da utvrđuje zakonsko vlasništvo nad konjem i da je to stvar policije i pravosudnih organa.

Prigožinova uža porodica nije samo pasivni korisnik njegovog bogatstva. Prošle godine, SAD su saopštile da Polina, njegov sin Pavel i supruga Ljubov „igraju različite uloge u njegovom poslovnom carstvu koje je profitiralo od njegovog istaknutog statusa u ruskoj eliti“.

Prema najavama njegovog oca, Pavel se borio sa Vagnerom u Siriji i odlikovan je Vagnerovim „Crnim krstom“, nagradom za vojni rok.

Prema bazama podataka poslovnih korisnika u Rusiji, sva Prigožinova deca su imala udeo u očevim kompanijama, pri čemu su se te akcije često menjale.

Polina je 2019. postala akcionar ruske kompanije Lakhta Plaza, koju su SAD sankcionisale 2022. godine.

Lakhta Pazu sada kontroliše Pavel, prema korporativnim dokumentima, i deli revizora i broj telefona sa ruskim kompanijama koje su snabdevale tešku industrijsku opremu rudarskim i šumarskim kompanijama u Africi.

„Gledajući unazad, trebalo je da se uhvatimo u koštac sa ovim pojedincima mnogo pre nego što smo to uradili, tvrdi Tom Kiting, stručnjak za sankcije u Kraljevskom institutu za ujedinjene službe (RUSI).

EU se nadala da će nadoknaditi izgubljeno vreme uvođenjem sankcija prošle godine protiv cele Prigožinovoj porodici. Međutim, ispostavilo se da su ove sankcije manje efikasne nego što se u početku očekivalo.

Vagner ne postoji kao jedinstveno pravno lice, već je mreža međusobno povezanih kompanija sa različitim stepenom bliskosti Prigožinovoj kompaniji Konkord. Jedan od najvažnijih subjekata je Concord Management and Consulting, drugi Concord Catering.

Tajanstvena struktura bila je veliki izazov za zapadne vlade koje pokušavaju da ograniče njene operacije.

Prema žalbi Prigožinove majke na sankcije EU, njeno učešće u poslovima njenog sina Jevgenija bilo je ograničeno na posedovanje akcija u kompaniji Concord Management and Consulting između 2008. i 2017. godine i tokom tog perioda nije imala nikakav uticaj na kompaniju.

Njeni advokati su rekli da „nije bila ni na koji način povezana sa kompanijama Jevgenija Prigožina više od 5 godina i ističu da je u to vreme imala samo „ograničeno i privremeno učešće u upravljanju Concord Management and Consultingom”.

Sudije EU su se složile, zaključivši da su, na osnovu dokaza koje su imali, njene jedine veze sa sinom bile porodične i da se nikakva ekonomska veza između njih ne može dokazati.

Međutim, korporativni dokumenti i računi Violetine umetničke galerije otkrivaju neka preklapanja između nje i poslovnog carstva njenog sina.

U 2021. godini, prema ruskoj poreskoj evidenciji, galerije je revidirala mala konsultantska firma iz Sankt Peterburga, Accent, koja je prijavila godišnji promet od 14 miliona rubalja u 2022, ili nešto manje od 200.000 dolara, i pet zaposlenih.

Accent je takođe revizor za skoro sve kompanije Jevgenija Prigožina, uključujući različite entitete koji čine Concord i kompanije za nekretnine porodice Prigožin. Najmanje dve trećine njegovih klijenata je povezano sa Prigožinom.

Među ostalim klijentima Accenta su M Invest, kompanija koju kontroliše Prigožin i koja je bila sankcionisana zbog toga što je bila Vagnerova baza u Sudanu, i M Finans, koji je pod sankcijama zbog Vagnerovih operacija u Centralnoafričkoj Republici koje su, prema američkim vlastima, bile umešane u „ozbiljne kriminalne aktivnosti, uključujući masovna pogubljenja, silovanja, otmice dece i fizičko zlostavljanje. Accent je odbio da odgovori na upite FT.

Ali e-poruke otkrivaju da je Violetin muž visoko pozicionirani izvršni direktor u drugoj kompaniji Concord.

Prepiska ruskih advokata Jevgenija Prigožina sa advokatima u Velikoj Britaniji pokazuje da je Samuil Fridmanovič Žarkoj nekada bio generalni direktor Konkord Keteringa. Ruski mediji su prošle godine preneli da je Žarkoj preminuo.

U internim pravnim dokumentima iz 2021. u koje je FT uvideo Žarkoj se navodi i kao viši izvršni direktor u Concord Management and Consulting.

Procureli mejlovi otkrivaju neke od načina na koje je Violetta pomogla svom sinu da ukine sankcije.

Prigožinovi advokati su 2021. godine angažovali londonsku advokatsku firmu Discreet Lav da tuže novinare koji su izveštavali o njegovim plaćeničkim aktivnostima.

U okviru provere identifikacije Prigožina, podneli su račun za gas na ime Violetta. U mejlu koji su ruski advokati poslali londonskoj kompaniji, oni su tvrdili da Violeta živi na adresi u Sankt Peterburgu koja je navedena na fakturi sa svojim sinom i da mu plaća račune za komunalne usluge.

Međutim, iako je presuda suda EU okončana u korist Prigožinove majke, možda nije kraj. Zvaničnik EU kaže da Brisel može da uloži žalbu na presudu Evropskog suda pravde u roku od dva meseca.

Imaće tri opcije, tvrdi zvaničnik – trajno ukloniti Violettu sa sankcione liste, uložiti žalbu na presudu ili ponovo uvesti sankcije protiv nje uz drugačiji set dokaza.

U pripremi su, tvrdi, obnovljeni spiskovi.

Sam Prigožin nastavlja da se protivi pokušajima Zapada da ga kazni za Vagnerove aktivnosti. U odgovoru na nedavni članak FT o njegovim poslovnim aktivnostima i izbegavanju sankcija, Prigožin je na Telegramu napisao: „Pljujem i pljuvaću na sve sankcije“.

Postojeće sankcije protiv Prigožinovoj porodici u međuvremenu su dovele do gubitka nekih beneficija: ćerke šefa Vagnera više ne mogu da uživaju u skakanju na Mediteranu.

Konji na kojima su se takmičili nisu se pojavljivali na međunarodnim takmičenjima u preponama od invazije.

U martu 2022, FEI je zabranio ruskim i beloruskim vozačima da se takmiče.

Pošto je kretanje članova njegove porodice sada ograničeno na Rusiju, postoje znaci da Prigožin smišlja nove načine da izbegne sankcije. Veronika, mlađa ćerka koja je u martu napunila 18 godina, sada je jedini član njegove uže porodice koji nije pod zapadnim sankcijama – činjenica koju je porodica Prigožin, izgleda, iskoristila.

Ruska korporativna evidencija pokazuje da je Veronika prošle godine postala vlasnica kompanije koja upravlja hotelom u Sankt Peterburgu.

U međuvremenu, Violeta je nastavila da izlaže svoje uljane slike u galeriji. Prošlog decembra, dok su Vagnerovci bombardovali Bahmut, otvorila je novu izložbu o važnosti očuvanja spomenika kulture.

Jedno od njegovih dela se zove ‘Palmira 2022’, koje prikazuje pejzaž drevnog sirijskog grada u pustinji čije je antikvitete uništio ISIS. Grad su od islamističke grupe preuzele ruske trupe, uključujući Vagnerove borce, i postao je jedna od glavnih stranih baza za Prigožinove plaćenike.

U saopštenju za javnost sa izložbe pod nazivom „Spasi, ne uništi“, Violeta je odala počast svojim poštovaocima: „Želela bih da se zahvalim celoj porodici na stvaranju izložbe“, prenosi Jutarnji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari