Opasnost od tihih nosilaca zaraze 1Foto: EPA-EFE/ ROMAN PILIPEY

Pre dve nedelje 59-godišnja Vang, koja radi kao čistačica u jednoj biblioteci u provinciji Henan, na putu ka kući povodom kineskog praznika Kingming – Dan čišćenja grobova – srela je Zanga, lekara, i drugara iz školskih dana.

Njih dvoje su se sreli na autobuskoj stanici posle čega su se odvezli u prirodu. Podelili su tri obroka. U prošli utorak kod Vang se razvio jak kašalj, a dva dana kasnije dobila je i temperaturu.

Sin ju je odvezao u bolnicu gde je testirana na kovid 19. U subotu je zvanično potvrđeno da je Vang postala prva zaražena osoba u proteklih 30 dana ne samo u Henanu već je jedna od retkih novozaraženih na nivou cele države, piše Gardijan.

Ovaj slučaj, koji je detaljno objavila zdravstvena komisija provincije Henan, podigla je uzbunu zbog mogućnosti da se zarazila od Zanga, asimptomatskog ili „tihog“ nosioca zaraze.

O takvim prenosiocima zaraze zvaničnici su više puta govorili da nose mali rizik po širenje virusa, a nisu ih ni obuhvatili u vladinom izveštaju o potvrđenim slučajevima. Dan kasnije, Zang i još dvoje lekara u okrugu Đia u Pingdešanu bili su pozitivni na testu za kovid-19 iako nisu imali nikakve simptome.

Sve troje su 13. marta zajedno obedovali.

Dok Kina ublažava mere zatvaranja i ljudi se polako vraćaju na posao, raste i zabrinutost zbog mogućnosti da bi asimptomatski nosioci zaraze mogli da nastave da šire virus.

U poslednje dve nedelje, zdravstvene vlasti su prijavile skoro nultu stopu lokalnog prenosa virusa, pri čemu su gotovo svi novi slučajevi stizali iz inostranstva. Ali kritičari kažu da zvaničnici potcenjuju epidemiju time što ne uključuju asimptomatske slučajeve.

Kina nije objavila podatke o broju asimptomatskih nosilaca zaraze, iako kineski istraživači procenjuju da 59 odsto onih koji su se zarazili imaju blage ili nikakve simptome.

Dokumenta u koje je uvid imao dnevnik South China Morning Post navodno pokazuju više od 40.000 asimptomatskih pacijenata koji nisu bili uvršteni u ukupan broj zaraženih u Kini kojih je bilo više od 80.000.

Takvi pacijenti koji se obično pronađu praćenjem kontakata potvrđenih slučajeva zaraze stavljani su u karantin na 14 dana i puštali bi se ako ne pokažu simptome.

„Preovlađujuće je mišljenje sada da nema skrivene opasnosti i da je jedini rizik infekcija uvezena iz inostranstva“, napisao je jedan komentator na društvenoj mreži.

„Ne treba verovati u priču o takozvanim područjima niskog rizika. Jer birokrate su svuda već započele da zataškavaju“, stoji u još jednom komentaru.

U uvodniku nedeljnog izdanja ekonomskog magazina Kaiksin poziva se vlada da objavi podatke o asimptomatskim prenosiocima zaraze. Od 18. marta bilo je pet potvrđenih slučajeva asimptomatske infekcije u provinciji Guangdong.

Prošle nedelje vlasti su uhapsile čoveka u Pekingu koji je označen kao asimptomatski prenosilac. Nekoliko puta je posećivao prodavnice, apoteke i druga javna mesta kršeći pravila. Njegova majka je zaražena, a 20 drugih bliskih kontakata sada su u karantinu.

Stručnjak za zarazne bolesti Zhang Venhong, rekao je da će asimptomatski nosioci i dalje predstavljati veliki rizik, iako je Kina preduzela mere poput privremenog zabrane strancima da uđu u zemlju.

„Sada dozvoljavamo povratak samo Kinezima. Ali kada se vrata naše zemlje ponovo otvore, doći će veliki broj drugih. Kada su oni asimptomatski slučajevi, rizik je velik.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari