Operacija je izvedena u najvećoj tajnosti: Amfibijski desant na strateški važno poluostrvo je uspeo? 1Foto: Shutterstock

Iako je cela operacija danima držana u tajnosti, Forbs piše da je sada potpuno jasno da su ukrajinski specijalci izvršili pomorski desant na Kinburnsku prevlaku, strateški važnu lokaciju u Hersonskoj oblasti.

Ko kontroliše vrh Kinburnskog poluostrva (Kinburn Spit) kontroliše i ušće Dnjepra i ceo pomorski saobraćaj između Crnog mora i luka Herson i Nikolajev.

Osvajanje Kinburnske prevlake značilo bi i oslobađanje morskog puta za trgovinu Mikolajeva i Hersona. Vojni analitičari smatraju da bi operacija Kinburn mogla da bude prva faza šire ukrajinske ofanzive usmerene na ruske snage na levoj obali Dnjepra.

Pre rata, poluostrvo je bilo popularno među turistima.

Rusi su je zauzeli u junu i pretvorili u vojnu bazu.

Odatle su ispalili rakete i dronove na ukrajinsku teritoriju i gađali brodove koji su prevozili žito.

Nedavnim oslobođenjem Hersona, Kinburn se našao u dometu masovne ukrajinske artiljerije.

Kinburn je poluostrvo dugačko oko 40 kilometara i široko između četiri i 12 kilometara, a Kinburnska prevlaka se nalazi na njegovoj najzapadnijoj tački.

Tesnac između prevlake i severne obale Očakovske luke širok je četiri kilometra, kojim su Ukrajinci u desantnim čamcima doplovili do poluostrva.

„Ruske snage su izvršile artiljerijski napad na ukrajinske položaje u Očakivu i verovale da će ukrajinska ofanziva na poluostrvo krenuti sa kopna, odnosno sa istoka. Na svoje iznenađenje, ukrajinske snage su napale sa zapada prema začelju ruske pozicije“, pišu stručnjaci Varšavskog geopolitičkog instituta.

Prvi izveštaji o ukrajinskom napadu pojavili su se u medijima pre nedelju dana.

Savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog Aleksij Arestovič rekao je 14. novembra da su ruske artiljerijske jedinice i oprema za radio-elektronski rat uništeni.

Dalje, Ukrajinci su nastavili da daju veoma šture informacije o ovoj operaciji, štaviše Natalija Humenjuk, portparol Južne komande, pozvala je svoje sunarodnike da ćute o Kinburnskoj operaciji.

Operativna komanda Jug je 15. novembra potvrdila samo da se „operacija nastavlja“, a u utorak, 22. novembra, Vitalij Kim, guverner Nikolajevske oblasti, izjavio je da na prevlaci postoje tri naselja koja još nisu oslobođena.

Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva navodi da Ukrajinci kontrolišu Kinburnsku prevlaku, a pojavila se i fotografija na kojoj se vide ukrajinski komandosi usred poluostrva.

Nejasno je koliko su Ukrajinci napredovali duž poluostrva i koliko daleko nameravaju da idu dalje za sada.

Poluostrvo je ravno, uglavnom prekriveno peskom i slatinama.

Delimično je pošumljena hrastovima i borovima. Takođe je dom Nacionalnog parka „Biloberežija Svjatoslav“, koji je pre rata bio popularno mesto za izlete, a najveći deo poluostrva je nenaseljen.

„Ako je cilj Ukrajine da oslobodi deo ili celo Kinburnsko poluostrvo kako bi se olakšao pomorski saobraćaj između Crnog mora i luka Herson i Nikolajev, specijalci bi mogli sami da izvedu operaciju. Ali ako ukrajinski komandanti imaju za cilj da iskoriste operaciju Kinburn da blokiraju ruske mehanizovane brigade na levoj obali Dnjepra, moraju da iskrcaju jače snage na poluostrvu“, ocenjuje Forbs.

To je lako reći, ali ne i učiniti. Ukrajinske oružane snage imaju dovoljno malih glisera za patroliranje Dnjeprom i izvođenje rečnih juriša, ali ne mogu da transportuju mehanizovani bataljon.

Za to bi mogao da posluži 80-metarski amfibijski brod Jurij Olefirenko, koji je po svemu sudeći poslednji preživeli veliki brod ukrajinske mornarice.

U oktobru je internetom kružio video na kojem se vidi kako se rakete ispaljuju iz starijeg Jurija Olefirenka na ruske snage u blizini Kinburnske pljuge.

„On je možda star i ružan, ali je vrlo moguće da će upravo Jurij Olefirenko igrati važnu ulogu u nesumnjivo najvažnijoj ukrajinskoj ofanzivnoj operaciji nakon oslobođenja Hersona, navodi Forbs.

Izvor: Jutarnji.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari