Osobeni britanski "puč" 1Foto: EPA-EFE/ ANDY RAIN

Najava britanskog premijera Borisa Džonsona da će raspustiti parlament tačnije iskoristiti takozvani „kraljičin govor“ kao formalnost tokom koje se iznosi zakonodavni plan za suspenziju parlamenta, nije dočekana blagonaklono kod opozicionih poslanika.

Oni su rezignirano reagovali na navode da će Džonson suspendovati rad parlamenta do 14. oktobra kako bi, istakli su, osujetio napore opozicije da spreči Bregzit bez sporazuma.

Očigledna je namera Džonsona da zatvori parlament da bi progurao Bregzit bez sporazuma, navode britanski mediji. „Ako se poslanici sledeće nedelje ne udruže da bi ga zaustavili, ovaj dan će biti upamćen kao zaista mračan dan za britansku demokratiju“, napisala je na Tviteru škotska premijerka Nikola Stardžon.

Lider Laburista Džeremi Korbin saopštenjem je odgovorio na nemere vlade. „Zaprepašćen sam zbog nesmotrenosti Džonsonove vlade, koja govori o suverenitetu, a ipak pokušava da suspenduje parlament kako bi izbegla ispitivanja o njegovim planovima za nepromišljeni Bregzit bez dogovora. Ovo je bezobrazluk i pretnja našoj demokratiji“. Kako dalje stoji, zato laburisti u parlamentu rade na tome da ovu „nesmotrenu vladu privedu k odgovornosti i spreče katastrofalni dogovor“. Oni su predložili Džonsonu, da svoje planove iznese pred narod – na referendum.

Kancelar u senci Džon Mekdonel, opisao je aktuelni razvoj događaja „karakterističnim britanskim pučem“. Kako je napisao na Tviteru, „šta god da neko misli o Bregzitu, jednom kada dozvolite premijeru da spreči potpuno i slobodno funkcionisanje naših demokratskih institucija, vi ste na vrlo nesigurnom putu“.

Džonson je, braneći svoj potez, kazao da su ocene da je suspenzija parlamenta „uvreda za demokratiju“ – potpuno neistinite.

„Predstavljamo novi zakonodavni program o kriminalu, o bolnicama, obrazovanju. Biće dovoljno vremena da poslanici raspravljaju o EU, Bregzitu i svim drugim pitanjima.“

Poslanici obično imaju tronedeljnu pauzu tokom septembra zbog održavanja partijskih konferencija, ali se spekuliše da bi one mogle biti skraćene ove godine kako bi se omogućilo više vremena za raspravu o Bregzitu.

U pismu svim konzervativnim poslanicima Džonson je kazao da je zamolio kraljicu da okonča zasedanje tokom druge nedelje septembra, pre nego što ponovo otvori parlament 14. oktobra. Kao razlog za to, Džonson je istakao da želi u „kraljičinom govoru“ predstavi novi zakonodavni plan. Uveravao je poslanike da će parlament uvek imati „dovoljno vremena“ za raspravu o Bregzitu.

U svom pismu, Džonson je rekao da se tokom dvogodišnjeg zasedanja „ponekad činilo da je više vremena utrošeno za popunjavanje praznine.“ Dodao je: „Stoga nameravam da predstavim novi, smeli i ambiciozni domaći zakonodavni program za obnovu naše zemlje posle Bregzita. Biće to značajan zakonodavni program o Bregzitu, ali to ne bi trebalo da bude izgovor za nedostatak ambicija. “

Rekao je da je tačno da poslanici mogu da iznesu svoje mišljenje o njegovim planovima pre i nakon samita Evropskog saveta koji počinje 17. oktobra – glasovima o kraljičinom govoru koji je predviđen 21. i 22. oktobra.

Bivši ministar finansija Filip Hamond, koji je oštar protivnik Bregzita bez dogovora sa Briselom, na Tviteru je napisao: „Bila bi ustavna sramota ako parlament bude raspušten u vreme nacionalne krize. Krajnje nedemokratski potez“.

Poslanik torijevaca Dominik Griv smatra odluku od suspenziji parlamenta „nečuvenom“. „Ako premijer istraje na tome, mislim da su velike šanse da će se njegova administracija srušiti“, rekao je Griv za Bi-Bi-Si. „Ako bude neophodno svakako ću glasati da srušim konzervativnu vladu ako istraju u akciji koja je neustavna.“

Džon Berkov, predsedavajući Donjeg doma britanskog parlamenta, koji je glasni zagovornik nezavisnosti i prava parlamenta, nazvao je potez Džonsona „ustavnom sramotom“.

„Očigledno je da je svrha provokacije sada zaustaviti raspravu parlamenta o Bregzitu i vršenje njegove dužnosti u oblikovanju kursa zemlje. U ovom trenutku, jedan od najizazovnijih perioda u istoriji naše nacije, od vitalnog je značaja da naš izabrani parlament ima svoje mišljenje.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari