Otvoreno pismo intelektualaca: BiH nije pašaluk Stambola 1Foto: Beta/Darko Bandic

Grupa bosanskohercegovačkih intelektualaca uputila je otvoreno pismo institucijama države povodom zahteva Turske da izruči semoricu njenih državljana koji se nisu ogrešili ni od jedan zakon BiH i ističe da će odluka da se odupre pritisku „potvrditi da Bosna i Hercegovina nije više pašaluk u kome se bespogovorno izvršavaju naredbe iz Stambola“.

Oni izražavaju zabrinutost zbog, kako navode, mogućeg ishoda turskog zahteva da BiH izruči sedmoricu njenih državljana.

U pismu ističu da se prilikom donošenja konačne mora imati na umu interes države Bosne i Hercegovine i njenih građana, a ne države koja je podnela zahtev za ekstradiciju.

Potpisnici pisma podsećaju da se udovoljavanjem zahtevu Turske direktno krši Ustav Bosne i Hercegovine, koji štiti slobodu kretanja, pravo na porodični život, pravo na rad i pravo na život i da su sva ta prava ugrožena zahtevom Turske.

To što svojim zahtevom Turska ozbiljno krši međunarodne konvencije, vama može biti samo signal da ozbiljno priđete rešavanju nastalog problema – navedeno je u pismu.

Intelektualci ističu da ne mora biti u direktnoj vezi, ali je indikativno da zemlja koja traži izručenje svojim građanima, poništava putne isprave bez sudskog procesa, a svoje zatvore puni kulturnim, javnim, prosvetnim radnicima, novinarima, umetnicima raznih profila, što je najbolja ilustracija nemilosrdnog obračuna turskog režima s političkim neistomišljenicima.

„Turskim zahtevom koji prati permanentni pritisak njenog rukovodstva, uključujući i predsednika Redžepa Taipa Erdogana, od Bosne i Hercegovine traži se da svesno krši vlastiti ustav, Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Međunarodni pakt UN o političkim i građanskim pravima i na kraju Deklaraciju UN o pravima čoveka. Ukoliko se zaista želimo pridružiti društvu modernih demokratskih zemalja Evrope i sveta, taj luksuz naša država sebi ne sme dozvoliti. U pismu se podseća da nijedan od sedmorice građana Turske, čije se izručenje traži, nije ogrešio ni o jedan zakon države Bosne i Hercegovine. Svi oni su oženjeni, porodični ljudi, imaju uredno izdate boravišne i radne dozvole. Jedan od njih je svojim angažmanom ne tako davno zaslužio i Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva, čije je dodeljivanje poništeno pod pritiskom zvanične Ankare, ali i vazalskog odnosa nekih naših političara, ističu intelektualci BiH. Oni dodaju da će institucije BiH svojom odlukom da se odupru pritisku „potvrditi da Bosna i Hercegovina nije više pašaluk u kome se bespogovorno izvršavaju naredbe iz Stambola“, piše Avaz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari