Procvat berbernica u Nemačkoj 1Foto: Pixabay/shameersrk

Žene ne zalaze u njih, a izgleda da ih muškarci sve češće posećuju. Broj berbernica u Nemačkoj je u stalnom porastu, a sve više frizera sebe predstavlja isključivo kao brice. Otkud to? DW je u potrazi za razlozima.

Sada ne bi trebalo da učini nagao pokret. Viliju Klekeru je britva na grkljanu. Rutina. Svake dve nedelje on ide u frizersku radnju za muškarce – u berbernicu. Radnja u koju redovno ide zove se na nemačkom „Der Barber“. Nalazi se u Zigburgu, gradu od 40.000 stanovnika, tridesetak kilometara od Kelna.

„Hoću da održavam bradu na određenom nivou. Posle izvesnog vremena, ona jednostavno izgleda zapušteno“, kaze Vili Kleker dok berberin Dominik Gojrts majstoriše oko njegove brade.

Kleker je svakako spreman da redovno plaća cenu posete berbernici, koja nije mala – 50 evra po poseti. On u radnji provede po sat vremena, berberin mu dotera kosu i bradu, onda je miran dve nedelje. „U međuvremenu, sa bradom zaista ne radim ništa“, kaže on.

Kao pečurke posle kiše

Teško je da se ustanovi koliko tačno ima berbernica u Nemačkoj. Ali je jasno da ih je sve više. Miha Birkhefer koji se bavi snabdevanjem berberskih radnji specijalnim proizvodima procenjuje da ih ima 1.200. Birkhefer organizuje dodelu nemačke i evropske nagrade za berbere. Kaže, broj radnji na prvi pogled nije tako velik, ali je pre pet godina navodno bio svega 250 berbernica.

„Niču kao pečurke posle kiše“, kaže Tarik Ari (29), vlasnik radnje „Der Barber“, i dodaje: „Tu i tamo poneko zatvori radnju, ali oni koji su dobri – opstaju.“

On svoju radnju ima od 2016. ali je u branši već 13 godina. Išao je u klasičnu zanatsku frizersku školu, potom položio majstorski ispit. Četiri godine je radio za druge, a onda se osamostalio.

Ali zašto raste broj berbernica? „Mislim da svako, ko zna da drži makaze, hoće da se osamostali“, kaže Tarik Ari.

Ali zašto baš kao berberin? Joahim Vekel, pravnik Centralnog saveza nemačkog frizerskog zanatstva, vidi više razloga za trend. Smatra da je to i moda. Markantne muške frizure i trimovane brade sa generalno izraženom muškom linijom trenutno su u trendu.

Razlozi proistekli iz kulture 

Vekel s druge strane kao uzrok  vidi i „fenomen migracije“. Vlasnici berbernica imaju uglavnom turske ili arapske korene. U tim zemljama su frizerske radnje za žene i berbernice za muškarce razdvojene pa se ta praksa u Nemačkoj nastavlja.

„Ali isto tako migranti sačinjavaju deo tržišta, pa u frizerske radnje donose svoju kulturu komunikacije. Berbernice su mesto susreta na kojem razmenjujete informacije dok čekate“, kaže Vekel.

Dok vlasnici berbernica potiču iz određenih zemalja, to ne vazi za mušterije. „Berberi nisu ograničeni na krug svojih sunarodnika“, kaze Vekel.

To se poklapa sa iskustvom Tarika Arija: „Imamo pretežno nemačke mušterije.“ To su uglavnom stalne mušterije. Na primer, svake srede u deset pre podne dvojica advokata dolaze na brijanje. „Oni dolaze jednostavno zato da bi se ovde dobro osećali“, kaže Ari.

Tu se, dodaje, onda vodi razgovor o svemu što je aktuelno, čak i o berzanskom kursu. Kontakt sa mušterijama za vlasnika berbernice ne prestaje sa završetkom radnog vremena. Naveče se viđa sa nekim mušterijama da bi na primer igrali video-igre. Sve to govori da su moderne berbernice daleko od klasičnog frizerskog salona.

Finansijski razlozi

Procvat berbernica bi mogao biti i u vezi sa cenama usluga. Joahim Vekel kaže da berbernice zasnivaju poslovanje uglavnom na „marketinškom konceptu niskih cena“. On dodaje da vlasnici takvih radnji često pokušavaju da plate svoje radnike što manje.

Da bi neko u Nemačkoj otvorio frizersku radnju, mora da pokaže da je položio majstorski ispit. Ali vlasnik ne mora sam da bude majstor, može da ga unajmi. Pošto majstoru moraju da plati više, onda nisu retki slučajevi da gazde otpuste majstore, a radnja i dalje radi bez njih. To doduše nije dozvoljeno, ali za kontrolu nema resursa.

Tarik Ari zna za te probleme. „Svi muški saloni koji su ranije šišali za deset evra, samo su promenili naziv u berbernice. Tu ima ljudi koji nisu prošli obuku. Ili jednostavno nemaju položen majstorski ispit.“ Kod njega su, kaže, cene više, ali zato ima dva saradnika sa majstorskim ispitom, jedan od njih je – saradnica. Naime, žene mogu da rade u berbernici, ali ne mogu da budu mušterije.

Pre nego što je Vili Kleker ošišan, u radnju ulazi neka devojka. Da li berbernica pravi izuzetak? Ne. To je Vilijeva devojka, koja mu je za godišnjicu veze poklonila pretplatni tretman u berbernici, u kojoj je on – stalna mušterija.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari