Prvi na udaru "divlji" prodavci 1

Rezultati prošlogodišnje kontrole kvaliteta meda pokazali su da u toj oblasti postoji ozbiljan problem, s obzirom na to da od 57 uzoraka, podvrgnutih laboratorijskoj analizi, čak 34 nijesu ispunjavali propisane standarde kvaliteta.

Bio je to alarm za Upravu za bezbjednost hrane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore da u saradnji sa Savezom pčelarskih organizacija počne snažnu kampanju kontrole prodaje meda, a sve u cilju zaštite zdravlja potrošača i brenda crnogorskog meda. Kontrole će biti pojačane duž saobraćajnica, u blizini vjerskih objekata i drugih mjesta atraktivnih za prodaju meda u vrijeme turističke sezone. Preciznije rečeno, kontrolisaće se kvalitet meda na lokacijama koje su prepoznate kao sumnjive.

Iz Saveza pčelerskih organizacija Crne Gore ukazuju i na problem nelegalnog uvoza meda koji se, potom, prodaje kao domaći. Predsjednik tog Saveza Radule Miljanić je, u više navrata, ukazivao na tu rasprostranjenu pojavu, ističući da crnogorski pčelari nijesu protiv legalnog uvoza, niti se plaše konkurencije, već samo žele da se na tržište plasira med sa poznatim porijeklom. Miljanić pozdravlja najavljenu akciju kontrole meda „jer je to u interesu kako pčelara, tako i potrošača, čije se zdravlje dovodi u opasnost konzumiranjem zdravstveno neispravnog meda. Ono što crnogorski med čini kvalitetnijim od mnogih u regionu je raznovrsna, bogata flora sa velikim brojem medonosnih biljaka od kojih mnoge rastu samo u Crnoj Gori pa je zato med sa ovog područja vrhunskog kvaliteta.

Inače broj pčelara i pčelinjih društava u Crnoj Gori u stalnom je porastu čemu doprinosi resorno ministarstvo koje svakom „novopečenom“ pčelaru poklanja tri košnice, ili tri pčelinja društva. Prema podacima Zavoda za statistiku u Crnoj Gori ima oko 1.800 pčelara, koji raspolažu sa više od 50.000 košnica. Ako je suditi prema kazivanjima crnogorskih pčelara oni nemaju problema sa prodajom meda, čija se cijena, u prosjeku, kreće oko deset eura.

Oduzeto 308 kilograma meda

U prva dva dana kontrole prodaje meda Uprava za bezbjednost hrane Ministarstva poljoprivrede oduzela je 308 kilograma tog proizvoda. Konstatovano je da prodavci nijesu imali dokaz o porijeklu, med nije bio označen na propisani način i bio je izložen dejstvu direktne sunčeve svjestlosti. Sledeći korak je identifikacija sadržine meda i utvrđivanje stepena opasnosti po bezbjednost potrošača, pa će uzorci biti dostavljeni referentnim labaratorijama na analizu. „Ukoliko se utvrdi da su uzorci opasni po zdravlje biće preduzete stroge mjere i pokrenute krivične prijave protiv prodavaca meda, a kontrola meda biće nastavljena i u narednom periodu“, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari