Putin ostao pri svom, Zelenski nije kapitulirao 1Foto: EPA-EFE/ Thibault Camus POOL

Politički odnosi između Volodimira Zelenskog i Vladimira Putina od pre dva dana više nisu „na ratnoj nozi“ i – ništa dalje od toga.

To je rezultat prvog susreta u četiri oka između dvojice zvaničnika, a kako je sam Putin potvrdio, došlo je do „odmrzavanja odnosa“.

Sem preliminarnog sporazuma o razmeni zarobljenika i saglasja o potpunom primirju nakon petogodišnjeg konflikta na jugoistoku Ukrajine, susret lidera Ukrajine i Rusije nije doveo do većeg političkog proboja, prenosi Gardijan.

Razgovori u Parizu na početku sedmice bili su prvi susret Putina sa Zelenskim koji je stupio na vlast u Ukrajini u aprilu, a okončanje rata bilo je jedno od njegovih predizbornih obećanja.

Za ratom iscrpljenu ukrajinsku javnost umornu od četvorogodišnjeg sukoba u kojem je poginulo više od 13.000 ljudi, pariski sastanak je verovatno razočarenje, prenosi politico.eu.

Kod kuće, Zelenski se suočavao sa glasnim protivljenjima pod sloganom „nema kapitulacije“ što je protumačeno kao upozorenje da nipošto ne pristane na ustupke.

Ruski predsednik je razgovorima pristupio sa uverenjem da Moskva pregovara sa pozicije sile, te je pokazao malo sklonosti ka smanjenju pritiska na Ukrajinu, ocenjuje se u komentarima. Na kraju, obojica su najvećim delom ostali pri svojim stavovima.

„Ne znam ko je koga pobedio. Mislim da bi bilo primereno ponašati se diplomatski jer smo tek započeli razgovor. Recimo, za sada je to žreb „, rekao je Zelenski ispred Jelisejske palate u Parizu gde se sastao sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. „Ovo nije dovoljno za mene. Voleo bih da smo rešili više pitanja“, dodao je Zelenski.

Putin i Zelenski razgovarali su nasamo više od sat i po i još nekoliko sati sa Makronom i Merkel u pregovaračkom četvercu nazvanom Normandijski format. Zelenski i Putin nisu se rukovali niti odali priznanje jedan drugom javno na konferenciji za novinare, iako je ruski predsednik kazao da misli da se odnosi sa Ukrajinom „kreću u pravom smeru“. Takođe, na pitanje novinara da li je došlo do „otapanja“ odnosa, Putin se složio.

U oskudnom nizu zaključaka koji nisu ispunili ni dve stranice saopštenja – uprkos tome što su objavljene velikim slovima – lideri su se vratili na postojeće primirje koje se krši stotinu puta svakodnevno, navodi Specijalna posmatračka misija za Ukrajinu pri OEBS.

Takođe su se složili da rade na tri nova područja za povlačenje trupa, s ciljem da se povlačenja okončaju do kraja marta i da se nastave sa raščišćavanjem minskih područja.

Kao najkonkretniji potez čini se da je poziv obojice na otvaranje novih prelaza duž linije kontakta u roku od 30 dana i rad u pravcu razmene zarobljenika do kraja ove godine – oslobađanje i razmena zatvorenika povezanih sa sukobom po principu „sve za sve“.

O najtežim pitanjima nije bilo reči – posebno kada će, i da li će ikada, Ukrajina ponovo dobiti kontrolu nad svojom granicom s Rusijom, ili kako nastaviti sa planovima za specijalni politički status za ratom razorenu oblast Donjeck i Lugansk.

Na završnoj konferenciji za štampu koja je počela pre ponoći, Zelenski i Putin su se raspravljali oko pitanja granične kontrole i pitanja lokalnih izbora.

Takođe, na sastanku nije bilo reči o još jednom sporu između Rusije i Ukrajine, oko ugovora o tranzitu prirodnog gasa koji ističe 31. decembra.

„Sa predsednikom Ruske Federacije imamo potpuno oprečna stanovišta“, rekao je Zelenski i dodao:“ Za sada se ne slažemo. Mislim da smo dužni da nađemo rešenje jer u suprotnom ne možemo napredovati. “

Putin je rekao: „Kada je reč o granici imamo potpuno različite stavove.“ Ipak, obojica su kazala da su razgovori bili plodni i da će dovesti do bržeg i konkretnijeg napretka u narednim nedeljama i mesecima. Strane su se, takođe, obavezale da će se opet sastati za četiri meseca u Berlinu.

„Činjenica da su danas sedeli jedan pored drugog je dostignuće“, priznao je Makron. Sa ovom konstatacijom slažu se i analitičari koji navode da to što su prvi put za tri godine održani razgovori između dve strane predstavlja važan napredak. Merkel je kazala da je zadovoljna. „Ima još puno posla koji treba uraditi“, rekla je ona. „Ali mislim da postoji dobra volja za rešavanje teških problema. Zadovoljna sam sastankom.“ Kako je dodala, „danas smo uhvatili zalet. Bilo je teško dostići brzinu nakon dužeg zastoja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari