"Putinu rastu apetiti": Pitanje dana kada će Belorusija pod dirigentskom palicom Lukašenka stupiti u rat 1 EPA-EFE/KIRILL KUDRYAVTSEV / POOL

Trebalo je šezdeset dana da navodno druga vojna sila sveta minimalno napreduje u Donbasu i osvoji gradove Severodonjeck i Lisičansk.

Za četiri i po meseca gotovo goloruki Ukrajinci uspeli su da zauzmu teritoriju manju od površine Dalmacije, tako da je čak i pokojni Slobodan Milošević, koji je svojevremeno uspeo da privremeno zauzme više od trećine teritorije Hrvatske , nadmašio ih po efikasnosti.

Rat u Ukrajini, međutim, tek ulazi u zrelu fazu i analitičari se slažu da će Kijevskim snagama u budućnosti biti mnogo lakše da brane svoju postojeću teritoriju, a Putin je platio izuzetno visoku cenu u ljudstvu za taktički napredak do sada napravljen. O opštoj mobilizaciji u Rusiji iz straha i ne pomišlja, jer bi to začas antagonizovalo tamošnju javnost.

Jedina nada mu je da pronađe novi bazen za svoje „topovsko meso“, a sve je jasnije da je tu čuvenu ulogu namenio marionetskoj Belorusiji pod dirigentskom palicom svog lakeja Aleksandra Lukašenka.

Rusija je od samog početka svog rata protiv Ukrajine koristila teritoriju susedne Belorusije za masovno okupljanje snaga, napade i upade na teritoriju Ukrajine. Ruska vojska je sa teritorije Belorusije masovno ispalila rakete i izvela vazdušne udare na centralne i zapadne regione Ukrajine, a ova zemlja je služila i kao logistička baza za opljačkanu ukrajinsku robu i drugu ukradenu robu, poput žita.

Lukašenko se nadao da će ‘tihom službom’ svog rata udovoljiti svim željama gospodara u Kremlju, ali Putin izgleda ima mnogo veće apetite: sve je jasnije da je i despotu iz Minska naumio da glumi uloga dobrovoljnog davaoca beloruske krvi.

Stručnjaci tvrde da je otvoreni ulazak Belorusije u Putinov rat pitanje dana: tamo se nedeljama odvija mobilizacija bradatih mladića, a nedavno je počela velika „vojna vežba“ beloruske vojske na celoj južnoj granici s. Ukrajina i koncentracija ogromnih snaga na tom pojasu .

U Ukrajinu je do sada raspoređeno oko sedam bataljona belih okovratnika, a svaki dan pristižu novi. Scenario neodoljivo podseća na slično okupljanje ruske vojske na ukrajinskoj granici u februaru.

Iz Moskve su ovih dana lansirane propagandne floskule o „ujedinjenju“ Rusa i Belorusa i „stvaranju novog SSSR-a“ kako bi se slanje hiljada beloruskih mladića u smrt za Putina sakrilo u zgodnu ideološku oblandu.

 

Iako su sadašnje glavne bitke svedene na istočni i južni front Ukrajine, u Kijevu su svesni da će u slučaju agresije Belorusije na njihovu zemlju, ponoviti scenario invazije na sever zemlje, pa čak i na njihov glavni grad. bilo bi moguće. Zbog svega, Ukrajinci intenzivno rade na jačanju odbrambenih uporišta na severnoj granici, i stvaranju barikada i uskih grla gde bi mogli da blokiraju Lukašenkove trupe.

Sever Ukrajine obiluje gustim šumama, koje su im već pomogle da oteraju Ruse, pa kažu da će istu dobrodošlicu prirediti i Belorusima. U regionima Žitomira, Rivne, Volinja i Lavova formirani su ‘komiteti dobrodošlice’, iako ukrajinska obaveštajna služba i dalje tvrdi da je glavni cilj svih beloruskih manevara pre svega skretanje pažnje sa Harkova i Donbasa.

U Generalštabu Oružanih snaga Ukrajine ne isključuju mogućnost da Belorusija pošalje neke od svojih „diverzantsko-izviđačkih grupa” u Ukrajinu na provokacije, ali smatraju da Belorusi nisu ni sposobni ni motivisani da sami izvrše invaziju. Ako nas napadnu, tvrde, biće samo pod ruskim bičem i komandom.

Za Putina, Lukašenko bi bez većih problema u rat mogao da pošalje samo tri brigade specijalaca, koje, inače, stalno treniraju sa Rusima, a možda i još jednu gardijsko-mehanizovanu brigadu. Reč je o ukupno 10 do 15 hiljada ljudi, ali bez ruskih pojačanja, procenjuju ukrajinski stratezi, to su nedovoljne snage za ozbiljan napad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari