Raste opasnost od napada avganistanskog ogranka terorističke grupe „Islamska država“ u Nemačkoj 1Foto: EPA/RONALD WITTEK

Nemačke bezbednosne vlasti upozoravaju na rastuću opasnost od napada avganistanskog ogranka terorističke grupe „Islamska država“. Ta grupa trenutno intenzivno širi svoju mrežu.

Pre nekoliko godina, ovakva vest bi u zapadnim medijima bila nezamisliva: talibani u Avganistanu ubili islamističkog teroristu.

To se navodno desilo početkom aprila, a radi se o komandantu terorističke grupe „Islamska država“ (IS) osumnjičenom da je bio organizator bombaškog napada na aerodromu u Kabulu u avgustu 2021. u kojem je ubijeno više od 150 ljudi, uključujući i 13 američkih vojnika.

O ubistvu teroriste IS javnost je obavestio Džon Kirbi, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost SAD. Pritom je delovalo kao da je vlada SAD izuzetno zahvalna talibanima, novim avganistanskim vladarima, za tu uspešnu „antiterorističku operaciju“ – i to je u stvari pomalo tako.

Iako talibane karakteriše radikalna islamska ideologija, oni su neprijatelji džihadista Islamske države i ove dve grupe se ogorčeno bore jedna protiv druge. Prema zapadnim bezbednosnim vlastima, teroristi IS predstavljaju mnogo veću pretnju (od talibana).

Mreža ISPK navodno planira napade na zapadu

„Islamska država“ je u Siriji i Iraku uglavnom uništena ili barem značajno potisnuta. Međutim, njen ogranak u Avganistanu, takozvana IS provincija „Horasan“ (ISPK), stavlja u pripravnost i nemačku protivterorističku odbranu. A komandant američke Centralne komande, general Majkl Kurila, nedavno je pred američkim Senatom prognozirao da će avganistanski ogranak IS verovatno biti u stanju da napadne zapadne mete van Avganistana – za manje od šest meseci.

Prema zapadnim obaveštajnim službama, ISPK je poslednjih meseci izgradio mrežu pristalica i pomagača kako bi mogao da izvede terorističke napade u inostranstvu, posebno u Evropi.

Ta grupa intenzivno radi na pripremi većih napada na Zapadu, upozoravaju i nemački obaveštajci. S jedne strane, ciljano se stupa u kontakt s radikalizovanim islamistima u Evropi preko čet-grupa i šifrovanih kanala komunikacije: tamo ih regrutuju i na primer, daju instrukcije za proizvodnju eksploziva i bombi.

Međutim, bezbednosne vlasti su sada posebno zabrinute – između ostalog i zato što ima izveštaja da se potencijalne terorističke ćelije ubacuju u Evropu. Navodno je to delom već učinjeno. Prema bezbednosnim krugovima, ISPK je već iskoristio nedavno kretanje izbeglica za krijumčarenje terorista voljnih da izvrše napade.

Nedavno objavljeni dokumenti američkog Ministarstva odbrane pokazuju da američke tajne službe imaju informacije da ISPK aktivno promoviše takozvane „spoljne operacije“, odnosno napade u inostranstvu.

Prema jednom od dokumenata iz februara, do sada je poznato više desetina takvih planova, a američke službe navodno su saznale da je ISPK očigledno planirao da izvrši samoubilački napad tokom Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. u Kataru. Navodi se da su drugi planirani napadi bili usmereni na holandske i švedske diplomatske objekte u Rusiji, Tadžikistanu i Azerbejdžanu, kao odgovor na desničarske ekstremiste koji su spalili Kuran u te dve zemlje.

Razmatrani napadi dronovima

Pored toga, navodi se da su članovi ISPK intenzivno razgovarali o mogućnosti napada korišćenjem dronova opremljenih eksplozivom. Navodi se da su islamisti već kontaktirali jednu osobu u Ukrajini, gde se već neko vreme s velikim uspehom koriste civilni dronovi pretvoreni u naoružane leteće objekte.

Takođe se navodi da je teroristička mreža u leto prošle godine kontaktirala jednog simpatizera u Velikoj Britaniji koji je tvrdio da ima veštine u oblasti aeronautičkog inženjerstva i hemije. Kontakti IS podstakli su ga da svoje znanje stavi na raspolaganje putem onlajn-komunikacije, umesto da krene na rizično putovanje u Irak ili Avganistan.

Planirano osnivanje nemačke ćelije IS?

I u Nemačkoj su institucije za bezbednost trenutno veoma zabrinute zbog sve veće opasnosti od islamističkih napada u zemlji. „Jačanje te grupe u Avganistanu povećava opasnost u Nemačkoj“, upozorio je pre nekoliko nedelja Tomas Haldenvang, predsednik Savezne kancelarije za zaštitu ustava, tajne službe za bezbednost unutar Nemačke.

U septembru 2022. u Izerlonu i Bremerhavenu uhapšena su dvojica mladih islamista za koje se navodi da su komunicirali s pripadnicima IS u Avganistanu – među kojima je bio i visokorangirani komandant, poreklom iz Tadžikistana koji je do skoro živeo u Nemačkoj, a zatim je otišao u Avganistan.

Prema navodima nemačkog saveznog državnog tužioca, uhapšeni su putem čet-grupa regrutovali druge islamiste, pozivali na napade i delili islamističku propagandu i uputstva za pravljenje bombi. Navodi se da su instruktori ISPK i njima savetovali da ne putuju na područje sukoba i da umesto toga izvrše napade na „nevernike“ u Nemačkoj.

Navodi se da je 17-godišnjak iz Bremerhafena koji je osumnjičen za terorizam dobio instrukcije od svog kontakta sa IS u Avganistanu da uspostavi ćeliju IS u Nemačkoj i da deluje kao njen „emir“. Neko vreme je vodio grupu na Telegramu na nemačkom jeziku sa više od 30 članova.

S druge strane, za 16-godišnjeg osumnjičenog iz Izerlona navodi se da je planirao napad eksplozivom, ali je od toga odustao i razmišljao da umesto toga izvrši napad nožem na policajce.

Dvojica maloletnih islamista su optuženi pred Višim regionalnim sudom u Hamburgu. Još nije jasno da li će optužbe biti prihvaćene. Oni su i dalje u pritvoru, ali se nisu odrekli svojih džihadističkih stavova. Mladić iz Bremerhafena navodno je naslikao zastavu Islamske države i napisao islamističku borbenu pesmu. Za osumnjičenog iz Izerlona se navodi da je tokom poseta zatvoru nastavio da izražava radikalne islamske ideje.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari