Bratislav Dikić pokušao da uđe u BiH, iako mu je zabranjen ulazak 1FOTO: Istraga.ba

Pripadnici Granične policije BiH sprečili su udanas Bratislava Dikića da uđe na teoritoriju Bosne i Hercegovine, saznaje portal Istraga.ba.

Bivšem komandantu Žandmerije Srbije, optuženom da je u Crnoj Gori sa ruskim obaveštajcima pripremao državni udar, ulazak je zabranjen zbog toga što ga je Obaveštajno bezbednosna agencija BiH proglasila osobom opasnim po nacionalnu sigurnost BiH.

Portal podseća da je krajem februara objavio da je Dikiću zabranjen ulazak u BiH, ali Dikić ipak danas oko podne pokušao da uđe na teritoriju BiH, preko Graničnog prelaza Rača.

“Na GP Rača se pojavio oko 13.07. Njegovo ime se nalazi u sistemu osoba koje su opasnost za nacionalnu sigurnost BiH. Nije mu dopušteno da uđe u BiH”, potvrđeno je za Istragu iz Granične policije BiH.

Početkom ove godine Bratislav Dikić je bio u BiH, odnosno na obeležavanju neustavnog dana Republike Srpske. Sredinom januara bivši šef Žandarmerije Srbije, optužen za terorizam u Crnoj Gori, posetio pripadnike Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Republike Srpske koja je smeštena u Zalužanima kod Banjaluke. Tamo je Dikića, navodi, portal primio Srđan Stojaković, drugi čovek SAJ-a MUP-a Republike Srpske. Osim sa pripadnicima SAJ-a, Dikić se sastao i sa pripadnicima Žandarmerije MUP-a Republike Srpske.

On je u Bosnu i Hercegovinu ušao 8. januara, iz Srbije, preko Pavlovića mosta, odakle se, dalje, preko Bijeljine i Brčkog, zaputio prema Banjaluci gde je prisustvovao obilježavanju neustavnog dana Republike Srpske. Veći deo svog boravka, Dikić je, napominje istraga.ba, proveo sa ratnim veteranima Republike Srpske.

Već nekoliko meseci Dikić izbegava suđenje u Crnoj Gori, gde ga pravosuđe tereti da je jedan od organizatora neuspelog državnog udara u toj državi.

Početak novog suđenja odlagan je nekoliko puta, otkako je u februaru prošle godine Apelacioni sud Crne Gore ukinuo presudu, kojom je 13 optuženih za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. osuđeno na gotovo 70 godina zatvora.

Prvostepenom presudom bila su osuđena i dvojica ruskih državljana. Eduard Šišmakov i Vladimir Popov su ukinutom presudom bili osuđeni osuđeni na 15, odnosno 12 godina zatvora. Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore ovu dvojicu pripadnika ruske vojne obaveštajne službe GRU tereti da su 2016. bili na čelu kriminalne organizacije koja je pripremala izvođenje terorističkih akcija na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra, te da su pripremali i likvidaciju tadašnjeg crnogorskog premijera, a današnjeg predsednika Mila Đukanovića.

Na osnovu obaveštajnih informacija partnerskih agencija, crnogorske vlasti su uspele da sprečiti ovu akciju, podseća portal. Šišmakov i Popov su pobegli, a za njima je raspisana Interpolova poternica.

“Bratislav Dikić nije uspeo pobeći. On je uhapšen i od 2016. je bio u pritvoru sve dok proruski Demokratski front nije postao deo parlamentarne većine koja je formirala novu crnogorsku Vladu. Na slobodu je pušten u februaru prošle godine, kada mu je ukinuta prvostepena presuda kojom je osuđen na osam godina zatvora.

“Osećam se moralno krivim, ali ne mogu prihvatiti nešto što svesno i voljno nikad ne bih uradio. Prevaren sam i uvučen u nečije igre, a da toga nisam bio svestan. Rekao sam da se osećam moralno krivim, jer sam bio nesmotren prema svedoku saradniku Saši Sinđeliću i nisam pročitao njegove nečiste namere”, kazao je Dikić 25. marta 2019. godine godine iznoseći završne reči.

Dikić će, kasnije, promeniti iskaz, tvrdeći da je njegova prva izjava iznuđena.

Prema uputama ruskih obaveštajaca, pripadnik četničkog ravnogorskog pokreta Aleksandar Sinđelić i Bratislav Dikić trebali su angažovati oko pedesetak kriminalaca iz Srbije i BiH koji bi, prema planu, kao oružana formacija, nasilno svrgnuli sa vlasti Đukanovića.

Nakon što je pušten na slobodu, Dikić se vratio u Srbiju, gde je, prema imenovan za pomoćnika direktora Javnog preduzeća Srbijašume.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari