Brisel u čestitki za izbore u Crnoj Gori podseća na ključne obaveze ka EU 1Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Evropska unija (EU) čestita Jakovu Milatoviću na izboru za novog predsednika Crne Gore i raduje se saradnji sa svim političkim akterima kako bi pomogla zemlji da čvrsto ostane na strateškom putu EU, stoji u zajedničkom saopštenju visokog predstavnika EU za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja (Josep Borrell) i evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija (Varhelyi).

“Izgradnja konsenzusa o prioritetnim akcijama koje su ključne za napredak zemlje u pristupanju EU, fokusirajući se na hitne reforme vladavine prava koje je Evropska komisija zacrtala u najnovijem izveštaju o proširenju, ključni su u tom cilju”, navodi se u saopštenju.

Dodaju da su spremni da nastave da podržavaju Crnu Goru na putu ka članstvu u EU.

“Politička stabilnost je ključna za napredovanje na putu ka EU, procesu koji donosi koristi i Crnoj Gori i Evropi u celini”, naglašavaju dvojica ključnih evropskih zvaničnika koji se direktno bave pitanjima regiona.

Zvanična briselska reakcija na predsedničke izbore u Crnoj Gori dolazi nakon što su potvrđeni zvanični rezultati, kojim je Jakov Milatović izabran za šefa crnogorske države, gde je na izborima 2. aprila pobedio dosadašnjeg lidera Mila Đukanovića.

Prema već utvrđenoj praksi, EU uvek reaguje na izbore nakon objave zvaničnih rezultata.

Osvrćući se na saopštenje posmatračke misije OEBS, Borelj i Varhelji upozoravaju da zakonski izborni okvir ima brojne nedostatke i nejasnoće koje potkopavaju njegovu efikasnost i stoga je, prema njima, potrebna temeljna revizija kako bi se pozabavila svim nerešenim pitanjima, a pre svega propisima o finansiranju kampanje koji dozvoljavaju zaobilaženje obaveza, ograničavajući odgovornost.

Njih dvojica ukazuju i na pitanje pristupa koje su dva predsednička kandidata imalu u medijima.

Međutim, šef evropske diplomatije i komesar za proširenje podvlače da postoji zabrinutost zbog toga što su mediji i dalje veoma ranjivi na unutrašnje i spoljašnje uticaje korporativnih i političkih interesa.

“Ovim problemima je potrebno pozabaviti se što je pre moguće dok se zemlja priprema za opšte izbore, kako bi se obezbedila transparentnost i odgovornost, i kako bi se izbegla pravna nesigurnost”, poručili su Borelj i Varhelji u zajedničkom saopštenju, piše RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari